[Çözüldü] Manjaro İnternete Giremiyorum...

Başlatan velid_e, 08 Ekim 2017 - 01:02:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

velid_e

Öncelikle merhabalar geçen haftalarda sizlerin yardımı ile Manjaro'yu nasıl sorunsuz kurabileceğimi öğrendim.
Şuan farklı bir sorunla başbaşayım, Manjaro'yu ilk kurduğum zaman internete bağlanabildim ve 10 dk kadar kullandım pacman -Syyu komutunu verip güncelleme yapmak istedim paketler indi kuruldu bende bilgisayarı kapatıp yattım sabah açınca üstteki çubukta wifi işareti belirmedi ve internte girmek isteyince de internete bağlı olmadığım yazıyordu.
Şimdi tekrar kurup bu defa kablolu bağlantı ile bağlanmayı denedim ve benzer şekilde ilk başta kablolu bağlantı ile bağlanırken sonrasında ise sanki sihirli bir şey olmuş gibi bağlanmadı bir türlü. Şuanda her iki şekilde bağlanamıyorum internete. Ayrıca belirtmem gerekirse Live Boot ederken her türlü internet bağlantısı alabiliyorum.
Hayret ettim doğrusu.
Linux Evreninin Desktop Galaksisine Yeni Adım Atmış Başka Evrenlerden Gelen Uzaylı.

D@bbe

ben sadece ağ yöneticisi durdurup tekrar başlatınca ne oluyor denedin mi diye soracağım...

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙

velid_e

[mention=631641]@D@bbe[/mention] Maalesef bir değişiklik yok :/
Linux Evreninin Desktop Galaksisine Yeni Adım Atmış Başka Evrenlerden Gelen Uzaylı.

Barlow

sudo systemctl restart NetworkManager.service

Bu komutu kullandıktan sonra internet bağlantısı geliyor mu? Eğer gelmiyorsa;

ps aux | grep dh

cat /etc/NetworkManager/NetworkManager.conf

Dosyasını da inceleyebilir miyiz?
Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen bu onlar için büyük bir şeydir. Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.

-Dostoyevski-

velid_e

[mention=631648]@Barlow[/mention] Hocam kusura bakmayın geç cevap verdim çok teşekkür ediyorum, daha öncesinde systemctl stop NetworkManager.service komutunu verip ardından Netwok Manageri elle çalıştırmayı deniyordum ama sonuç alamıyordum. systemctl restart NetworkManager.service komutunu bir iki defa deneyip ve bir iki defa reset attıktan sonra geldi. Her ihtimale karşı istediğiniz çıktıları veriyorum.

ps aux | grep dh komutunun çıktısı.

root      6014  0.0  0.1  15012  9848 ?        S    21:03   0:00 /usr/bin/dhclient -d -q -sf /usr/lib/NetworkManager/nm-dhcp-helper -pf /run/dhclient-wlp4s0.pid -lf /var/lib/NetworkManager/dhclient-32162afc-ea2a-4451-b929-b89e4a12cf1e-wlp4s0.lease -cf /var/lib/NetworkManager/dhclient-wlp4s0.conf wlp4s0
velid     6324  0.0  0.0  11184  2596 pts/1    S+   21:07   0:00 grep --colour=auto dh

NetworkManager.conf dosyasının içerisi boş hocam sadece bu iki satır yer alıyor.

# Configuration file for NetworkManager.
# See "man 5 NetworkManager.conf" for details.

mhmtkrktr

IP ve DNS ayarlarını elle yapılandırarak deneyebilir misin.

velid_e

[mention=631706]@mhmtkrktr[/mention] Maalesef bir değişiklik yok hocam :/

mhmtkrktr

Pratik olarak, bağlantı kurabildiğin zaman, downgrade paketini kurup, networkmanager paketini yakın olan başka bir sürüme çekebilir misin.
Sorun düzelmezse daha fazlası gerekebilir ama öncelikle şu çıktıyı da aktarırsan, donanımı öğrenme şansımız olur.
lspci

velid_e

[mention=631746]@mhmtkrktr[/mention] Hocam ilginçtir
systemctl stop NetworkManager.service
systemctl disable NetworkManager.service
systemctl restart NetworkManager.service

Komutlarını rastgele denediğim zaman internet bazen geliyor bazen gelmiyor. Normalde disable komutunu verdiğim zaman terminalde bazı dosyaların sildiğini görüyordum şuan o bile gelmemeye başladı. Akşam temiz bir kurulum ile sizin bahsettiğiniz gibi denerim, inşallah çalışır.

mhmtkrktr

Alıntı Yapsystemctl stop NetworkManager.service
systemctl disable NetworkManager.service
systemctl restart NetworkManager.service

Belkide yazım hatasıdır ama disable yaptığın bir servisi enable yapmadan sistem başlangıcında çalıştıramazsın. İlk mesajda anlattığın durumda, kapatmadan önce biryerlerden görüp bu komutu vermiş olabilir misin. ;-)
Durum bu ise, şu şekilde geri alabilirsin.
sudo systemctl enable NetworkManager.service

