Korsan Windows 10'dan Ubuntu'ya Geçmek

Başlatan m-ubrat, 16 Eylül 2017 - 00:11:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

m-ubrat

Ubuntu'ya yeni geçenlerden biriyim, bugün geçtim. Lenovo Ideapad bilgisayarım Windows 10 kurulumuyla beraber geldi fakat ilk günden beri çeşitli güncelleme hataları, hız - ekran sorunları vardı. Bu durumdan rahatsız olduğum için bilgisayarı bilgisayar-teknoloji işleriyle ilgilenen bir dükkana götürdüm - garantiye verdiğim zaman uzun süre beklemek istemediğim için -.

Götürdüğüm zaman sorunum halloldu fakat bilgisayarıma Windows'un orijinal yazılımını kurmadığını geç fark ettim ve bir süredir Linux'a geçme düşüncemi eyleme geçirmek istedim.

Sormak istediğim şu: KMSPico zımbırtısıyla etkinleştirilen çakma Windows 10'dan Ubuntu'ya geçişte bir güvenlik sorunu oluşur mu? Mesela Ubuntu'ya geçerken kullandığım virüslü Windows, Ubuntu'ya da hasar verir mi? Ubuntu'nun da tehlikeli ve virüslü bir halde kurulmasına neden olur mu? Yardımcı olursanız sevineceğim. Saygılar.

laz61

herhangi bir sıkıntı oluşturmaz. Windowsu harddiskten komple sildiniz değil mi? Sadece ubuntu kurulu şuan sisteminizde.
Her sözü gerek yok laf ile beyana, bir bakış bin laf eder bakışdan anlayana..
AMD Ryzen 1600 12CUPs - Asus Dual RX 580 - AB350M Gaming 3 - 1TB WD Blue - 2TB Toshiba P300 - Samsung 850 EVO 120GB - Corsair 8GB 2400MHZ LPX RAM - Thermaltake Core V21 - Hi-Power 500W 80+ PSU

m-ubrat

Evet, kurulumu yaparken Diski Sil seçeneğini işaretledim ama Windows'u tamamen silmek için başka bir işlem yapılması gerekiyor muydu bilmiyorum. Windows'un yanına kurmadım Ubuntu'yu.

laz61

Alıntı yapılan: m-ubrat - 16 Eylül 2017 - 01:34:21
Evet, kurulumu yaparken Diski Sil seçeneğini işaretledim ama Windows'u tamamen silmek için başka bir işlem yapılması gerekiyor muydu bilmiyorum. Windows'un yanına kurmadım Ubuntu'yu.
herhangi bir güvenlik sorunu yaşamazsın o zaman sıkıntı yok rahatlıkla kullanabilirsin.
Her sözü gerek yok laf ile beyana, bir bakış bin laf eder bakışdan anlayana..
AMD Ryzen 1600 12CUPs - Asus Dual RX 580 - AB350M Gaming 3 - 1TB WD Blue - 2TB Toshiba P300 - Samsung 850 EVO 120GB - Corsair 8GB 2400MHZ LPX RAM - Thermaltake Core V21 - Hi-Power 500W 80+ PSU

m-ubrat

Alıntı yapılan: laz61 - 16 Eylül 2017 - 12:11:28
Alıntı yapılan: m-ubrat - 16 Eylül 2017 - 01:34:21
herhangi bir güvenlik sorunu yaşamazsın o zaman sıkıntı yok rahatlıkla kullanabilirsin.

Anladım, yardımcı olduğun için teşekkürler.

lubuntu

[mention=630894]@m-ubrat[/mention]Orijinal kurmadığını nasıl fark ettiniz? Bende bunu merak ettim. home/pro değişikliği söz konusu değilse eğer, windows 10 otomatik aktif hale geliyor zaten kurulum sonrasında (korsanda olsa orijinal lisansta olsa aynı şekil oluyor).

m-ubrat

[mention=630942]@lubuntu[/mention] Biraz geç olduğu için özür dilerim, pek girmediğim için göremiyorum.

Söyleyeyim.

Ben bilgisayarımı bahsettiğim arkadaşa iki kere götürdüm. İlk götürdüğümde ''Temiz Kurulum'' yaptığını söyledi fakat sağ alt tarafta ''Windows 10 Etkinleştirilmedi'' emaresi görünüyordu. Ben ikinci kez götürdüğümde - iletimde de belirttiğim bu seferkiydi - Windows 10'u etkinleştirirken KMSPico yazılımını kullandı. Ben az buçuk bilgimle bu KMSPico'nun zararlı olduğunu biliyorum, korsan yollarla etkinleştirme yaptığını, hatta etkinleştirme yapıldı gibi bir illüzyon yarattığını biliyorum. Okuduklarım bu yöndeydi. Korsan olduğu sonucuna böyle vardım.