php kodlarken syntax hatalarını gösteren program

Başlatan torium.xyz, 21 Eylül 2017 - 17:42:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

torium.xyz

php editor arıyorum. kodlarken diyelimki sözdizimi hatası yaptım. diyelim echo phpinfo(;  burda parantezi kapatmayı unuttum işte tam bu satırda hata oldugunu program bana soylesin.
aptana studio diye program vardı bu işi yapan acaba başka program var mıdır?

alikemalocalan

Mevcut İDE'ler ALT+ENTER ile bu dediklerini yapıyor. Tevsiyem PHPSTORM.

novek

phpstorm yükledim ama bilerek yazdıgım hatalı olan satırı göstermedi
yokmu şöyle php yazarken hata yaptıgımız satırı işaretleyen program?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Haziran 2018 - 17:22:55

phpstorm yükledim ama bilerek yazdıgım hatalı olan satırı göstermedi
ubuntu depolarında varsa

kendi sorumu yanıtlayayım atom isimli bir ide buldum hatalı olan satırı gostermesi için çeşitli pluginler yuklemeniz gerekiyor ben php linter isimli bir plugin yükledim. ve istedigim oldu şu anda bir satırda sözdizimi hatası yaparsam onun yanında kırmızı bir nokta çıkıyor.

.py

MehmetNuri

novek

tam istedigim gibi php yazarken hataları gösteren program buldum ismi atom
yüklemek çok basit
apt install atom

.py

Atom detay: https://flight-manual.atom.io/getting-started/sections/installing-atom/

novek

Alıntı yapılan: MehmetNuri - 12 Haziran 2018 - 22:00:58
PhpStorm bu iş için biçilmiş kaftan.

php linter ozelligi varmı dediginiz programin yani hatalı satırı gosterme?

KamilKAPLAN

[mention=631124]@torium.xyz[/mention] merhaba ben linux da php yazmak istiyorum ve hata aldım bana yardımcı olur musunuz daha yeniyimde hataml:
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_connect() in /var/www/html/ayar.php:2 Stack trace: #0 /var/www/html/kategori.php(11): require_once() #1 {main} thrown in /var/www/html/ayar.php on line 2

Empat

[mention=639669]@KamilKAPLAN[/mention]
Merhaba.

Php dilinde yeniyseniz, veritabanı bağlantısına geçmeden önce öğrenmeniz gereken onlarca şey var. İlk olarak temel konuları (operatörler, syntax kuralları, değişkenler, koşullar, döngüler, diziler) öğrenmenizi tavsiye ederim. İnternette yazılı kaynaklardan veya kitapçıdan alabileceğiniz bir kitaptan öğrenmeyi tercih ediyorsanız, öğreneceğiniz kaynağın güncel olmasına dikkat edin. Php 5 sürümünde kullanılan bazı fonksiyonlar -kullandığınız mysql_connect() fonksiyonu buna iyi bir örnek olabilir- Php 7 sürümünde desteğini yitirmiş yani geçersiz duruma gelmiştir.

Php diline veya herhangi bir programlama işlemine başlamadan önce -eğer öğrenmediyseniz- algoritma mantığını öğrenmeniz kritik önem taşıyor.

Video anlatımlı kaynaklardan öğrenmek isterseniz, Udemy platformundan veya Youtube'dan öğrenebilirsiniz. Tavsiyem Udemy'den yanadır. Ücretsiz (en az 1, en fazla 50 saat) ve ücretli (en az 25 TL, en fazla 100 TL - en az 10, en fazla 100 saat) Php kursları bulunmakta.

Başka sorularınız varsa veya daha detaylı ya da net yol haritası isterseniz belirtebilirsiniz. Buradan size elimden geldiğince destek olurum.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

KamilKAPLAN

[mention=639670]@Empat[/mention] merhaba ben php de programlama olarak yeni değilim <linux da yeniyim> linuxda php çalışmak isitiyorum kodlama yapmak istiyorum. windows'ta yazmış olduğum kodları linuxda çalıştıramadım.
HATA : Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_query() in /var/www/html/kategori.php:13 Stack trace: #0 /var/www/html/kategori.php(23): kategori() #1 {main} thrown in /var/www/html/kategori.php on line 13

