lütfen yardım biosa giremiyorum

Başlatan javaprof, 22 Ekim 2017 - 20:42:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

javaprof

elimde intel 7510u ve 840 lı hp laptop var  şimdiye kadar 16.04 ve windowsu beraber kullanıyordum 3 gün önce ubuntu 17.10 u kurdum şimdi bilgisayar biosa girmiyor sadece ubuntuyu açabiliyorum biosa girermiş gibi yapıyor orda takılı kalıyor  mesela f10 a bastım pres f10 to bios yazıyo üç nota çıkıyor ve donuyor o ekranda sonra güç tuşuyla kapatmak zorunda kalıyorum birde acele olarak  c# ile işim var ne yapacağımı bilmiyorum lütfen yardım edin.ingilizcem orta düzeyde linux stuck at bios screen falan yazdım çıkanları anlamadım.

dün hard diski çıkarıp biosa girdim gece 5 e kadar uğraştım bunun için hard diski çıkarınca biosa giriyor sonra ordan windows olarak başlata aldım 1. bootu da cd yaptım os managerı windows yaptım 2. sıraya aldım ama olmadı yine linuxtan başladı tüm dosyalar windows 10 da dahil ntfs olmuş şimdi elimde 50 gb lık linuxlu bir bilgisayardan başka bişey yok.

Elessar

Aynı sorunu ara ara ben de yaşamaktayım.

Laptop boot ederken klavyeden Esc tuşuna basılı tuttuğunuzda boot menüsü çıkıyor mu?
USE="peace justice" emerge --newuse --update --deep world

.py

Alıntı yapılan: javaprof - 22 Ekim 2017 - 20:42:41
elimde intel 7510u ve 840 lı hp laptop var  şimdiye kadar 16.04 ve windowsu beraber kullanıyordum 3 gün önce ubuntu 17.10 u kurdum şimdi bilgisayar biosa girmiyor sadece ubuntuyu açabiliyorum biosa girermiş gibi yapıyor orda takılı kalıyor  mesela f10 a bastım pres f10 to bios yazıyo üç nota çıkıyor ve donuyor o ekranda sonra güç tuşuyla kapatmak zorunda kalıyorum birde acele olarak  c# ile işim var ne yapacağımı bilmiyorum lütfen yardım edin.ingilizcem orta düzeyde linux stuck at bios screen falan yazdım çıkanları anlamadım.

işletim sistemiyle alakalı bir problem değil boot ederken bios ayarlarınızı farkında olmadan değiştirmiş olabilirsiniz. harddiski çıkartıp biosu default ayarlarına getirmeyi deneyin.

javaprof

sorunu çözdüm aynı sorunu yaşayanlar grubu repair etsin şimdi yazdığım kodları unuttum ama grub repair yazınca çıkıyor.sorun biostan çok uefi ile alakalı sanırım.

şenol

pc açılırken delete tuşuna devamlı basın bios ekranı gelene kadar . bios ekranı gelince . load optimiz default yapın yani bios orjinal ayarlarına döner .sonra boot menüsüne girin orada boot 1 .2 .3 .4 .5 seçenekler vardır . boot 1 basın ve oradan  uefi cd. dvd romu seçin f 10 basıp kaydedin çıkın . ve ubuntuyu yükleyin . sonra ubuntu yükleme ekranında size seçenekler sunan yerde . DİSKİ SİL VE UBUNTU YÜKLE DEYİN !!! eğer demesseniz .swap alanı oluşturmaya kalkarsanız .ilerde GRUB 2 yüklemesinde .sistem çöker yüklenmez daha doğrusu hata verir . BIOS BOOT EKRANINDA UEFİ CD .DVD ROMU SEÇEÇEKSİNİZ . BAŞINDA UEFİ OLACAK . birde şıklarda normal cd. dvd rom var onu seçmeyin . saygılar
cpu / amd ryzen 7 / 1700 / 3.90 ghz o.c
anakart / msi b 350 tomahawk . gpu / amd rx 580 8 gb  
24 gb / ddr 4 ram / 3066 mhz de çalışıyorlar
250 gb / samsung 850 evo ssd