[Nasıl] ALSA derleme

Başlatan heartsmagic, 31 Aralık 2008 - 01:49:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eren

Alıntı yapılan: heartsmagic - 23 Temmuz 2009 - 09:42:23
Geçmiş olsun @Eren. Merak ettim, derleme yapıp da mı ekledin, yapmadan mı ekledin?

Derleme yaptım Serkan. Derlemeden sonra ekledim. Ancak ses kalitesi Windows'dan aldığım sesin çok altında.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

ozanmurat

Soylediklerinizin hepsini yaptim bi sorun cikmadi yalniz
gedit /usr/src/alsa/alsa-driver-1.0.20/alsa-kernel/Documentation/ALSA-Configuration.txt
komutunu verdikten sonra bos bir belge geliyor acaba sorun bendemi pc demi?

heartsmagic

Sorun şu ki alsa-driver paketini nereye açtıysan oradadır dosya. Eğer başlıktaki anlatımı yaptıysan orada olması lazım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

HydrActive

Bendeki sorun biraz daha farklı. Asus A3e Laptop da kendi hopörlörlerinden ses geliyor, kulaklık taktığım zaman ne kulaklıkta ses var nede hopörlörde.
Asla derlemesini aşşağıdaki noktaya kadar eksiksiz ve hatasız tamamladım.

cat /proc/asound/card0/codec#* | grep Codec

Bu kodu girdikten sonra şöyle bir çıktı alıyorum

Alıntı YapCodec: Realtek ALC880
Codec: Conexant ID 2bfa

gedit /usr/src/alsa/alsa-driver-1.0.20/alsa-kernel/Documentation/ALSA-Configuration.txt
Yukardaki kodu giriyorum açılan config dosyasında kartım ile ilgili hiçbirşey bulamıyorum. Bu yüzden sonraki adıma geçemiyorum. Sorun nedir acaba?

heartsmagic

Sadece 880 olarak aradın mı? Eğer aradın ve bir şey yoksa yakın olanlardan bir tanesini dene. Örneğin bu yazıda 888 geçmekte, bir deneme yapabilirsin.

HydrActive

Alc olarak aradım, 888 olarak aradım, 880 olaraka aradım hiçbir benzer sonuç yok.

heartsmagic

888 olarak bulamaması pek mümkün değil. İlgili çıktı benim kartımdan bir örnek ve ilk sayfada verdiğim gibi sonuç alıyorum ben.

HydrActive

heartsmagic

Alıntı yapılan: HydrActive - 31 Temmuz 2009 - 10:55:52
Acaba ben mi göremiyorum? Dosyanın bir kopyasını aşağıda veriyorum. Birde siz bakar mısınız?

http://www.2shared.com/file/6925326/fb3a8169/ALSA-Configuration1.html

Cevabıma öncelikle özür dileyerek başlayayım zira ALSA'nın böyle ters köşe yapabileceğini düşünemedim. İlgili dosya sanırım 1.0.19 sürümüyle beraber değişikliğe uğramış ve bizim parametreleri barındırmaz hale gelmiş. Şimdilik nerede barındıklarını bulamadım ancak 1.0.18a sürümündeki (ki o sürümü ben bizzat denemiş ve bu belgeyi öyle hazırlamıştım) dosyanın içeriğini aşağıya geçiyorum. İlgili aramayı yapabilirsin.

http://paste.ubuntu.com/238572/

Ayrıca ilk sayfadaki anlatımı da buna göre güncelliyorum. Ortaya çıkmasına vesile olduğun için de sana teşekkür ederim @HydrActive.

HydrActive

İlgilendiğiniz için ben teşekkür ederim. Ancak benim problemimi bu çözmedi. Hala kulaklık takılıyken ses alamıyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Temmuz 2009 - 16:12:59

Sorunum çözüldü. Benzer bir problem yaşayan varsa şu adresi incelesinler.

http://systemedic.wordpress.com/2009/07/18/asus-a3e-kulaklik-problemi/#comment-11

heartsmagic

Sevindim @HydrActive, demek ki senin ihtiyacın olan parametreler oradakilermiş.

kozanibo

yazdığımda

bunlar çıkıyor

Codec: Realtek ALC268
Codec: Conexant ID 2c06

ben de burda anlatılanların aynısını uygularsam bir problem yaşar mıyım? aynı sorun bende de var hem kulaklık hem hoparlörden ses geliyor

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Ağustos 2009 - 16:34:06

bu dosyanın içinde benim belirttiğim sürücü yok...

bytan

İlk sayfada bilgi vardı bununla ilgili @ibokozan. Hatta 3 mesaj yukarıda yine dosyanın linki var. İkisi de gözünden kaçmış. :) Arattığımda çıkan parametreler:

Alıntı Yap
   ALC267/268
     quanta-il1   Quanta IL1 mini-notebook
     3stack   3-stack model
     toshiba   Toshiba A205
     acer      Acer laptops
     acer-dmic   Acer laptops with digital-mic
     acer-aspire   Acer Aspire One
     dell      Dell OEM laptops (Vostro 1200)
     zepto      Zepto laptops
     test      for testing/debugging purpose, almost all controls can
         adjusted.  Appearing only when compiled with
         $CONFIG_SND_DEBUG=y
     auto      auto-config reading BIOS (default)
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

kozanibo

http://paste.ubuntu.com/238572/ burada var ama

buradaki dosyamın içinde yok...

kısacası benim sorunum

Şimdi seçtiğimizi alsa-base.conf dosyasına eklemeye sıra geldi.

