WEB TABANLI BIR PROGRAM ICIN HANGI PROGRAMLAMA DILI KULLANILMALI

Başlatan oli3133, 19 Eylül 2017 - 06:38:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

oli3133

Arkadaşlar merhaba benim aklımda bir web tabanlı program var twitter gibi ama içerik farklı bu programımı python dili ile oluşturabilirmiyim ?? Ve sizce web tabanlı programlar için hangi dil tercih edilmelidir ?? Bir de python programa dili ile grafik arayüzü oluşturabilirmiyim ??

VoSToK

Python djangoyu inceleyebilirsiniz veya web site yapımı için PHP ye gözgezdirebilirsiniz.

oli3133

benim demek istediğim bir bütün nasıl sağlayacağım yazdığım kodlarla bir site nasıl oluituracağım bunların net bir cevabı ve açıklaması yok bir örneğide yok bunlara açıklık getirebilsem aklımdaki uygulamayı direk yapacam zaten mesela twitter nasıl twitter oldu yada youtube nasıl youtube oldu yazılan kodlar neler nasıl bir bütünlük var bunları bilmek istiyorum yeteri kadar kaynak bulamıyorum hepsi üstün körü anlatıp geçiyor bu bütünük işi benim için bir büyü gibi bilgisayar mühendisliği son sınıf öğrencisi olmama rağmen lütfen daha detaylı bir anlatım yapılabilir mi ??

alicilin

Şimdi web tabanlı yazılım deniliği zaman yazılım otomatik olarak 2 ye ayrılır. Front end (görsel kısım) ve Back end (arka plandaki çalışan program)
yani bir site yapacaksanız tasarımını html, css, javascript üçlüsünü kullanarak pek ala yapabilirsiniz. Fakat bir web sitesi için bunlar yeterli değil elbette.
Birde işin arka kısmı var. Yani mesela siz bir yazı yazdığınız zaman bunu kayıt edecek .vs gibi işlemleri yapan arka plan. Bunu yapmak içinde minimum php ve mysql kullanmalısınız.
Eğer işin içine anlık bildirimler falan da girerse işin içine node js ve socket.io da girebilir tabiki. Eğer bu anlatımımdan hiç bir şey anlamadıysanız bu projenizi yapmanız için önce programlama öğrenmelisiniz.
<Developer/>

oli3133

[mention=631240]@alicilin[/mention] ilacım sizde galiba hocam. ozaman direk şöyle bi soru yöneltiyorum size ilk başta back end'ten mi başlamak lazım yoksa front end'ten mi ve bunları bir arada kullanabileceğim bir idle önerebilirmisiniz önceki cevabınınz için çok teşekkür ederim.

alicilin

Eğer tasarım yeteneğiniz varsa önce front end tarafını iyice bir öğrenmenizde fayda var. Daha sonra back end tarafında kendinizi geliştirip full stack developer olarak piyasaya atılabilirsiniz. Fakat eğer benim gibi tasarım yeteneğiniz yoksa. front end tarafını back end ile kullanabilecek kadar öğrenip ağırlığınızı back end e verip piyasaya Back end developer olarak atılabilirsiniz. Bu arada full stack developer daha çok aranılan bir niteliktir. Tabi son zamanlarda front end bayağı bir gelişti, javascript üzerine yazılan belirli frameworkler ile. Yani artık çok fazla debelenmeden angular, vuejs vb gibi javascript frameworkleri ile çok daha basit ve etkili şekilde front end tasarlayabiliyorsunuz. sonuç olarak;

Eğer tasarım zevkim vardır neyin nasıl daha iyi duracağını daha iyi bilirim derseniz front end kısmını özellikle de html5 ve css'i çok iyi öğrenin derim. Ardından back end'e geçersiniz
Eğer tasarım zevkim yoktur. Arayüzü başkası yapsa da olur, buz dağının görünen yüzü önemli değil ben su altındaki kısımla ilgilenirim derseniz o zaman önce temel olarak front end daha sonra back end öğrenin derim

İde olarak ben phpstorm kullanıyorum. Oldukça yetenekli bir bir idedir. Fakat biraz hantaldır. O yüzden 1 tane php dosyası düzenleme yapacaksanız herhangi bir yerde geany gibi bir editör süper olur. Ama açıp bir proje üzerinde çalışıcam derseniz O zaman php storm u açar tüm projeyi yönetirsiniz. Kolay gelsin :)
<Developer/>

oli3133

[mention=631289]@alicilin[/mention] çok teşekkür ederim hocam bilgileriniz için son bir sorum var kafanızı şişirmediysem tabi tam içerik olarak mesela twitter sitesinşn back end'ini anlatan şu verileri şu kodla alıyoruz beğen butonunun kodu bu yada retweet butonunun kodu bu şeklinde bir kaynağa ihtiyacım var önemli olan twitter değil facebook da anlatan yada herhangi bir bu kadar büyük çaplı bir site yapımını anlatan bc end tarafı i.in bir kaynak var mıdır ? Okulda öğretilenler %100 teori olduğu için bişey anlamadan son sınıfa kadar geldim okulda sadece "Hello World" yazdık kodlarla ha birde hesap makinası yaptık haklarını yemeyeyim şimdi sadece istediğim bir kaynak saatlerce başından kalkmayacağım etrafımda kodlama dersi verecek birilerin aradım bulamadım ve fikrimide söylemek istemiyorum ben yapmak istiyorum projemi bir yandan okula gidip gelip. Verdiğin cevaplar için ve beni adınlattığın i.in tekrar teşekkür ederim

alicilin

Rica ederim benim açımdan problem yok :)
Programlamada şu şunun kodu diye bir şey yoktur malesef. Kodlar tamamen algoritmaya özgü yazılır. Zaten adı bu yüzden programlama "dili" dir. O sebeple böyle bir yerli yada yabancı kitap yada kaynak bulmanız imkansızdır. Programlama da kimse sizin yerinize balık tutamaz size balık nasıl tutulur gösterilir, Balığı siz tutarsınız.
<Developer/>

oli3133

[mention=631352]@alicilin[/mention] algoritmam var elimde benim tam olarak sorunum o algoritmaya göre yazılan küçük kod parçalarını nasıl birleştireceğim konusunda. Kusura bakmayın sizinde başınızı şişirdik ama merakımdan alı tutamıyorum kendimi  :)

alicilin

Anladım. O zaman siz teoride programlama biliyorsunuz fakat pratikte nasıl ve nerde kullanacağınızı bilmiyorsunuz. Bu problemi yeni başlayanlar hep yaşarlar. Yapmanız gereken internetten bol bol script indirip kodlar nasıl kullanılmış bakmak. Ancak bu şekilde kendinizi geliştirebilirsiniz çünkü internette pratik için dersler pek yok malesef. Bunun haricinde özel ders de alabilirsiniz tabi. Yazılım kurslarının geneli çöptür bu arada para vermemenizi öneririm. Mesela programcı adayına java nedir jvm nedir öğretmeden adnroid programı yapmayı öğretmeye çalışmak gibi saçma şeyler yaparlar.
<Developer/>

oli3133

[mention=631556]@alicilin[/mention] çok teşekkür ederim bilgileriniz için dediğiniz gibi deneyerek ve hatalarımı görerek öğrenebilecem sonuç olarak. En kısa zamanda yaptığım ilk projeyi burda paylaşmak dileği ile görüşmek üzere :)

sbaba

uzuldum. egitim bitmis.
son sinif bilg muhendisligi egitimine yazik.

alicilin

<Developer/>