Ubuntu Lampp Server Kurmak

Başlatan mayavuzcan, 24 Ekim 2017 - 01:57:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mayavuzcan

Arkadaşlar forumda çok araştırdım ancak temiz bir şekilde "localhost" ve "phpmyadmıin" çalıştıran postu kendimce bulamadım bir çok yönetem dahi vardır diğer arkadaşlar güzel paylaşımlar yapmışlardır ama kendi tecrübe edindiğim bilgiler ışığında bu iletiyi yazıyorum.

İlk yapmamız gereken şey "tasksell" kurmak *olacak. Tasksel bize ubuntu üzerinde server kurarken elle teker teker yaptığımız işleri otomatik yapma imkanı sunuyor bir lampp server kurarken kurulumu esnasında lamp serverı seçersek "apache2,php(son versiyonu),mysql" gibi elle tektek kurulum yapmamız gereken yüklemeleri tek yükleme ile halletmemizi sağlıyor içinde sadece lamp serverda yok yüklerken göreceksiniz zaten.

Tasksel Nasıl Yüklenir?

sudo apt install tasksel

Komutunu terminalde çalıştırmamız yeterli olacaktır.Bu komutu çalıştırdıktan sonra yükleme sırasında zaten yönlendirileceksiniz

Tasksel ile birlikte phpmyadmin gelmediği için phpmyadmini yükleyeceğiz.Bu işlem içinde "synaptic paket yöneticisi" kullanacağız
Synaptic kurulu olmayanlar aşağıdaki komutları sıra sıra çalıştırırlarsa synpatic kurulacaktır

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get install synaptic

Daha sonra synaptic paket yöneticisi seçke ekranında aratılarak açılabilir.Synaptic her açılışta parolanızı isteyecektir bir tür güvenlik önleminden dolayı arama tarama gibi yani parolamızı girdikten sonra kendimizi programın içinde bulacağız.Bu ekranda bariz bi şekilde görülen mercek işaretine yani arama tuşuna basarak

"phpmyadmin"
yazıp arattığımızda ekranın büyük kısmını kaplayan alanda "phpmyadmin" yazısını göreceğiz yanındaki kutucuğa "sağ tık->kurulum için seç" diyerek sol üstteki "Uygula butonuna basalım ve "phpmyadmin" kurulumumuzu başlatarak koltuğumuza yaslanalım.Kurulum bittikten sonra serverımızı ve phpmyadminimizi kullanabiliriz iyi projelerde kullnamanız dileğimle rast gelsin...

.py

mayavuzcan

[mention=632335]@.py[/mention] forum en büyük yardımcım oldu teşekkür ederim :))

aycan

Tasksel bana akşam akşam hayatımın şokunu yaşattı.

Lamp server kurulumunu tasksel ile yapayım dedim kurdum çalıştırdım, lamp server ı işaretledim buraya kadar herşey normal. Kurulum tuşuna basmadan başka ne seçenekler var diye bakarken ubuntu desktop ta işaretli niye işaretli bu şimdi birçok fazladan paket kurar bu şimdi düşüncesiyle onun tikini kaldırdım ve bastım tamama. Sonra baktım 12 paket indiriliyor dedi tamam kuruyor dedim daldım bbc earth kanalına. Bir ara ekrana baktım virtual box logosu gitti önemsemedim bir süre sonra sistem çekmecesindeki logolar bir bir gitti en son removing kernel-xxxxxx yazısını görünce belgeselin etkisinden çıktım ve bastım kapatma düğmesine ama iş işten geçmişti. Artık ubuntu yok :-(

Özetle tasksel programı sadece kurulum yapmıyor dikkat edin hiç bir uyarı vermeden kurulu olanlarıda kaldırıyor.

mustafayilmazist

[mention=634199]@aycan[/mention]
ubuntudan (linüx) aslında anladığım sizin ubuntu gitmemiş sadece masaüstü ortamı gitmiş  :) yanılmıyorsam.
neyse burasından daha önemlisi ben de lamp kuruumunu tasksel ile yaptım daha sonrada phpmyadmini kurdum ama phpmyadmine giriş yapmak istediğimde kurarken girdiğim şifreyi istiyor  giriyorum ama kabul etmiyor. ne yapmam lazım ? :(