Herhangi bir dosyayı yönetici haklarıyla açmak?

Başlatan Rhyme, 16 Ekim 2017 - 20:00:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Rhyme

Daha önce Linux Mint kullanıyordum , orada istediğim bir dosyayı yönetici haklarıyla açıyordum (örneğin ; root dosyası) amma ve lakin Ubuntu'da sağ tıklandığında böyle bir seçenek göremedim ve internette "Türkçe" veya diğer dillerle yazılmış bilgilendirici metin bulamadım(buldumsada faydası olmadı .  >: )Ubuntu'da bir dosyayı nasıl yönetici olarak açarım?  :o
Sanat olmayan bir ülkenin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.

Mustafa Kemal Atatürk

Elessar

USE="peace justice" emerge --newuse --update --deep world

Rhyme

Sanırım naitlusdu o programı kullandığımda sanki VM yaratmışım gibi bambaşka bağımsız ,dizinlere gidiyorum :) .Başka bir yöntemi var mıdır bildiğiniz?
Sanat olmayan bir ülkenin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.

Mustafa Kemal Atatürk

ata1

speakerXXL

Ubuntu 16.04 ve sonrası için Nautilus dosya yöneticisinin içerik menüsüne yönetici olarak açma fonksiyonu eklemek için depodan nautilus-admin paketini kurunuz. Ardından aşağıdaki komutla dosya yöneticisini yeniden başlatınız ya da oturumu kapatıp açınız.

nautilus -q

Ardından "Open as Administrator / Yönetici olarak aç" seçeneğini kullanabilirsiniz.

hatas

Bir diğer yol olarak Viki'de anlatıldığı gibi yetkiye ihtiyaç duyulduğunda sudo -H nautilus komutunu kullanarak root yetkileriyle bir dosya yönetici penceresi açabilir bu pencere üzerinden istediğiniz dosyayı düzenleyebilir ve erişim haklarını değiştirebilirsiniz (Ters tık > Özellikler > Erişim Hakları)...