Kod:

gedit /etc/modprobe.d/alsa-base.conf

ile açtığımız dosyanın sonuna yeni bir satır olacak şekilde ekliyoruz. Kendi örneğimi gösterecek olursak şöyle ekliyoruz:

Kod:

options snd-hda-intel model=lenovo-ms7195-dig

Bundan sonra sistemi yeniden başlatıyoruz. Eğer her şey yolunda gittiyse başlığa konu olan sorun ortadan kalkmış oluyor.

Eğer sistemi yeniden başlattıktan sonra ses çıkmıyorsa ses kanallarına göz atın. Kısılmış olabilirler.
Eğer kulaklıktan ses gelmiyorsa Ses simgesini çift tıklatın ve Switches bölümünden Headphones kısmını işaretleyin.

sonuna hangi parametreyi ekleyeceğim. ilginiz için teşekkür ederim

bytan

Alıntı yapılan: heartsmagic - 31 Temmuz 2009 - 11:08:38
Alıntı yapılan: HydrActive - 31 Temmuz 2009 - 10:55:52
Acaba ben mi göremiyorum? Dosyanın bir kopyasını aşağıda veriyorum. Birde siz bakar mısınız?

http://www.2shared.com/file/6925326/fb3a8169/ALSA-Configuration1.html

Cevabıma öncelikle özür dileyerek başlayayım zira ALSA'nın böyle ters köşe yapabileceğini düşünemedim. İlgili dosya sanırım 1.0.19 sürümüyle beraber değişikliğe uğramış ve bizim parametreleri barındırmaz hale gelmiş. Şimdilik nerede barındıklarını bulamadım ancak 1.0.18a sürümündeki (ki o sürümü ben bizzat denemiş ve bu belgeyi öyle hazırlamıştım) dosyanın içeriğini aşağıya geçiyorum. İlgili aramayı yapabilirsin.

Ayrıca ilk sayfadaki anlatımı da buna göre güncelliyorum. Ortaya çıkmasına vesile olduğun için de sana teşekkür ederim @HydrActive.

Bu sebeple @heartsmagic, dosyanın eski sürümünü paylaşmış. Aramalarını o paylaşılan dosya içerisinde yapacaksın. Kendi makinana uygun olan parametreyi de seçip kullanacaksın. Her parametrenin karşısında ne amaçla kullanılacağı yazıyor. En kötü hepsini denersin.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

Uzay

Alıntı yapılan: heartsmagic - 31 Aralık 2008 - 01:49:50

gedit /etc/modprobe.d/alsa-base.conf

ile açtığımız dosyanın sonuna yeni bir satır olacak şekilde ekliyoruz. Kendi örneğimi gösterecek olursak şöyle ekliyoruz:

options snd-hda-intel model=lenovo-ms7195-dig

Çok teşekkrüler, alıntıdaki "lenovo-ms7195-dig" yerine "auto" yazdım ve sorunum halloldu. Ellerinize sağlık arkadaşlar...
Linux user #522783

(\_/)
(O.o) (> <) This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

kuleyni

çıktısı Codec: Realtek ALC888 olduğunu söylüyor.Fakat

dosyasının içinde 888 aramalarımın hiçbiri bişey bulmuyor.Yardımcı olabilir misiniz?

heartsmagic

kuleyni

Uzun bi zaman oldu bu konuya mesaj atalı ama pek vaktim olmadı derlemeyi tamamlama konusunda.Çok teşekkürler @heartsmagic :)
Şimdi benim bunun ugulamak istediğim masaüstü bilgisayar dizüstü değil.Anakrtım msi ses kartı alc888 benim ne eklemem gerekiyor ilgili dosyaya acaba?

bytan

@heartsmagic'in mesajındaki linke tıklayarak ulaştığım dosyaya göre Alc888 için eklenebilecek parametreler:

Alıntı Yap
   ALC883/888
     3stack-dig   3-jack with SPDIF I/O
     6stack-dig   6-jack digital with SPDIF I/O
     3stack-6ch    3-jack 6-channel
     3stack-6ch-dig 3-jack 6-channel with SPDIF I/O
     6stack-dig-demo  6-jack digital for Intel demo board
     acer      Acer laptops (Travelmate 3012WTMi, Aspire 5600, etc)
     acer-aspire   Acer Aspire 9810
     medion   Medion Laptops
     medion-md2   Medion MD2
     targa-dig   Targa/MSI
     targa-2ch-dig   Targs/MSI with 2-channel
     laptop-eapd   3-jack with SPDIF I/O and EAPD (Clevo M540JE, M550JE)
     lenovo-101e   Lenovo 101E
     lenovo-nb0763   Lenovo NB0763
     lenovo-ms7195-dig Lenovo MS7195
     lenovo-sky   Lenovo Sky
     haier-w66   Haier W66
     3stack-hp   HP machines with 3stack (Lucknow, Samba boards)
     6stack-dell   Dell machines with 6stack (Inspiron 530)
     mitac      Mitac 8252D
     clevo-m720   Clevo M720 laptop series
     fujitsu-pi2515 Fujitsu AMILO Pi2515
     3stack-6ch-intel Intel DG33* boards

