Android alternatifi varmı?

Başlatan Bigchefstarys, 11 Ekim 2017 - 23:52:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bigchefstarys

Merhaba arkadaşlar, hem kişisel hemde stabillik konusunda googledan aşırı derecede sıkıldım. Yandex'e tamamen geçmek istiyorum ve google hesabımı tamamen kapatmak istiyorum. Ancak telefon android olunca bir yerde yine ona muhtaç olmam canımı çok sıkıyor. Apple alabilecek de şuanlık gücüm yok. Vodafone VFD 600 model telefonumda benim için en önemli şey spotify bu uygulamayı çalıştıran androidden tamamen farklı bir os mevcuttmu? Ubuntunun touch'u iptal etmesi hayallerimi yıktı
İnsanlaɾ benim dünyayı olduğu gibi kabul edebileceğimi söylüyoɾlaɾ. Saçmalık! Ben bu dünyayı kabul etmiyoɾum.
Richard Stallman

lnxdev

Tizen OS ve Sailfish OS'a bir bak istersen ikiside linux çekirdeğini kullanmaktadır. Ubuntu Touch iptal edilmese idi gene başarısız olacaktı zaten sadece belli bir kesime hitap ediyordu ayrıca utouch android tabanlıydı.

FireSwords

Android'in tek alternatifi var, iOS.

Android açık kaynak bir işletim sistemi, LineageOS gibi açık kaynak AOSP kodu üzerine kurulmuş bir Android dağıtımı yükleyip Google uygulamalarını kurmazsan Google ile hiç işin düşmeden yaşayabilirsin. Gerçi Google hizmetleri olmadan WhatsApp'dan bildirim bile alamazsın, aynısı iOS için de geçerli, Apple'ın sunucularına bağlanmadan bildirim bile alamazsın.

LineageOS ve F-Droid mağazası ile tamamen açık kaynak bir şekilde Android kullanabilmek mümkün evet. Ancak hatırlatmak isterim Yandex de çok masum bir şirket sayılmaz.

Ayrıca Android eski Android değil. iOS kadar stabil olduğunu düşünüyorum. Eğer eski, zayıf bir cihaz kullanıyorsan pek hayır beklememek gerek. Ne kadar ekmek o kadar köfte. Eline Samsung Galaxy S8 gibi bir telefon alıp dene istersen, iOS'den aşağı kalır hiçbir yanı yok, aksine artısı var.

lnxdev

[mention=631823]@FireSwords[/mention], açıkcası katılıyorum arkadaş anroidden başka hangi işletim sistemleri var diyince öyle yazdım fakat belirtmek isterim ki bahsettiğim mobil işletim sistemleri eğer eldeki cihaza portlanmış hali varsa denemeye değer. Ben sailfish'i denemiştim çok ta kötü değildi.