Bir bilgisayarda 3 Sistem!

Başlatan HardFederal, 07 Ekim 2017 - 22:55:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

HardFederal

Merhaba millet iyisinizdir  inşaALLAH neyse şimdi benim amacım şu 500 gblik bir harddisk alanım var ve ben bu alandan 260ını windows 10 için 120sini ubuntu 50sini kali linux diğeri sistem ayrıldı falan işte yani ayrı ayrı disk olışturucam kurduğum her bir diske bir sistem yüklicem sorun yaratırmı grub yükliyicisinide en son kali linuxla kurucam cevaplarınızı bekliyorum hepinize iyi geceler

Barlow

Yaratmayacaktır ancak yaratırsa eğer GRUB Repair kurup, sorununuzu çözebilirsiniz. Kurulum yapmadan önce Windows'taki Hızlı Başlat(hibernate) kapatıp, kurulum işlemine geçerseniz bir nebze daha sağlıklı kurulum yapmış olursunuz.
Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen bu onlar için büyük bir şeydir. Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.

-Dostoyevski-

lnxdev

Bence yapma, bölümleme ve ayrı bölümlerde işletim sistemleri diski çok yıpratıyor.

ali159

Hiç bir sorun yaratmaz. ayrıca [mention=631653]@lnxdev[/mention] diski yıpratan bi duurm olmaz sadece kurarken biraz yıpratır ki o da diski etkilemez. Çalıştıktan sonra 3ü aynı anda çalışmayacağı için sıkıntı yok.

meda

Çok fazla bölümlemeden ötürü disk hırpalanıyor bunun sonucunda "Bad Sector" oluşuyor. Bu durumdan kurulum sonrası [mention=631654]@ali159[/mention] dediği gibi HDD etkilenmez. Sistemi en çok yoransa Windows 10 berbat dosyalama sistemi olan NTFS. Çoklu sistemin koötü bir tarafı ise büyük güncellemeler. Grub yapısı bozulma ihtimali yüksek. Mesela bu ay içinde Windows 10 Fall Creators Update, Ubuntu 17.10 gelecek.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

ali159

[mention=631657]@meda[/mention] Ben windows 10 preview insider, ubuntuda da beta-2 kullanıyorum Windows'un bize gncelelmesi geldi beta gruba hiç bir zarar gelmedi, yine Ubuntu'ya 17.04'den güncelleme ile geçtim 17.10a yine gruba bir zarar gelmedi.

meda

[mention=631681]@ali159[/mention] sizin sorun yaşamamış olmanız bir şey değiştirmez. Kaldı ki kararlı sürüm adına MacOS'da dahil olmak üzere yükseltmelerde her zaman risk vardır üreticiler bile belirtir bu riski. Çünkü herkesin donanım yapılandırması kullandığı uygulamalar aynı değil. Deepin dağıtımı Debian kararsız yapıyı temel almasına rağmen yükseltmelerde sorun yaşamadım ama forumlarında gördüğüm kadarıyla sorun yaşayanlar var. Demem o ki istisnalar kaideyi bozmuyor.
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

ali159

[mention=631685]@meda[/mention] tabii ki bu konud ahklısınız ama birşey olursa diye hiç bir şey yapmamak da en büyk saçmalık. En fazla sıfırdan tüm diskleri siler temiz bi windows kurar geçer.

meda

[mention=631691]@ali159[/mention]  işte o işlemi sen ben yaparız. LTS'den LTS'ye sürüm yükselten adamlar var. Bu adamlar bir tane dahi dosyam kaybolmasın gözüyle bakıyor. Nitekim bende dosyam kaybolmasın gözüyle bakıyorum. Ben iyi kötü 4 sene de bozup kurup Linux ve Windows 'da hata olduğunda hııımmm şundan bundan deyip sorunumu çözerim. Tam hatırlamıyorum forumda birisi 12.04 LTS'den 16.04 yükselttiğini hatırlıyorum böylesi durumlar rasgeliyor :)

İSO kalıbını USB yazdırmayı, format atmayı ... bilmeyen insanların daha sonra yazdıklarımızı okuyup cesaretlendirmeden önce biraz daha temkinli yaklaşmasını sağlamak olmalı. Yoksa GPT diske 3-4-5 ayrı ayrı sistem kurarsın bir Grub'la hepsini yönetirsin. 2 sene önce tek makinede Hacintosh,Ubuntu, Windows kullanıyordum 2-3 ayda önyükleyicilerinde sorun olduğunda da daaa kapkara ekran araştır dur.  ;D

ali159

[mention=631695]@meda[/mention]
Çok haklısınız bu konuda biraz düşüncesiz davrandım. Ben sadece konu sahibi arkadaşı düşündüm  (ki o da bunlari yapabilecek birine benziyor). Sonradan okuyacaklar hiç düşünmedim.  Bundan sonra her şeyi düşünüp öyle yazarım.  :)

FireSwords

[mention=631657]@meda[/mention] NTFS'i berbat bir dosya sistemi olarak tanımlamak pek doğru değil bence, sonuçta NTFS'e emanet olan binlerce sunucu, binlerce büyük işletme var.

[mention=631636]@HardFederal[/mention] Sisteminiz UEFI ise rEFInd'e şans verin derim ben.

meda

[mention=631717]@FireSwords[/mention] nedir yani sunucularda kullanılıyor diye harika, mükemmel, çok iyi mi diyelim. Dahası kullanılan çoğu sunucularda da anlaşmalar gereği. Seneler geçti bildiğimiz NTFS sistemi; zırt pırt arka planda çaktırmadan indeksleme yaparak yoran HDD kemiren yapı ayrıca Windows ile kullanmak mecburiyetinde olduğumuzdan kullanıyoruz. MacOS'da bile adamlar kaç yıllık HFS sistemi bırakıp APFS kullanmaya başladı. 

FireSwords

[mention=631722]@meda[/mention] İndeksleme olayı NTFS ile alakalı bir şey değil ki. İndeksleme Windows'un bir özelliği. Windows'tan ve Microsoft teknolojilerinden gram haz etmesem de NTFS'in kötü bir dosya sistemi olduğunu düşünmüyorum. Aksine veri güvenliği ve performans olarak gayet iyi bir dosya sistemi olduğunu düşünüyorum. Gerçi konu bu değil, konuyu saptırmayalım.

meda

[mention=631717]@FireSwords[/mention] indekslemeyide dağınık yazan NTFS için yapmıyor mu ? Eksiğini tamamlıyor. Sizin veri güvenliği, performans dediğiniz şeyler için onca servisi çalıştırıp adeta sistemi kemiriyor. Şu konuda haklısınız arkadaşın konusunu baltalamaya başladık sanırım.  ;D