ubuntu açılmadı!

Başlatan ilksumat, 15 Ekim 2017 - 22:56:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ilksumat

Merhabalar, ubuntu kullanıcı adını yazıyorum masaüstü gelmiyor siyah ekrana bişeyler yazıp kapanıyor. Bu mesajı bilgisayarın windows kısmından yazıyorum, çok zor durumdayım, ne yapabilirimi.

Acil yardım teşekkürler peşinen.

Barlow

Merhaba;

Karşınıza gelen bu siyah yazıları görebilme şansımız var mıdır? Ayrıca TTY ekranına dusebiliyor musunuz?
Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen bu onlar için büyük bir şeydir. Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.

-Dostoyevski-

decent

Neler yaptığınızı, neleri denediğinizi de yazarsanız, yardımcı olacaklara kolaylık sağlamış olursunuz.

Kullanıcı adı şifre yazdığınız ekrana geldiğinizde sadece aşağıdaki komutları uygulayın:

1)
CTRL+ALT++F2 tuşlarına basın.

2)
Gelen  TTY2 oturumunu açın (Kullanıcı adı ve şifreyi buraya girin.)

3)
sudo mv /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf_

4)
sudo reboot

ilksumat

Arama yapınca memory test yapan varmış onu gördüm, bende memory test başlattım, onu durdurayım mı? Durduracaksam nasıl durdura bilirim? Durdurursam bir zarar olurmu?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Ekim 2017 - 23:46:35

Arama yapınca memory test yapan varmış onu gördüm, bende memory test başlattım, onu durdurayım mı? Durduracaksam nasıl durdura bilirim? Durdurursam bir zarar olurmu? Bu arada tty ekran neidr bilmiyorum?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Ekim 2017 - 23:49:39

Bu arıza öncesinde Son yaptığım işlemler bunlardı:

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=57542.msg631856#msg631856

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Ekim 2017 - 23:59:53

Alıntı yapılan: decent - 15 Ekim 2017 - 23:34:25
Neler yaptığınızı, neleri denediğinizi de yazarsanız, yardımcı olacaklara kolaylık sağlamış olursunuz.

Kullanıcı adı şifre yazdığınız ekrana geldiğinizde sadece aşağıdaki komutları uygulayın:

1)
CTRL+ALT++F2 tuşlarına basın.

2)
Gelen  TTY2 oturumunu açın (Kullanıcı adı ve şifreyi buraya girin.)

3)
sudo mv /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf_

4)
sudo reboot

Yaptım ama olmadı aynısı oluyor??

Barlow

sudo apt-get install --reinstall ubuntu-session

Ardindan yeniden başlatır mısınız?
Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen bu onlar için büyük bir şeydir. Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.

-Dostoyevski-

ilksumat

Bunu neyin ardından yazmam lazım? Yine

Ctrl+Alt+F2

tty2 oturumu
kullanıcı adı
şifre

sudo mv/etcX11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf_

yazdıktan sonramı?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Ekim 2017 - 00:34:09

Yoksa sadece bu komutumu giriyoruz?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Ekim 2017 - 00:35:57

Yoksa sadece bu komutu mu giriyoruz?

Ben sorunu doğrumu tarif ediyorum onuda bilmiyorum, masaüstü gelmiyorda diyebilirdim ama aynı şey herhalde?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Ekim 2017 - 01:06:31

tty2 ekranına girince şunlar geliyor:

mktemp: failed to create file via template '/var/lib/update-notifier/tmp.XXXXXXXXXX.': No space left on device run-parts: /etc/update-motd.d/95-hwe-eol exited with return code 1

open: No space left on device

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Ekim 2017 - 01:20:58

[mention=631933]@Barlow[/mention]

Ben tty verdiğiniz komutu yazdım ve ekranda şu çıktı:

sudo: unable to open /var/lib/sudo/rennie/tty2: No such file or directory
Reading package lists... Done
Reading dependency tree
Reading state information...Done
You might want to run 'apt-get -f install' to correct these:
The following packages have unmet dependencies:
linux-headers-generic-lts-xenial: Depends: linux-headers-4.4.0-97-generic but it is not going to be installed
E:unmet dependencies. Try 'apt-get -f install' with no packages (or specify a solution)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Ekim 2017 - 01:53:26

tty2 ekranına artık çaresiz şu komutu girdim (bkz yukardaki komut çıktılarından dolayı):

apt-get f-install

Şu geldi:

E:Could not open lock file /var/lib/dpkg/lock-open (13: Permission denied)
E:Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg), are you root?

