Firefox fırtınası geliyor!

Başlatan illedelinux, 28 Eylül 2017 - 09:37:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

illedelinux

Firefox fırtınası geliyor arkadaşlar eski tarayıcıları artık unutun.
Firefox, Quantum isminde bir tarayıcı yapmış ki, dillere destan, adeta füze gibi.
Motoru, arayüzü her şeyi değiştirmişler, Chrome dahi yanında kağnı gibi kalıyor.
Ubuntu forum da dahil bir kaç siteye girdim, sadece 60-70 salisede giriş yaptı yani bir saniyenin yarısı sayılır.
Üstelik bunu işlemciye yüklenmeden yapmayı başarmışlar.
Şu anda beta sürümü kullanılabilir durumda alttaki bağlantıdan indirebilirsiniz.
Ama uyarayım çok hızlıdır, fareniz yetişemeyebilir :)
  https://www.mozilla.org/tr/firefox/channel/desktop/#beta

Bu da 10 adet sitede test edilmiş videosu.
  https://www.youtube.com/watch?v=YIywpvHewc0&feature=youtu.be

GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

Elessar

:) Günün en sevindirici haberi.
USE="peace justice" emerge --newuse --update --deep world

erdemakin09

Heycanlandım hemen indiriyorum hatta :D
Her Can Bir Gün Ölümü Tadacaktır!

meda

Hakikaten Chrome'a fark atıyor.  Ayarlar biraz derlenip toparlanmış. Belki en önemli özelliği işlemci çekirdeklerinin hepsini kullanması büyük avantaj. Eğer cep telefonu tablet sürümleride bu denli hızlı çalışırsa temelli Firefox kullanırım.

Safari ile kapıştıran olursa fikirlerini duymak isterim.  :)
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

hitokiri

https://thenextweb.com/tech/2017/09/26/mozillas-firefox-quantum-browser-is-ridiculously-fast/#.tnw_uDiH88uH
'Saçma derecede hızlı hatta daha saçma sapan' diye okuyunca, facebook sayfasındaki bildirimde, chrome'a yakın bile değildir, diye düşünmüştüm ;ama yine de denedim. Sapıtmış vaziyette hatta şu anda çoğu eklenti yenilenmemiş olsa da eskiden ne rahat ettiğimi eklentiler sayesinde yeniden hatırlatmış oldu bana, 'reklam mı', dedi biri.  ;) Görünümü düzeltmek için tema gerekiyor bana kalırsa, sekmeler kısmı biraz saçma durmuyor değil şimdilik ;ancak chrome'un eklentisizlik saçmalılığın ne demek olduğunu görmüş oldum, yeniden. Hızı konusuna gelecek olursak, 'uBlock Origin' ve 'adblock' gibi eklentilerden sonra da öncede chrome seviyesini aşmış gördüm ben, özellikle videolarda, sayfa kaydırmadaki hızında ve hatta sayfa yükleme hızında benim, diyor kendisi. Geliştirme sürümü olduğu için fazla eklentilere yüklenmemek gerekiyor, bellek kullanımı kıyasla az işlemci yükü biraz fazla gibi, biraz iyi bir işlemcisi olan bilgisayar sahipleri için doğru tercih olmaması için şu an bile hiçbir sebebi yok, bana kalırsa. Efsane dönmüş.  :)

UNC

Güzel haber firefoxun gelişmeside öyle  lakin, hala sanki sandbox içinden çalışıyormuş gibi hissettiriyor.

_DonTouchMe

Zaten sürekli firefox kullanıyorum, Quantum için yapılan yorumlar ve eleştirilerde açıkçası beni heyecanlandırdı. Şimdi kurup gözlemleyeceğim durumu.
Life is short, bird's are flying.

UNC

Test amaçlı Nightly sürümü kullandım biraz, sayfa yükleme hızı çok iyi ama video oynatma performansı halâ kötü. Chrome'a nazaran iki katı ram yaklaşık %20 daha fazla cpu kullanımı var :/

hatas

Yenilenmek diye buna denir. Windows ortamında denedim. Araç çubuğu, menüler, simgeler sade ve şık, eski Firefox'a göre çok çok ileride ancak yinede tam oturmamış gibi, sekme çubuğunda gerçekten bir gariplik var biraz geniş, yer imi araç çubuğunu açınca birbirleriyle daha uyumsuz görünüyorlar.

Özelleştirilebilirlik aynen devam ediyor, araç çubuklarının yüksekliğini biraz daha daraltmak ve genişletmek için gerekli seçenekler yine özelleştirme menüsünde var, temalar kullanılmaya devam ediyor. Yeni Firefox'da eski eklentiler kullanalamayacağından, yenilenerek uyarlanmaları gerekiyordu, şu an itibariyle kullanılabilir eklenti sayısı 4.780 adete ulaşmış. Daha önceden kulandığım eklentilerin bazıları yeni sürüme uyarlanmamış henüz tabi bu da eklentilerin kendi geliştiricilerinin çözmesi gereken bir konu.