Empat

[mention=639676]@KamilKAPLAN[/mention]
Hata çıktısında hatanın kaynağı belirtilmiş zaten. İngilizceniz yoksa bile google çeviri kullanarak "call to undefined function mysql_query()" cümlesini çevirebilirsiniz veya Google'da "call to undefined function mysql_query() hatası çözümü" şeklinde bir arama sorgusu girerek sonuca ulaşabilirsiniz. Her basit hata çıktısında forumlardan veya birisinden yardım alırsanız kendinizi geliştiremezsiniz. Araştırmalı, denemeli ve yorumlamalısınız.

kategori.php dosyasının 13. satırında mysql_query() tanımsız fonksiyonunun çağrıldığını belirtiyor.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

KamilKAPLAN

[mention=639677]@Empat[/mention] öncelikle teşekkür ederim hatayı google komple yapıştırdığımdan dolayı bir çözüm bulamadım herhalde yinede teşekkür ederim videodan bakarak aynısını yazdım neden hata aldığımı pek analamadım

Empat

[mention=639678]@KamilKAPLAN[/mention]
Muhtemelen izlediğiniz video, geçerliliğini yitirmiş bir video. Tavsiyem; güncel bir video anlatımlı eğitimden öğrenmeniz. Dilerseniz ücretsiz veya ücretli güncel kaynak konusunda yardımcı olurum.
Not: Php 7'de MySQL bağlantısı sağlamak için MySQLi veya PDO kullanılması önerilir.

KamilKAPLAN

[mention=639683]@Empat[/mention] tabi kardeşim sana zahmet önerebilirsen çook iyi olur dediğin gibi PHP7.0 dan PDO yu denedim yine çalışmadı. Mail adresimi vereyim mi sana oradan daha rahat konuşuruz.

bugra9

@KamilKAPLAN, buradaki yazıları fark etmeden kilit açma isteğinde bulunduğunuz konunun kilidini açıp orada konu ile ilgili cevap yazdım. Her ne kadar 4 yıl önceki konuda olsa arama sonucunda o konuya ulaşıldığına göre güncel bir bilginin orada olması gerek diye düşündüm.
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=44779

Burada ve orada konuşulan konuların dışına çıkılmazsa herkesin aradığı bilgiye ulaşması daha kolay olur. Eğer konu başlıklarından daha farklı sorularınız varsa yeni konu açabilirsiniz.

KamilKAPLAN

[mention=639694]@bugra9[/mention] Teşekkür ederim. Kolay gelsin ilk defa bir forum sitesini kullanıyorum acemiliğime verim kusura bakmayın. Kolay gelsin İyi Çalışmalar

Empat

Alıntı yapılan: KamilKAPLAN@Empat tabi kardeşim sana zahmet önerebilirsen çook iyi olur dediğin gibi PHP7.0 dan PDO yu denedim yine çalışmadı. Mail adresimi vereyim mi sana oradan daha rahat konuşuruz.
Buraya tıklayarak yeni açtığım konuyu inceleyebilir ve yorum yaparak aklınızdaki tüm soruları sorabilirsiniz. Dilerseniz, forumdan özel mesaj aracılığıyla da bana ulaşabilirsiniz.

KamilKAPLAN

[mention=639703]@Empat[/mention] hocam merhaba rahatsız ediyorum kusura bakmayın bir konu hakkında yardımınıza acilen ihhtiyacım var php ile resim ekleme güncelleme silme işlemleri yapmak istiyorum resmi alıyor orada sıkıntı yook veri tabanına kaydetmio sonrada web sayfası bomboş oluyor hiç birşey kalmıo bana bi yardımcı ollma imkanınız var mı (örnek bir video site önerebilir misiniz...)

Empat

[mention=639897]@KamilKAPLAN[/mention]
Merhaba. Tabii ki yardımcı olurum. Fakat bundan sonra forum düzeninin sürdürülebilmesi açısından sorunlarınızı ilgili bölüme yeni konu açarak dile getirmenizi rica ediyorum. Şu an yazdığınız kodları inceleyerek çözüm sunacak vaktim yok ancak size çözüme ulaştıran yolu gösterebilirim. Bu konuya yeni eklemiş olduğum 17 saatlik ücretsiz Php kursuna ve özellikle ücretsiz 3 saatlik Php ile Veritabanı işlemleri kursuna katılabilirsiniz. Ek olarak; Facebook'ta EDUKEY by EMRAH YÜKSEL ve PHP-TR gruplarına katılmanızı tavsiye ediyorum. Php'de bir yerde takıldığınızda veya bir sorun yaşadığınızda sorununuzu net bir şekilde (ilgili dosyanızdaki kodlarla beraber) ifade eden bir gönderi oluşturursanız daha kısa sürede yardımcı olabilirler.