USB`den Ubuntu 17.04 Kurulum Yapamıyorum

Başlatan merhaba 1977, 01 Ekim 2017 - 18:39:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

merhaba 1977

Arkadaşlar merhaba,

Bilgisayarıma yeni aldığım harddiskime Ubuntu kurmak istedim, Ubuntu iso dosyasını indirdim, USB belleğim takılı, Rufus`u kurdum, Ubuntu kurulumu oluşturdum, bilgisayarı yeniden başlattım (sistem usb`den başlatacak şekilde ayarlı) kuruluma başlıyor ama sonra ben kurulum ile ilgili hiçbirşey yapamadan direkt masaüstü açılıyor, masa üstünün de dörte biri monitöre sığıyor.

Universal USB Installer programını indirip kurup birde böyle denedim sonuç aynı hatta Linux Mint iso ile denedim ondada aynı sonuç elde ettim.

hatas

Merhaba. Vikide Çekirdek önyükleme seçenekleri sayfasında anlattığımız gibi şu ekran karşınıza geldiğinde klavyeden herhangi bir tuşa basın. Karşınıza gelen bu ekranda F6 tuşu yardımıyla nemodeste seçeneği ile kurulum yapmayı deneyin. Linux Mint da Ubuntu temelli olduğu için aynı durum tekrar etmiş olmalı.

mendirec

Sana da merhaba [mention=631447]@merhaba 1977[/mention], aramıza hoş geldin.
Ekran kartı sürücüsünü devre dışı bırakarak kurulumu başlatalım. Bunun için nomodeset parametresini kullanacağız. Şu konuda nasıl yapılacağı anlatılıyor. Takıldığın yer olursa sor lütfen.
https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=%C3%87ekirdek_%C3%B6ny%C3%BCkleme_se%C3%A7enekleri

merhaba 1977

Sevgili hatas verdiğiniz linkte göründüğü gibi bir ekran gelmiyor.

Olan şey şu: Klasik Linux kurulum yükleme ekranı açılıyor, siyah ekran çizik çizik ya da bozuk bir ekran görüntüsü (sadece birkaç saniye), birçok hata veriyor [Universal USB Installer ile denediğimde bu hatayı vermedi diye hatırlıyorum (olaylar çok kısa ve hızlı gerçekleşiyor)] ve hemen ardından masaüstü açılıyor (masaüstündeki öğeler çalışıyor).

Sevgili mendirec hoşbulduk.

Sevgili mendirec hiçbir şeçenek gelmiyor, sadece kurulum yükleme ekranı görünüyor sonrası siyah ekran  çizik çizik ya da bozuk bir ekran görüntüsü (sadece birkaç saniye), bir sürü hata (Universal USB Installer`da bu hataları verdiğini görmedim, ama sonuç aynı), bios ekranıda dahil 30-40 saniyede masaüstü açılıyor.

mendirec

[mention=631454]@merhaba 1977[/mention] Açılışta ESC veya Shift tuşları ile grub menüsüne düşebilirsiniz.

merhaba 1977

Linux tan yaziyorum

dedinildigi gibi kurulumda shift tusuna bastim ama nomodeset secenekli bir menu cikmadi

masaustu duzeldi = ekran ekran karti surucusu kurulu olamyan windows gibi = ama hala kurulum olmus degil hangi harddiske kurulum yapilacagi veya herhangibir kurulum secimi yaptirmadi

yani bence su anda usb den live modunda kullaniyorum bunu da ben secmedim kendi kendine oyle aciliyor

mendirec

Şu an deneme kısmındasınız. Ubuntu kurulum simgesi gözükmüyor mu?

merhaba 1977

Evet bencede deneme kısmındayim

Ubuntu kurulum simgesi icin nereye bakacagim?

mendirec

Masaüstüne, soldaki başlatıcı çubuğa veya seçke menüsüne. Seçke menüsü Windows tuşu ile de açılabiliyor. Şu bağlantıya bakman senin için iyi olacaktır.
https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Kurulum

merhaba 1977

masaustu nasil gorundugunu goruntusunu ekte ekledim

daha once linux mint ubuntu lubuntu xubuntu kurup kullandim hatta harddiski oyun video program resimlerle doldurdum boyle sorunu ilk kez yasiyorum

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Ekim 2017 - 20:58:09

Linux Install linkini gordum tikladim       

Ancak kurulumda "herhangi bir kok dosya sistemi tanimli degil" hatasi aliyorum   ekte ekledim

cozumu nedir?

daha once ubuntu ve linux mint kurdum bu sorunlarla ilk kez karsilasiyorum

[eklenti yönetici tarafından silindi]

UNC

Kurulacak diski seçip değiştir butonuna bastıktan sonra
bağlama noktası olarak /
diski biçimlendir seçeneğini etkinleştirip devam edin.