ubuntu sistemi nasıl çalışır ?

Başlatan 2600, 31 Aralık 2008 - 20:52:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

2600

.

Gimp Uzmanı

Çağlar

X'i, driverları falan soruyor arkadaş @Gimp Uzmanı.
We got a badass over here!

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: Çağlar - 31 Aralık 2008 - 21:05:03
X'i, driverları falan soruyor arkadaş @Gimp Uzmanı.

Ben Bilgisayara kurdum. Kullanıyorum. Nasıl çalışırsa çalışsın :D

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: 2600 - 31 Aralık 2008 - 21:07:31
anlatayım ubuntu nasıl çalışır diğer linux dağıtımlarından farkı nedir oda linux ama farklı ve neden farklı ben bunu istiyorum debian gibi ama değil ubuntuyu bu kadar değişik kılan özellikleri ne sistem açılışı kapanışı seervisleri nasıl çalışır fstab dosyası neden diğer dağıtımlardan farklıdır neden ubuntuya bulaşan insan ondan vazgeçemez gibi

Kurup kullanırsan bu sorularının hepsine  cevap bulacağına inanıyorum.

koenig

Alıntı yapılan: 2600 - 31 Aralık 2008 - 20:52:09
başlık açıklayıcı olmuştur umarım ?
Ubuntu Gayet zeki, atak, çevik, hızlı, tutarlı bir işletim sistemidir bilindiği üzere
ööööööle winfoss gibi makineyi kasmaz donanımını yormaz insanı üzmez format mormat istemez daha ne diyem işte böle bişey
Haaaa bu arada yenilip içilmez sadece yanlışlıkla yutmayınız :D
Arkadadaşım aramıza hoşgeldin ve yeni yılın kutlu olsun ama sorundan,  benim  gibi bir çok arkadaşında bir şey anlamadığını tahmin ediyorum
Yanlış anlama ama daha sorusunu sormaya üşenen biri nasıl araştırmacı olacakta linux kullanacak . :D
Pencere Mahkumiyeti bitti AMA daha PENGUEN kardeşten öğrenecek çok şeyim var.

PEN VS. PEN Kazanan UBUNTU

koenig

Prdn son iletini görmemiştim geri aldım :D
Pencere Mahkumiyeti bitti AMA daha PENGUEN kardeşten öğrenecek çok şeyim var.

PEN VS. PEN Kazanan UBUNTU

Sypro

Dinamiklerini uzun uzadıya anlatmak zor, çalışan servisleri ya da çalışma prensibini falan kendiniz zamanla anlarsınız zaten. initrc'yi /etc nin içine bakarsanız görebilirsiniz mesela.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

bytan

Öncelikle şu kitabı yutmanızı öneriyorum. Daha sonra sisteminizi kurcaladığınızda da aradığınız tüm yanıtları kendiniz bulmuş olacaksınız. Bunun yanında kendinize bir linux temeli de atmış olacaksınız. Yani, sözün   özü,   her bakımdan faydası olacaktır size.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

@2600 initrc'yi nerede gördün ve tam olarak ne işe yaradığını biliyor musun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bytan

Açılan başlık ve ilk mesajın içeriğinden kolayca anlaşılamayacak bir noktaya geldi  konu. Aradığınız bilgi ile ilgili bir wiki burada.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

atomkarinca

Ubuntu'da /etc/init.d/ klasörünün içinde olması gerekiyor onlar.

tasy

hakaten bende bulamadım... ubuntu 2. seviyede çalışıyo. ben bunu 5e almak istiyorum ancak configuration dosyasını bulamadım... Bilen varsa çok iyi olur doğrusu...

heartsmagic

Debian türevlerinde dediğin olay yok. Ancak yine de /etc/ altında rcX.d dizinlerine göz gezdirebilirsin. Fakat bunları elle eklemek genelde pek makul değil. update-rc.d komutuna biraz bakın.

Her dağıtımın kendince hallettiği meseleler mevcut. Bunları kullandıkça ve araştırdıkça anlarsın.

tasy

yok o olay tüm linux dağıtımlarında varda hepsi kullanırken faklı ayarlarla kullanıyor. Biraz netten araştırdım ubuntu bu seviye olayına daha farklı yanaşmış. conf dosyasınıda buldum, anladığım kadarıyla ilk olarak /etc/inittab dosyasının varlığına bakıyor eğer yoksa (else) 2. seviyede (telinit 2) başlatıyor sistemi. Bunun sebebide tabiki güvenlik ve tekil kullanıcılı sistem. Yani internet ortamından ssh yada telnet ile pcye bağlandığınız zaman sistem 2. seviyede ise login olamazsınız. server sistemler için pek kullanışlı bir seviye olmamakla birlikte tekil kullanıcılar için güzel bir seviye.

Server olarak kullanmak için ubuntu server yüklenebilir sisteme yada diğer dağıtımlar denenebilir. Ancak önemli olan şey deneyimli bir kullanıcı değilseniz bu çalışma seviyeleri (init || runlevel) ile oynamamanız olacaktır :)

heartsmagic

Çalışma seviyeleri değişik olsa da her dağıtımda mevcut olabilir elbette. Benim yok dediğim olay doğrudan initrc veya inittab gibi seviye belirleme için olan yapılandırma dosyalarıdır.

heartsmagic

Bir şey kazandırdığı yok. Bu sadece yoğrudu farklı bir şekilde yeme olayı. Ancak geliştiricilere sorarsak belki diğer mesele için -kendilerince- gereksiz diyeceklerdir. Sonuçta bu sadece bir tarz.

Örneğin Archlinux'un rc.conf olayını birçok insan çok sever. O da ayrı bir tarzdır mesela.

heartsmagic

Benzerlik gösterdikleri noktalar olduğu gibi elbette farklılık gösterecekleri noktalar da olacaktır. Bu farklılıklar yüzünden bize de seçenek imkanı doğuyor böylece.