İki msi kullanıcısının mesajları:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=5405.msg96478#msg96478

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=6369.0

PF @ ST

kuleyni

@bytan teşekkür ederim ama sistemimde alsa derlemesi yapınca flash videolarda ses gelmemeye başladı.Rhythmbox da aynı şekilde hem ses vermiyor hem donuyor daha önceden de bu işi denemiştim ama böyle olmamıştı anlam veremedim uğraşacak vaktimde yoktu sistemi yeniden kurdum bu temiz sistemi yine batırmak istemiyorum :) bugüne kadar doğru çalışan alc888 göremedim zaten Abime ubuntu kurdum onunda ses kartı alc888 aynı sorunla karşı karşıyayım.Umarım bu sorun 9.10 da çözülür.

garafatma

Ben ne yaptıysam ne kulaklığı ne de dizüstünde bulunan mikrofonu çalıştıramadım. Ya birşeyleri kaçırıyorum ya da başka bir sıkıntı var.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

heartsmagic

Alıntı yapılan: keiser_soze - 24 Eylül 2009 - 00:03:25
Ben ne yaptıysam ne kulaklığı ne de dizüstünde bulunan mikrofonu çalıştıramadım. Ya birşeyleri kaçırıyorum ya da başka bir sıkıntı var.

Marka model ne @keiser_soze? Gerçi kontrol ettim mi hatırlamıyorum ama bende de mikrofon çalışmıyor olabilir. Pek kullandığım bir şey değildir kendisi.

garafatma

Alıntı yapılan: heartsmagic - 25 Eylül 2009 - 00:39:45
Alıntı yapılan: keiser_soze - 24 Eylül 2009 - 00:03:25

Marka model ne @keiser_soze? Gerçi kontrol ettim mi hatırlamıyorum ama bende de mikrofon çalışmıyor olabilir. Pek kullandığım bir şey değildir kendisi.

@heartsmagic, ses kartı aynı, hatta tıpkısının aynısı, aslında şöyle;

Kulaklığı çalıştırdım ancak, ses kalitesi olduğu gibi gitti, bende geri çektim. Mikrofon bende kullanmıyorum aslında ama test etmek için baktım çalışmadığını gördüm. He yarın öbürgün gitarı tekrar elime alırsam mikrofondan kayıt yaparım, uğraşamam bilgisayara bağlamak için. Onun dışında pek kullanacağımı sanmıyorum bende.

İlginçtir, derleme yapmadan önce gayet güzel ses gelirken, derleme yapıp gerekli satırları alsa-conf'a girdiğimde kulaklık çalıştı, ama ses kalitesi kötüleşti, bende geri çevirdim yaptıklarımı.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

baizen

ALC272 ( karşılığı nedir bilen biri var mı ?

alsamixer'den baktıgım zaman master ve diğerlerinin ses oranlarıyla oynayabiliyorum ama headphon off olarak gözüküyor ( kulaklık kullanıyorum)
hani belki tanımıştır da benim mi kafam bulandı kaç saatten sonra..
amarokta bi parça açmaya kalktıgım zaman audiodriver uyarısı veriyor gerçi   

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Ekim 2009 - 07:57:50

bu parametler denedikten sonra ubuntu 8.10 (kernel 2.6.29.4) kaldırıp tekrar kurdum..
alsa dosyaları kurmadan önce audacious'u kurup üstüne codec paketi ve plugin kurdum..
sorunsuz şekilde alsa dosyaları kurulup derlendikten sonra yine aynı parametleri denedim ama banamasın demedi...

parametreler ;
Alıntı YapALC662/663/272
==============
  3stack-dig   3-stack (2-channel) with SPDIF
  3stack-6ch    3-stack (6-channel)
  3stack-6ch-dig 3-stack (6-channel) with SPDIF
  6stack-dig    6-stack with SPDIF
  lenovo-101e    Lenovo laptop
  eeepc-p701   ASUS Eeepc P701
  eeepc-ep20   ASUS Eeepc EP20
  ecs      ECS/Foxconn mobo
  m51va      ASUS M51VA
  g71v      ASUS G71V
  h13      ASUS H13
  g50v      ASUS G50V
  asus-mode1   ASUS
  asus-mode2   ASUS
  asus-mode3   ASUS
  asus-mode4   ASUS
  asus-mode5   ASUS
  asus-mode6   ASUS
  dell      Dell with ALC272
  dell-zm1   Dell ZM1 with ALC272
  samsung-nc10   Samsung NC10 mini notebook

birazdan balkona çıkıp havada senkronize hareketler yaptırıcam kendisine =)