Pardus DDE test sürümü duyuruldu

Başlatan alorak, 08 Eylül 2017 - 11:39:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alorak

Pardus Deepin Desktop Environment test sürümü duyuruldu. Pardus geliştiricilerinden bildirilen mesaja göre:

Alıntı YapHerkese Merhabalar,

Vakti ve imkanı olan herkesten bu konunun altına geri bildirim istiyoruz, gidişata göre resmi destek verilecek ve yayıma alınacaktır.

İndirme Bağlantısı

kaynak: http://www.pardus.org.tr/forum/t/yeni-ortam-yeni-deneyim-dde/2427
özgürlük için

meda

Deepin masaüsütünü denemek isteyenler için birkaç edindiğim düşünceyi belirtiyim.

Deepin dağıtımını 4 aydır kullanıyorum. Masaüstü ortamının eksik ve hatalı yerleri olmasına rağmen güzel bir dağıtım. Özellikle dizüstü bilgisayar kullanan arkadaşlara tavsiye ederim. Mint ve Elementary OS gibi kendi uygulamaları var.

Diğer dağıtımlara göre farkları:

- 2-3-4-5 parmak jestlerine MacOS gibi destek veriyor.
-Arayüz bütünselliği iyi olduğunu söyleyebilirim.Temiz, sade bir görünümü var.
-Pek çok 3. parti uygulamlarında yer aldığı Deepin Store.
-Güzel tasarlanmış kendi uygulamaları var.
-Kullanıcı geri bildirimi yapmak çok kolay. Sisteme dahil edilmiş geribildirim uygulaması kolaylıklar sağlıyor.

Zamanla düzeltilebilecek kendimce gördüğüm eksiklikler:

Yansıları çok yavaş sanırım Çin menşeili bir dağıtım olmasından kaynaklı.
Deepin uygulamaları çok fazla özellik içermiyor. Öyle ki Deepin Film uygulamasının altyazı indirme ve Türkçe karakter desteği yok. Müzik uygulaması equalizer ve podcast gibi özellikler yok.
Koyu tema sisteme yarım yamalak uygulanıyor.

Yukarıdaki eksikler tabi zamanla giderilebilir şeyler olduğunu da unutmamak gerek.  :)

İncelemek isteyen arkadaşlar için: https://www.deepin.org/tr/

"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

rutku

@meda Türkiye yansıları* mevcut ben onları kullanıyorum gayet hızlı. Çinliler telefonlarına çakma IOS yaptıklarında bayılırdım neden linux üzerinde yapmazlar diye üzülürdüm. Sanırım o yazılımcıları toplamışlar böyle harika bir masaüstü ortamı yapmışlar. Bence en büyük artısı grafik çiziminin windows ve mac kalitesinde olması. Çizgi film havasından kurtulabilmişler.

*https://www.deepin.org/en/mirrors/packages/
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

meda

Önyüklü gelen sistemdeki yansılar Çin için Türkiye görünmüyor dahası son kullanıcı olarak sağını solunu düzeltmeye çalışmakta istemiyorum. Bu rahatsız edici yansı hızı resmi Deepin forumlarında da dile getirildi. Neyse Linux masaüsütü ortamlarında en uyuz olduğum şey arayüzdeki eğretilikler. Açıklamak gerekirse simge,tema, pencereler orantısız, özentisiz durması. Cinnamon, Unity gibi janjanlı masaüsütü yapıp uygulamalar ve sistemdeki eksiklikler bunları temel sebebi Gnome altyapısı kaynaklı. :) MacOS kullanmış arkdaşlar bu tip tuhaflıkları neredeyse hiç görmez.  :)
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

UNC

Çok iyi oldu deepin tamemen son kullanıcıya yönelik ve sürekli gelişiyor . Her güncellemede kendine özgü ( arayüzle tamamen uyumlu) genel uygulamalar ekleniyor dosya tarayıcı, resim goruntuleyici, video ve muzik player gibi. 15.5 sürümüyle görev yöneticisi, metin editörü, uygulama yoneticisi, gibi bir çok yeni uygulama geliyor. Ileryeyen zamandan gnome gibi tamemen kendine özgü uygulamalarla dolu bir De bizi bekliyor diyebiliriz. Flatpak desteğide 15.5 ile geleceği söyleniyor. Yeni veya guncellenmis uygulamaları beklemefen farklı dagitimlarda kullanabilirz. Bence Pardus için en iyi seçim.

Tapatalk kullanılarak gönderildi

md_92

Pardus Deepin'i live olarak çalıştırdım bir bakayım dedim.Deepin masaüstü gerçekten çok güzel.kendine has uygulamaları var.Ve uygulama merkezinde bir çok dağıtımın deposunda olmayan üçüncü kaynak olarak yüklediği uygulamalar var.Yalnız Pardus Deepin de appstore kurulu gelmiyor herhalde veya ben bulamadım.Appstore sonradan nasıl yüklenir Pardus Deepin'e bilen var mı?
Sakın boş sözler konuşma. Boş sözler içindeki ayıpları açığa çıkarır ve yatan düşmanını uyandırır. Hz. Ali