Kyzaghan

Yıl oldu 2017, yepyeni bir tarayıcı çıkardılar. Hala şu sekmeler Title bar'da değil. Chrome, Vivaldi vb. tarayıcılarda bu ayar olmasına rağmen FF elini atmıyor. Saçma sapan eklentiler ile bunu yapmak istemiyorum. Sırf bu yüzden FF yerine Chrome kullanıyorum.

FireSwords

Konu sahibi aşırı övmüş biraz. :D

Evet Firefox 57 çok büyük bir güncelleme. Ancak öyle Chrome'dan kat kat hızlı filan değil. Chrome'a yetişmiş sadece, zaten Mozilla'nın da Chrome'dan hızlı tarayıcı yaptık diye iddiası da yok.

.py

[mention=631304]@illedelinux[/mention] öyle bir anlattınki hemen indiyorum :) Firefox bile bu kadar iyi reklam yapamazdı. şimdi benim fare Firefox un hızın yetişemicek dimi :)

illedelinux

Bir şey daha dikkatimi çekti, yeni Firefox'tan önceki sürümler, donardı, çökerdi, alakasız yerlerde kısa duraklamalar yapardı, sanki canı burnunda gibiydi, bir yerine dokunmaya çekinirdik, aman hata vermesin diye, yeni Firefox'u bilinçli olarak çok yönlü hata vermeye zorladım ama zerre hata vermedi.
Yani sorun çıkarmamasından ziyade hiç hata vermemesi beni şaşırttı.
Ancak eksisi veya şurada şu olsa iyi olur dediğim yeri elbette var.
Örneğin, pulseaudio yüklenmeden live videolardan ses gelmiyor, zaten pulseaudio yükle diye uyarı veriyor.
Oysa ben bugüne kadar diğer tarayıcılarda pulseaudio paketine hiç ihtiyaç duymamıştım.
İşte bunun gibi bazı küçük değişiklilere gitmesi lazım, örneğin arayüzü biraz daha kullanışlı ve daha modern bir görüntü verebilirler...

Bu arada arkadaşlar Firefox 1-2 yıl önce Chromium tabanlı Brave adında bir tarayıcı çıkarmıştı, halen var ama gelişmiyor zan edersem, ondan haberiniz var mı?
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

spero

Deneyeceğim de, Firefox Beta ile Nightly arasındaki fark nedir? Hangisini kurayım?

Kyzaghan

Alıntı yapılan: spero - 23 Ekim 2017 - 15:08:33
Deneyeceğim de, Firefox Beta ile Nightly arasındaki fark nedir? Hangisini kurayım?

Nightly adı üstünde günlük yayınlanan sürüm, her gün güncelleme almanız muhtemel, tabi böyle olduğu için stabil değil.
Beta ise stabil sürümden önceki sürüm, Nightly versiyona göre daha stabil ancak tamamen stabil değil.

.py

Nightly'de her ay yada her hafta güncelleme almak eğlenceli olabilir. :)

WaylandIZMIR

Kararlı 56, Beta 57, Nightly 58. sürüm. Değişiklilikler bu şekilde

Firefox 57 nin çıkış tarihi 14.11.2017
Devrimin amacını kavramış olanlar, sürekli olarak onu koruma gücüne sahip olacaklardır.
Mustafa Kemal Atatürk

Secret++

Mozilla , Safari ve Opera bu konuda taraftarım başka kullanmam.

spero

Alıntı yapılan: WaylandIZMIR - 25 Ekim 2017 - 15:54:10

Teşekkür ederim. :)

WaylandIZMIR

Alıntı yapılan: spero - 25 Ekim 2017 - 21:08:07
Alıntı yapılan: WaylandIZMIR - 25 Ekim 2017 - 15:54:10

Teşekkür ederim. :)

Rica ederim
Devrimin amacını kavramış olanlar, sürekli olarak onu koruma gücüne sahip olacaklardır.
Mustafa Kemal Atatürk

spero

Firefox 57 kararlı sürüm olarak çıkmış: https://www.mozilla.org/en-US/firefox/
Hayırlı olsun. :)

SrdrKcmz

meda

[mention=633178]@SrdrKcmz[/mention]

Firefox sistemler farkı olmaksızın eşzamanlı yayınlar. https://www.mozilla.org/tr/firefox/new/?scene=2 Bunun istisnası akıllı telefon ve tabletler.

Deb paketini beklemek istemeyenler yukarıdaki bağlatıdan firefox içeriğini   /usr/lib/firefox konumundaki dosyalarla değiştirebilir.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

Altaylardan_Gelen_Atlı

PcLinux güncelleme ile Firefox 57 oldu :)

[eklenti yönetici tarafından silindi]
'' YasLandığın ağaç kof ise sende yıkıLırsın ''

spero

Arch Linux extra deposuna an itibariyle geldi. Güncelledim, açıkçası hızı gözle görülebilir şekilde arttı. Kullandığım eklentilerin de neredeyse hepsi uyumlu. Uyumlu olmayan bir kaç tane eklenti de umarım en kısa sürede uyumlu hâle gelir. :)