Wine`ı başlatamıyorum

Başlatan neo90, 11 Ekim 2017 - 20:41:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

neo90

Merhabalar bilgisayarıma ubuntu softwareden wine indirdim ancak çalıştıramıyorum.
Ubuntu softwarede yüklü görünmesine rağmen bilgisayarda arattığımda bulunmuyor, exe çalıştırmak istediğimde önerilen programlarda çıkmıyor

_DonTouchMe

Wine kurulumu eksik gerçekleşti sanırım... winetricks, configure wine gibi bileşenleri görmeniz gerekmekte normal şartlar dahilinde. Synaptic yüklü ise oradan arama kısmına ''Wine'' şeklinde aratırsanız ne gibi eksiklerin olduğunu görebilirsiniz.
Life is short, bird's are flying.

neo90

Yanıtladığınız için teşekkürler.
Linuxta yeniyim bu yüzden synapsisteki wine ile ilgili olduğunu düşündüğüm ne varsa indirdim.Şu anda bir değişiklik olmadı

_DonTouchMe

dpkg -l | grep wine
Çıktısını paylaşır mısınız ?

neo90

çıktı vermedi

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Ekim 2017 - 22:09:47

[eklenti yönetici tarafından silindi]

_DonTouchMe

Görünüşe göre sisteminizde wine kurulu değil, yani software'de görüyorum diyorsunuz bu da kurulumun sıkıntılı geçtiğinin habercisi oluyor kanımca. Tekrar kurmaya çalışalım...

x64-bit bir dağıtım kullanıyorsanız ilk öncelikle şu komutu terminale girelim.
sudo dpkg --add-architecture i386

Wine repoyu ekleyin ardından.
sudo apt-add-repository 'https://dl.winehq.org/wine-builds/ubuntu/' 

Wine güvenlik anahtarını alın.
wget https://dl.winehq.org/wine-builds/Release.key && sudo apt-key add Release.key

Paket listesini güncelleyip, Wine 2.0.1 kararlı sürümü sisteme ekleyin.
sudo apt update && sudo apt install winehq-stable

Düzenleme: Ekran görüntülerini sonradan görme şansım oldu, bu kurulum adımlarına geçmeden önce yazılım merkezinde remove ederseniz yani kaldırırsanız o eksik yüklenenleride daha sağlıklı olur kurulum.

neo90

sudo dpkg --add-architecture i386
[sudo] password for ne0:
dpkg: error: architecture 'i386' is illegal: character '�' not allowed (only letters, digits and characters '-')

_DonTouchMe

x32-bit kullanıyorsanız bu adımı atlayabilirsiniz.

neo90

x86_64 kullanıyorum uname -m komutuyla kontrol ettim

_DonTouchMe

Sistemde wine için kalıntı kaldığını düşünüyorum. Şunları uçbirimde yani terminal ekranında uygulayın... ardından sistemi tekrar başlatarak kurulum adımlarını deneyin.

sudo apt-get remove wine
sudo apt-get purge wine

neo90

Yine illegal character hatası verdi

mhmtkrktr

Wine kullanıp anladığım bir uygulama değil. Kendi başına açılabilecek uygulama arayüzü varmı onu bile bilmiyorum ama şunları denesen.

1:
LC_ALL=C wine

2:
Playonlinux bildiğim kadarıyla wine kurulumunu da gerçekleştiriyor. Playonlinux kurup wine üzerinde işlem yapmayı deneyebilirsin.

_DonTouchMe

Dpkg yani debian package of manager, hasar görmüş gibi görünüyor. Bu durumda gedit veya nano ile gerekli düzeltmeler yapılabilir ama bunun nasıl yapıldığı konusunda bir fikrim yok maalesef daha önce bu problemi yaşamadım. Size tavsiyem ubuntuyu sıfırdan temizce sisteminize tekrar kurmanız, bir diğer tavsiyem forumda bulunup bu sorunu yaşamış ya da bilgi sahibi birinin cevabını beklemeniz. İyi geceler dilerim @neo90

neo90

Teşekkürler @_DonTouchMe @mhmtkrktr
Sistemi yeniden kuruyorum
İyi geceler

neo90

Alıntı yapılan: Napolyon - 12 Ekim 2017 - 19:07:09
Alıntı yapılan: neo90 - 12 Ekim 2017 - 00:21:32
Teşekkürler @_DonTouchMe @mhmtkrktr
Sistemi yeniden kuruyorum
İyi geceler

sorunu çözdünüz mü ?