Değilse, geri bildirimine göre çözüm üretmeye çalışalım.

velid_e

[mention=631756]@mhmtkrktr[/mention] Dediğinizi dün denemiştim ama hiç bu açıdan düşünmemiştim akşam tekrar deneme yaptığımda aklımda bulundururum, çok teşekkürler :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Ekim 2017 - 00:53:18

[mention=631756]@mhmtkrktr[/mention] Merhaba hocam :)) İnterneti yine getirebildim kısaca nasıl başardığımdan bahsedeyim
Alıntı YapSıfır sistemi kurdum her zaman ki gibi internet çalışmadı oturdum sırayla systemctl disable NetworkManager.service
systemctl enable NetworkManager.service
komutlarını verdim doğal olarak bişey olmadı sistemi kapatıp açtım benden wifi şifresini girmemi istedi yazdım şifreyi bağlanmadı yine. Neyse ben de yine yukarıdaki komutları girdim ama ek olarak bu sefer stop ve ardından start olarak komutu yazdım ve reboot edince şuan internetim gelmiş bulunmakta :)
lspci çıktısı
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 3rd Gen Core processor DRAM Controller (rev 09)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200 v2/3rd Gen Core processor PCI Express Root Port (rev 09)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller (rev 09)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB xHCI Host Controller (rev 04)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 7 Series/C216 Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C216 Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2 (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 7 Series/C216 Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C216 Chipset Family PCI Express Root Port 1 (rev c4)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 2 (rev c4)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 3 (rev c4)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C216 Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1 (rev 04)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation HM76 Express Chipset LPC Controller (rev 04)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 7 Series Chipset Family 6-port SATA Controller [AHCI mode] (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 7 Series/C216 Chipset Family SMBus Controller (rev 04)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GF108M [GeForce GT 635M] (rev ff)
03:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101/2/6E PCI Express Fast/Gigabit Ethernet controller (rev 05)
04:00.0 Network controller: Broadcom Limited BCM4313 802.11bgn Wireless Network Adapter (rev 01)

Son olarak belirttiğiniz downgrade paketini indirdim çalıştırmak istediğimde "Downgrading from A.L.A. is disabled on the stable branch." uyarısını veriyor ne yapmam gerektiğini anlamadım bir türlü :/ Çözdüm :)

velid_e

Farklı bir önerisi olan var mı acaba? Sorun hâlâ ısrarla devam etmekte.
Bilgisayarı 3± defa yeniden başlatınca sorun çözülüyor bazen ama hep değil. Live Boot ile sıkıntısız olması da cabası yalnız :)

Elessar

Alıntı kaynağı: https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=112766

Alıntı YapTamam, Broadcom kablosuz LAN sürücüsü olan broadcom-wl'ye geçerek sorunu çözdüm . Başka birinin buna ihtiyacı olması durumunda buraya koyacağım.

Her şeyden önce, wiki'den:
ArchWiki şunu yazdı:

Uyarı: Bu sürücü, yıllar boyunca çok olgunlaştı ve şu anda oldukça iyi çalışıyor olsa da, yalnızca iki açık kaynak sürücüsünden hiçbiri cihazınızı desteklemediğinde kullanımı önerilir.

Broadcom-wl'yi AUR'dan indirin.

/etc/modprobe.d/blacklist.conf dosyası oluşturun ve aşağıdakileri ekleyin:

blacklist bcma blacklist b43 blacklist b43legacy blacklist brcm80211 blacklist ssb

Yeniden Başlatma.

Broadcom-wl monitör, AP vb. Modları desteklemediğinden, olumsuzluklar vardır. Ancak, bu kartın alabileceği en iyi 72 mbps'lik katı bir görüntü elde ediyorum.
USE="peace justice" emerge --newuse --update --deep world

velid_e

[mention=632297]@Elessar[/mention] Sanırım bişeyler yanlış yaptım hocam hiç internet yok şuan, Manjaroyu kaldırıp yeniden kuracağım olmazsa Arch Linux veya Manjaro Architect ile yeni birşeyler deneyeceğim hocam. :)

ata1

NetworkManager'i kaldırıp yeniden kurmayı denedin mi ? yada kernel değişmek kolaydır manjaro da kernel değişikliğinde sorunu kendisi halledecek diye düşünmekteyim.

sudo pacman -S networkmanager networkmanager-openvpn network-manager-applet

sudo systemctl enable NetworkManager

dhcpcd

sudo systemctl enable dhcpcd

velid_e

[mention=632402]@ata1[/mention] Hocam çok çok teşekkürler "dhcpcd" komutunu vermeyinceye kadar gelmiyor internet, bunu boot esnasında otomatik olarak yapmanın bir yolu da var mı? :)

ata1

komutu açılışa ekleyebilirsin fakat verdiğim son komut aynı iş yapmalı.
sudo systemctl enable dhcpcd
aksi takdirde farklı bir sorunun var demek bu nedenle ayarlar manjaro setting ile gidip kerneli düşür ve ardından sonra diğer kerneli kaldır ardından yenıden başlatıp son sürüm kerneli kur yeniden eski kurduğunu kaldırıp dene sonucu görelim.