Intel HD Graphics 520 hdmi sorunu

Başlatan vampire, 17 Ekim 2017 - 00:02:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

vampire

Merhaba arkadaşlar,

Şöyle bir sorunum var dell xps 13 makinamda ubuntu 16.04 kullanımıyorum. Ekran kartım Intel HD Graphics 520 dell. Makinamda USB Type-C dell markalı adaptörüm ile hdmi üzerinden ikinci ekranımı bağlıyorum. Ekranlar kısmında ikinci ekranımı görebiliyorum ancak bir türlü hdmi üzerinden görüntü aktarımı sağlayamadım. Bu konuda neler yapabilirim ? İntel için ekran kartı driver'ı kuracaktım ancak bazı arkadaşlar güncellemelerin yeterli olacağını yazmış bende bu yüzden herhangi bir kurulum yapmadım. Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.
Ya Herşeyim Ya Hiçim !!!

unixmania

monitoru bagladiktan sonra

sh-4.4$ ls /sys/class/drm/card0
card0-VGA-1  dev  device  error  power  subsystem  uevent
sh-4.4$

komutunun ciktisini ver. Ancak fazla umitlendirmek istemem. USB-type C  destegi daha cok yeni.

vampire

card0-DP-1  card0-eDP-1     card0-HDMI-A-2  device  gt_act_freq_mhz  gt_max_freq_mhz  gt_RP0_freq_mhz  gt_RPn_freq_mhz  subsystem
card0-DP-2  card0-HDMI-A-1  dev             error   gt_cur_freq_mhz  gt_min_freq_mhz  gt_RP1_freq_mhz  power            uevent

çıktı  bu şekilde.

Acaba İntel graphic update tool ile bir güncelleme yapsam faydası olurmu ?

Ya Herşeyim Ya Hiçim !!!

unixmania

O card0  ile baslayanlardan hangisi senin taktigin, onu anla.

Sonra sistem ayarlarindan  ilgili yere git,  cikis aygiti olarak onu sec ve kaydet. Ben ubuntu kullanmiyom.

Oyle bir ayar yoksa  ayar dosyasini elle duzenleyecen veya komut verecen.

X11  icin  /etc/X11/Xorg.conf  dosyasini duzenleyecen cikisi ona vercen. Ama bu seferde cikis temelli onda kalcak.

Onun icin xrandr komuna bak bakalim(eger X11 oturumu kullaniyorsan) cikisi degistirme ozelligi varmi.

Yada bilen bir arkadas soyleyiversin. Ben X11 kullanmiyorum. 

vampire

Teşekkürler unixmania.

Dediğin gibi kurcalayayım. Olmadı yabancı forumlarda da yazayım muhakkak benim gibi bir sorun yaşayan vardır.

Alıntı yapılan: unixmaniaO card0  ile baslayanlardan hangisi senin taktigin, onu anla.

Sonra sistem ayarlarindan  ilgili yere git,  cikis aygiti olarak onu sec ve kaydet. Ben ubuntu kullanmiyom.

Oyle bir ayar yoksa  ayar dosyasini elle duzenleyecen veya komut verecen.

X11  icin  /etc/X11/Xorg.conf  dosyasini duzenleyecen cikisi ona vercen. Ama bu seferde cikis temelli onda kalcak.

Onun icin xrandr komuna bak bakalim(eger X11 oturumu kullaniyorsan) cikisi degistirme ozelligi varmi.

Yada bilen bir arkadas soyleyiversin. Ben X11 kullanmiyorum. 
Ya Herşeyim Ya Hiçim !!!