[Çözüldü] Harddiskteki bolumleri hangi dizine bagliyorsunuz ?

Başlatan harun252525, 19 Eylül 2017 - 20:52:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

harun252525

merhaba ben verilerimi Yerel Disk D de tutuyordum aslinda linuxa sonradan gectigim icin Yerel DIsk D bolumunu linuxta su dizine bagliyordum: "/media/D" tamam media kismini anladik peki neden D ? cunki Yerel Disk D ile bir baglantisi olsun bir cagrisim yapsin diye. fakat simdi dusundumde eger ben pc kullanmaya linux ile baslasaydim ozaman Yerel Disk D, C falan bunlarin hicbirini bilmicektim ve diski hangi dizine baglardim bilmiyorum. simdi asil konuya gelelim. ben PC deki Windows isletim sistemini sildim ve D yi ext4 bicimi yaptim yani D ye format attim. simdi ise bu diski hangi dizine baglayacagim kousunda epey kararsiz kaldim nedenmi ? cunki artik eski baglama noktasini kullanmak istemiyorum cunki ben o baglama noktasini windowsa gore olusturdum. simdi ise ozgun yani windowsa gore olusturulmamis ozgun bir baglama noktasina baglamak istiyorum fakat nereye hangi dizine baglayacagimi bilmiyorum. ve merak ettim siz hangi dizine bagliyorusunuz ? mesela dosyalarin saklandigi bir dizinin hangi dizine baglanmasi uygun olur ?

belki bazilariniz bu konuyu gereksiz gorebilir ama gercekten benim icin cok onemli cunki yillarca bu baglama noktasini kullancagim ve bircok seyi ona gore dizayn edecegim bu yuzden uygun bir yere baglamak istiyorum.
Kod Yazmak Bir Şiirdir.

illedelinux

Kolay kullanım, bakım, onarım, güvenlik gibi bir çok nedenlerden dolayı eğri / çizgi ile belirtilen kök dizine kurulum yapıyoruz.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

harun252525

[mention=631036]@illedelinux[/mention]

hocam siz olayi yalnis anlamissiniz ben linuxun kurulu oldugu diski nereye bagliyayim demedim. verilerimi yedekledigim diski nereye bagilayim dedim. bu sekilde sisteme format bile atsam kisisel verilerimin kalacagi diski dedim yani linux diskinden ayri bir diski ama en onemli diski cunki asil veriler orda duruyor. iste bunu nereye bagliyayim ? nereye baglamam en mantiklisi olur ?
Kod Yazmak Bir Şiirdir.

Barlow

Şahsen ben sistem her açılışında gerektiğinde;

mount /dev/sdaX /mnt

diyerek bağlıyorum :) Sonra /mnt dizinine gidip, alacağımı alıp çıkıyorum. Pek fazla takılmadım bu konuya ama /media dizini altında disk bölümleri bağlanabillir.
Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen bu onlar için büyük bir şeydir. Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.

-Dostoyevski-

celalturk

Eskiden bu dediğin diskleri kurulumda /var dizini  olarak bağlanırdı. (İlk kullandığım linux dağıtımı mandrake böyle tavsiye ederdi.) Şimdiler de arşiv, dos, windows olarak bağlanıyor. dosya sistemi ext olunca tüm dosya ızınleri korunuyor. Root diski sahipleniyor. ntfs olarak bağlarsan dosya izinleri kalkıyor ve erişim  daha kolay oluyor. Artık dosya yöneticileri hdd leri dahili veya harıcı olsun taktığınızda  otomatik bağlıyor. Yanı bır yerlere bağlaman gerekmıyor. Bende sistem 32 gb ssd ye kurulu 1tb hdd /home olarak bağlı. BU /home 10 yıldır format görmedi.Birde harici diskte yedekleri var. Benim en sevdiğim sistem bu şekil.

harun252525

bazi arkadaslar otomatik bagliyor falan demis :D  benim derdim o degil zaten biliyorum. mesela o diske erisim kolay olsun diye guzel isim koymamiz gerekiyor ama sistem nasil isim koyuyor ? durun bi ornek vereyim iste boyle : defjas;dlfkj34;5304598340jf;dslfjsdpgoiu450 :D komik degilmi :D :D :D simdi ben boyle bi isimli diskte terminalden nasil ulasacagim evet ulasirim ama gozum sakat olur ve yillarimi harcamam gerek :D :D

bu arada SORUN COZULDU yabanci sitelerden baktim adamin biri /mnt/data1, data2, data0, .... vs seklinde baglamis dosyalrini cok hosuma gitti bende suan D diskini /mnt/data1 dizinine bagladim. umarim iyi bir secim olur cunki cok isim var :D

hepinize tesekkurler ilginiz icin

Kod Yazmak Bir Şiirdir.

if

@harun252525, disk bölümlerini Gparted kullanarak istediğiniz gibi isimlendirebilirsiniz. Disk bölümünü "bölüm1" olarak adlandırdığınızı varsayarsak bu bölüm /media/kullanıcı_adı/bölüm1 olarak bağlanacaktır. Sizin gördüğünüz o isism - defjas;dlfkj34;5304598340jf;dslfjsdpgoiu450 - UUID'dir.