ubuntu açılmadı!

Başlatan ilksumat, 15 Ekim 2017 - 22:56:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ilksumat

Recovery mod nasıl geçeyim, onda sorun var şimdi?

Barlow

Alıntı yapılan: ilksumat - 16 Ekim 2017 - 18:31:32
Hocam ubuntuya saygı duyuyorum tabikide fakat şu sorunu çözememişim hala. O kadarda yardım alıyorum. Masaüstümdeki dosyaları kurtarsam ve tamam ubuntu bana fazla geldi anladık bilgisayarda yer kalmamış lubuntu yüklesem başka şey istemem. Recorevry mode geçemiyorum, geçip işlem yaptığımda sonuç alamadımdı falan...

Bahsettiğim ekrana ESC tuşu ile geçilmesi gerekiyordu, GRUB ekranında Recovery bölümünde gelişmiş seçenekler türkçesi, burada Enter''a basmadan önce ESC tuşuna bastıktan sonra, bu bashettiğim ekranın gelmesi gerekiyordu. Ayrıca bahsedildiği gibi, Live olarak bir dağıtımı açıp, istediğiniz disk bölümündeki verileri kopyalayabilirsiniz.

Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen bu onlar için büyük bir şeydir. Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.

-Dostoyevski-

ilksumat

Alacaklarımı nasıl alabilirim?

UNC

Alıntı yapılan: ilksumat - 16 Ekim 2017 - 22:07:43
Alacaklarımı nasıl alabilirim?
Ubuntuyu usb ye yazdırıp boot edin kurulum aşamasında Ubuntuyu deneyin diyerek masaüstüne geçip dosya yöneticisinden alacaklarınızı windowsun bulunduğu dizine taşıyın veya harici Harddiske vs daha sonra Ubuntuyu tekrar kurun.

ilksumat

Ama ben zaten windowsda ubuntuda silip lubuntuya geçeyim istiyorum. Bilgisayar ancak lubuntuya imkan veriyor artık. Yani sıfırdan lubuntuya geçerken bu bilgisayarın ubuntusunun içinde kalanları nasıl alırım, mesele o şimdi artık?

UNC

Sistem özelliklerini geçermisin buraya.

Dosyalarını almak için bir çok seçenek var.
Varsa harici hdd ubuntuyu canlı olarak başlatıp kopyala.
Veya windowsu aç disk yöneticisinden herhangi bir bölümü seçip küçülterek yeni bir bölüm oluştur. Ubuntuyu canlı olarak başlat dosyalarını oluşturduğun diske kopyala. Daha sonra kurmak istediğin sistemi usbye yaz windowsu ve ubuntuyu sil. ( yeni oluşturduğun - dosyaları yedekledigin) disk bölümü hariç. Kurulumu yap geç.

ilksumat

ubuntuya giremiyorum zaten. Bunları windows tarafında yazıyorum. Umarım yeterlidir:

Model: ATA WDC WD2500BEVT-3 (scsi)
Disk /dev/sda: 250GB
Sector size (logical/physical): 512B/512B
Partition Table: msdos

Number  Start   End     Size    Type      File system     Flags
1      32.3kB  41.9GB  41.9GB  primary   ntfs            boot
2      41.9GB  250GB   208GB   extended
5      41.9GB  91.9GB  50.0GB  logical   ext4
7      91.9GB  249GB   157GB   logical   fat32
6      249GB   250GB   1061MB  logical   linux-swap(v1)

NAME     SIZE TYPE FSTYPE MOUNTPOINT
sda    232.9G disk       
├─sda1  39.1G part       
├─sda2     1K part       
├─sda5  46.6G part        /
├─sda6  1012M part       
└─sda7 146.3G part

Neyse eski iletilerimden buldum:

Ubuntu bilgileri şöyle
Hafıza 991.3 MiB
İşlemci Intel Atom CPU N455@1.66 GHzx2
OS Tip 32-byte
DISK 49.2 GB
Linux 3.2.0-99-generic

Windows kısmındada şunlar yazıyor
Windows XP
Version 2002
Local disk D Free space 146 GB   Total size 146 GB
Local disk C Free space 29.9 GB   Total size 39.0 GB
CPU N455 @1.66 GHz
980 MHz,   0.99 GB of RAM

Bu arada netbook samsung kullanıyorum.

UNC

Ubuntuya giremediğinizi bilerek yazdım zaten.
Dosyalarını almak için usbden çalışan sistem şart açılmıyorsa usb üzerinden çalışan bir sistemi bot edip dosyaları harici usb, hdd, gibi biryere taşımak. Yada mevcut sabit hdd üzerinde bir bölüm oluşturup format atarken o bölüme dokunmamak kaydıyla dosyaları oraya yedeklemek.
Zaten genel çözüm senaryolarını göstermeye çalışmış diğer arkadaşlar. Hala sistemi açmak için yardım bekliyorsanız orasını bilemem.

ilksumat

Yok dediğiniz gibi yapacağım, onu anladım. Yapılacakları hazırlamak için usb falan alayım. Sorularımız bitmez biz bilmeyenlerin. Misal 2. ve 3. cümleleriniz. Usbyi alınca illaki onlar içinde sormam gerekecek.

Sağolun hakikaten.

UNC

Alıntı yapılan: ilksumat - 17 Ekim 2017 - 00:52:03
Yok dediğiniz gibi yapacağım, onu anladım. Yapılacakları hazırlamak için usb falan alayım. Sorularımız bitmez biz bilmeyenlerin. Misal 2. ve 3. cümleleriniz. Usbyi alınca illaki onlar içinde sormam gerekecek.

Sağolun hakikaten.
Önemli değil, forumda bulundukca yardımcı olmaya çalışırım. Yapacağınız işlemler çok basit herhangi bir bilgi gerektirmiyor. Ayrıca sistem bilgilerinize baktım baya düşük 32 bit Lubuntu veya linuxlite kurmak en doğrusu olur.