Ama zaten tty2 ekranında root olarak giriliyor.

Yardım acil ihtiyacım var. Teşekkürler peşinen.

Barlow

apt-get -f install

Bu komut ile bağımlılıklar sorunlarını çözmeye çalışın daha sonra verdigim komutu tekrar girin.

-Dostoyevski-

ilksumat

Merhaba tty2 ekranında tekrar girdim verdiğiniz komutu ama aynı çıktısı:

E:Could not open lock file /var/lib/dpkg/lock-open (13: Permission denied)
E:Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg), are you root?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Ekim 2017 - 10:48:40

Şimdi şöyle yaptım:

sudo apt-get -f install
password girdim

Çıktısı:

sudo: unable to open /var/lib/sudo/rennie/tty2: No such file or directory
Reading package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information...Done
Correcting dependencies...Done
The following extra packages will be installed:
linux-headers-4.4.0-97 linux-headers-4.4.0-97-generic
The following NEW packages will be installed:
linux-headers-4.4.0-97 linux-headers-4.4.0-97-generic
0 upgraded, 2 newly installed, 0 to remove and 0 not upgraded.
6 not fully installed or removed
Need to get 0 B/10.7 MB of archives.
After this operation, 86,8 MB of additional disk will be used.
Do you want to continue? [Y/n] Y
dpkg:unrecoverable fatal error, aborting:
Unable to create '/var/lib/dpkg/updates/tmp.i':
No space left on device
E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (2)
E: Failed to write temporary StateFile /var/lib/apt/extended-states.tmp

Hepsini de bakıp kağıda yazıp elle buraya girmek zorunda kalıyorum. Çözüm var değilmi?

Barlow

Evet sudo kullanarak komutları girmeniz gerekiyordu. Boş bellek alanı olmadığından dolayı, herhangi bir kurulum işlemi gerçekleştirmiyor. Çıktıları isterseniz resim olarak atın, size kolaylık olması açısından. Aşağıdaki komutu girerek biraz bellek alanı boşaltalım:

sudo apt-get clean

Ardından şu komutun çıktısına bakalım:

df -h

İlk olarak şu disk dolu problemini aşmak gerekiyor. Gerektiğinde Ubuntu'nun kurulu olduğu disk bölümünde, yüklediğiniz dosyalar varsa onları dasilmek zorunda kalabiliriz.

Alıntı YapHepsini de bakıp kağıda yazıp elle buraya girmek zorunda kalıyorum. Çözüm var değilmi?

Okul sebebiyle buraya geç cevap veriyorum, siz komutların çıktılarını resim olarak atabilirsiniz. Size daha kolay olması açısından.

-Dostoyevski-

ilksumat

df -h çıktısı:

Udev 480M 4.0K 480M 1% /dev
Tmpfs 99M 1.2M 98M 2% run
/dev/sda5 46G 34G 11G 77% /
None 4.0K 0 4.0K 0% sys/fs/cgroup
None 5.0M 0 5.0M %0 /run/rock
None 495M 148K 495M %1 /run/shm
None 100M 28K 100M %1 /run/user
/home/rennie/.Private 46G 34G 11G 77% /home/rennie

Barlow

11GB boş alan var gibi görünüyor ancak;

sudo apt-get install -f

Bu komutu uyguladığımızda yine yer yok hatası veriyor mu?

-Dostoyevski-

ilksumat

Ona bakayım, yalnız bilgisyarda windows xp yüklü aynı zamanda.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Ekim 2017 - 13:08:03

Aynı bilgisyarın belleğinin farklı kısımları olduğunu düşünürsek windowstan geçiş yapılabilirmi?

Barlow

Sorunuzu anlayamadım, tam olarak açıklayabilme şansınız var mıdır?

-Dostoyevski-

ilksumat

Bilgisayarda aynı zamanda eski windows xp yüklü, onu kullanmıyordum normalde ama ana bellek ikisinin de belleği ya, windows tarafı açılabiliyor, o taraftan girilebilir mi ubuntu tarafına müdahale edileblirimi?

