Açılır açılmaz Çözünürlük Hertz hatası(Görüntü yok)

Başlatan isskender, 09 Eylül 2017 - 23:11:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

isskender

Merhaba arkadaslar.Benim sorunum linuxu açarken live da veya normal kurulumdan sonra bios ekranından sonra işletim sistemi çalısmaya başlar başlamaz çözünürlük uyarısı alıyorum.Ekran kararıyor ve ekranın ortasında 1920x1080 çözünürlügüne getirin bilmem ne bilmem ne hertz aralık dışında diyor.2 3 farklı linuxda denedim hepsinde aynısını yapıyor.Alt+f1 le terminali açıyorum ama yinede çözemedim problemi hiç masaüstü gelmiyor bile.Ekran kartım gtx 960 yardımcı olursanız sevinirim.

illedelinux

Bu konuda bildiğim yöntemi uygularsan sorun çözülebilir, ancak bunun için masa üstüne gelebildiğin bir sistem gerekiyor.
Masa üstüne geldiğin bir sistemi varsayarak  alttaki bağlantıdaki yönergeyi uygulayabilirsin...
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=57168.0 

İşlemi bitirdikten sonra menüden "Başlangıç Uygulamaları" programını aç, "Yeni Ekle" butonuna tıkla, açılan pencerenin komut satırına dosyanın tam yolunu yaz, örneğin: /usr/lib/ekran gibi.

Bu işlem masa üstüne gelmeden Alt+f1 terminali ile de olabilir ama bilen arkadaş gerek...
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

isskender

işte masaüstü bi gelse ah yapacamda :D direk kapanıyo ekran ortada yazı dolanıyo

alorak

Alıntı yapılan: isskender - 10 Eylül 2017 - 00:56:14
işte masaüstü bi gelse ah yapacamda :D direk kapanıyo ekran ortada yazı dolanıyo

ALT+F1 ile terminale girip giriş yapınız.
Sonra

nano ~/.bashrc
ile dosyayı açın. En alt satıra:

xrandr --output VGA1 --mode "800x600"
yazın. Eğer VGA ile değil DVI ile bağlanıyorsanız VGA1 yerine DVI-1 demeniz gerekmekte.

Daha sonra lightdm kullanıyorsanız: systemctl restart lightdm veya gdm ile login ekranına girip deneme yapabilirsiniz. Buradaki oluşacak problem output interface isminin ne olduğu olacaktır. Buradaki problem bildiğim kadarıyla xrandr'ın display açık olmadığı ortamda xrandr -q parametresinin çalışmaması. eğer çalışırsa orada bu bileşenin adı yazıyor zaten.
özgürlük için