Grub arayüzü ve Ubuntu sorunu

Başlatan cigersote123, 21 Ekim 2017 - 22:10:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cigersote123

Merhaba. Ubuntu'yu rehberde belirtildiği gibi kurdum. Windows 10 ve Ubuntu olmak üzere iki işletim sistemi yüklü şuan. Ubuntu'yu UEFI ile kurdum. Windows 10'u da UEFI ile kurmuştum.

Sorun şu ki; Grub arayüzünde "Windows" gözükmüyor. Ayrıca "Ubuntu" seçeneğini seçtiğimde ise görüntü gelmiyor. Şuan "Recovery" aracılığıyla Windows'a ancak ulaşabilmekteyim.

Bu sorunu nasıl çözebilirim ?

ata1

sudo update-grub
bun şekilde deneyin gurubu güncelleyerek windowsun eklenmesini fakat genelde efi kurulumlarda windowsa bios üzerinden girilebiliyor diye hatırlamaktayım seçenekler o şekilde geliyordu

şunuda bir deneyin sonucu çıktısı ile görelim
https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Boot-Repair

ali159

Bu konuya da göz atmanızı öneririm ben sorunumu böyle çözmüştüm; https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=53186.0

serk

Canlı cd/usb ile açıp çıktısını verebilirmisin.
Geri dönüş yapamazsam da, mantığını yazayım. Arkadaşlardan biri devam edebilsin.
lsblk -f
Efi bölümünün UUID numarasını alıyoruz.

#mount /dev/sdxY /mnt
Kurulu olan sistem bölümünü bağlayıyoruz.

#gedit /mnt/etc/grub.d/40_custom
Gedit ile 40_custom dosyasını açıp alttaki kısmı gruba ekliyoruz.
Alıntı Yapmenuentry "Windows 10" {
   insmod ntfs
   insmod fat
   insmod part_gpt
   insmod chain
   search --no-floppy --set=root --fs-uuid UUID
   chainloader /EFI/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi
}

UUId yazan kısıma lsblk -f ile aldığımız efi part bölümünün UUID numarasını yazıyoruz.

#grub-mkconfig -o /mnt/boot/grub/grub.cfg
Grubu güncelliyoruz.

#gedit /mnt/boot/grub/grub.cfg
Denemeden önce gruba işlenmiş mi diye bakmak için, grub.cfg dosyasını açıp eklediğimiz kısmın dosya içerisinde var mı yok mu diye bir göz atabiliriz.

cigersote123

Alıntı yapılan: ata1 - 21 Ekim 2017 - 22:21:35
sudo update-grub
bun şekilde deneyin gurubu güncelleyerek windowsun eklenmesini fakat genelde efi kurulumlarda windowsa bios üzerinden girilebiliyor diye hatırlamaktayım seçenekler o şekilde geliyordu

Grub arayüzü onarıldı ancak Ubuntu'ya giriş yaptığımda "Ubuntu" logosunda takılı kalıyor. Şuan canlı Usb ile Ubuntu'ya girdim. Diğer çözümleri deneyeceğim.

ata1

Alıntı yapılan: cigersote123 - 22 Ekim 2017 - 14:50:21
Alıntı yapılan: ata1 - 21 Ekim 2017 - 22:21:35
sudo update-grub

Grub arayüzü onarıldı ancak Ubuntu'ya giriş yaptığımda "Ubuntu" logosunda takılı kalıyor. Şuan canlı Usb ile Ubuntu'ya girdim. Diğer çözümleri deneyeceğim.

kernele parametre ekleyerek bir deneyin logoda takılıyor ise
https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=%C3%87ekirdek_%C3%B6ny%C3%BCkleme_se%C3%A7enekleri

anlatımdan faydalanıp nomodeset ekleyip bir deneyin sonuca göre işlem yapalım

cigersote123

Sanırım çözdüm  :) Şuan giriş yaptım ubuntuya.

Grub arayüzünden "Ubuntu için gelişmiş seçenekler" e girip eski çekirdek versiyonlarıyla çalıştırmayı denedim. İkinci denememde başarılı sonuç verdi. Sürümü güncelleyeceğim birazdan. Eğer sorun devam etmezse çözüldü olarak işaretlerim. Hepinizin eline emeğine sağlık. Teşekkür ediyorum.

Son olarak; Ubuntuyu güncellersem çekirdek sürümü de güncellenir değil mi ? Dosyalar da onarılır mı ? Bu arada driver vs. yüklemem gerekli mi ? (Yeni nesil notebook kullanıyorum).

Not: Kurtarma arayüzünden rehbere göre sistemi güncellemeye çalıştığımda sürekli hata veriyordu. Şuan eski sürüm çekirdek kullanan Ubuntu ile güncelleme yapabiliyorum.

Aynı zamanda rehberde yazan Grub arayüzünde ki "e" tuşuyla ulaşılabilen -sanırsam parametreler- kısımda belirtilen yerleri bulamadım. Şuan acemiyim, belki benden kaynaklıdır bilemiyorum.

ata1

anlkatımdaki bu kısmı uygulamalısınız

Kurulu işletim sistemini çekirdek parametreleriyle başlatmak
Bilgisayar açılışındaki Grub ekranında Ubuntu'yu başlattığınız satırın üzerindeyken 'e' tuşuna basılır.
Düzenleme ekranında linux satırı bulunur.
"quite splash" girdilerinden sonra girilmek istenen parametre çift çizgiden (--) sonra bir boşluk bırakılarak yazılır.
Ctrl+x tuşlarına basarak sistem başlatılır.

cigersote123

Alıntı yapılan: ata1 - 22 Ekim 2017 - 20:52:34
anlkatımdaki bu kısmı uygulamalısınız

Kurulu işletim sistemini çekirdek parametreleriyle başlatmak
Bilgisayar açılışındaki Grub ekranında Ubuntu'yu başlattığınız satırın üzerindeyken 'e' tuşuna basılır.
Düzenleme ekranında linux satırı bulunur.
"quite splash" girdilerinden sonra girilmek istenen parametre çift çizgiden (--) sonra bir boşluk bırakılarak yazılır.
Ctrl+x tuşlarına basarak sistem başlatılır.

"e" tuşuna basınca satırlar çıkıyor karşıma. Linux satırını nasıl bulabilirim ? Quite splash nedir ? Linuxa dair hiçbir bilgim yok. Yardım eder misiniz ?

ata1

cat /etc/default/grub
çıkttında da olmalı "quite splash"   yazmalı diye düşünüyorum e den sonra quite splash  hemen arkasına --  nomodeset ekleyip bir deneyin