Barlow

Öyle birşeyin olabileceğini zannetmiyorum ancak benden daha tecrübeliler olabilir. Gerekli bilgiyi oonalr verebilir sanırım :)

-Dostoyevski-

ilksumat

Bu arada son durum şu: Artık kullanıcı adı ekranıda gelmiyor direk siyah ekran geliyor?? tty2 ile bile giremiyorum artık.

Barlow

Hocam şu ekranın görüntüsüne bakabilir miyiz?

-Dostoyevski-

ilksumat

Ekran sim siyah hiçbirşey yok. Batık vaziyet açıkçası.

Zaten ekran görüntüyü nasıl göndereceğimi bilmiyorum. Artı şu anda b.sayarın windows kısmında yazıyorum.

Barlow

Sistemi Recovry modda açmak işe yara mıyor mu? Eğer böyleyse GRUB ekranında Ubutnuya geçmeden önce ESC tuşuna basın size şu şekilde bir seçenek çıkacak:

Burada root seçeneğine gelin altta komut satırı çıkacaktır:

mount -o rw,remount /

komutunu kullanın ardından;

apt-get install --reinstall ubuntu-session

Paketini tekrar kuralım, açıkçası şuan sorunun giriş yöneticisinden olduğunu zannediyorum, bu yüzden ilk etapta şu paketi tekrar yükleyeeğiz sisteme..

-Dostoyevski-

ilksumat

Denerim hocam, çok zormuş ubuntuda sorun çözmek.

speakerXXL

Alıntı Yapopen: No space left on device

Oturum açmada kullanılacak boş alan kalmamış.

Kurtarma kipi menüsünden "Clean" seçeneğini seçerek alan kazanmayı deneyebilirsiniz.

Ardından yeniden kurtarma kipi menüsüne dönüp, "Resume" seçeneği ile sistemi başlatıp oturum açmayı deneyebilirsiniz.

ilksumat

Bu ekrana geçemedim bu defa?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Ekim 2017 - 17:27:52

Alıntı yapılan: Barlow - 16 Ekim 2017 - 14:05:48
Sistemi Recovry modda açmak işe yara mıyor mu? Eğer böyleyse GRUB ekranında Ubutnuya geçmeden önce ESC tuşuna basın size şu şekilde bir seçenek çıkacak:

Burada root seçeneğine gelin altta komut satırı çıkacaktır:

mount -o rw,remount /

Bu defa bu ekrana geçemedim?

komutunu kullanın ardından;

apt-get install --reinstall ubuntu-session

Paketini tekrar kuralım, açıkçası şuan sorunun giriş yöneticisinden olduğunu zannediyorum, bu yüzden ilk etapta şu paketi tekrar yükleyeeğiz sisteme..

illedelinux

Alıntı yapılan: ilksumat - 16 Ekim 2017 - 14:11:22
çok zormuş ubuntuda sorun çözmek.

Tam tersi, sorunları en kolay çözülen dağıtım Ubuntu'dur, bilmeyince haliyle her şey zor gelir :)
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

ilksumat

Hocam ubuntuya saygı duyuyorum tabikide fakat şu sorunu çözememişim hala. O kadarda yardım alıyorum. Masaüstümdeki dosyaları kurtarsam ve tamam ubuntu bana fazla geldi anladık bilgisayarda yer kalmamış lubuntu yüklesem başka şey istemem. Recorevry mode geçemiyorum, geçip işlem yaptığımda sonuç alamadımdı falan...

UNC

Alıntı yapılan: ilksumat - 16 Ekim 2017 - 18:31:32
Hocam ubuntuya saygı duyuyorum tabikide fakat şu sorunu çözememişim hala. O kadarda yardım alıyorum. Masaüstümdeki dosyaları kurtarsam ve tamam ubuntu bana fazla geldi anladık bilgisayarda yer kalmamış lubuntu yüklesem başka şey istemem. Recorevry mode geçemiyorum, geçip işlem yaptığımda sonuç alamadımdı falan...
Usbden Çalışan sistemle diske gir alacaklarını al sil kardeşm.