Linux en fazla ne kadar ram kullanıyor ?

Başlatan cooper, 06 Eylül 2017 - 10:51:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cooper

Linux'u en son bundan 8 sene önce kullanmıştım baya uzun bi süre o zamanlar linux için raminiz 8GB olsa bile en fazla 2 ya da 4 GB'ını kullanabiliyordunuz yanılmıyorsam böyleydi -daha farklı da olabilir tabii- bir laptop alacağım için bu soruyu soruyorum linux şu ram kullanma sorununu halletti mi ? 8 yada 16 GB aldığım takdirde bu ramin hepsini kullanamayacak mı  ? ayrıca laptop tavsiyelerinize de açığım web geliştiricisiyim ona göre bir tavsiye de bulunabilirsiniz (front end)

Mitsukuni

Merhaba,

Bahsettiğiniz konu sistemin 32-bit ya da 64-bit olmasıyla alakalı bir durum. 32-bit sistemler (Windows Linux fark etmiyor) 3 GB bellekten fazlasını kullanamıyor, muhtemelen sizin tecrübeniz bu yöndeydi. 64-bit sistemler teoride 16 milyon terabayt bellek kullanabiliyormuş. Dolayısıyla bir sıkıntınız olmayacaktır bu konuda.

cooper

[mention=630596]@Mitsukuni[/mention]
Merhabalar,
Evet Windows XP dönemlerine dayanıyor bahsettiğim zamanlar cevap için çok teşekkürler.

meda

[mention=630596]@Mitsukuni[/mention] dediği gibi mimari farkından o sorunu yaşamışssınız. Kaldı ki sunucu tarafında koşan sistemlerin en yaygını Linux böyle bir durum söz konusu değil. Sistemim temelde i7 6700HQ, 16GB RAM 250GB SSD ile akıyor.

Bilgisayar konusunda dizüstü düşünüyorsanız Dell öncelikli olup sonra Asus sonrasında Lenovo marka bilgisayarların İntel-Nvidia ikilisi olanlara bakabilirsiniz.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

cooper

Alıntı yapılan: meda - 06 Eylül 2017 - 19:22:30
[mention=630596]@Mitsukuni[/mention] dediği gibi mimari farkından o sorunu yaşamışssınız. Kaldı ki sunucu tarafında koşan sistemlerin en yaygını Linux böyle bir durum söz konusu değil. Sistemim temelde i7 6700HQ, 16GB RAM 250GB SSD ile akıyor.

Bilgisayar konusunda dizüstü düşünüyorsanız Dell öncelikli olup sonra Asus sonrasında Lenovo marka bilgisayarların İntel-Nvidia ikilisi olanlara bakabilirsiniz.

teşekkürler @meda,
Ubuntu ve mint ikilisini kurup denedim lakin her ikiside sık sık çöküyor şuan ki sistemde ise 8GB ram ve intel i7 eski nesil işlemci mevcut bu sorunun kaynağı donanımsal değilde yazılımsal olma ihtimali üzerine daha çok düştüm son sürüm kurulumuna rağmen bu sorunların driverlardan kaynaklanma olasılığı nedir acaba ? linux eskiden çok sık çökerdi aradan 7 yıl geçti hiç çökmez diye düşünüyordum ama sanal makine ile kurduğum için olabilir mi acaba ? testleri bitirdikten sonra fiziksele geçeceğim ama eğer sık sık çöküyorsa dosya ve projelerim için kötü olacak ne önerirsiniz ?

meda

[mention=630617]@cooper[/mention] Windows 10 ve Deepin dağıtımını 4 aydır kullanıyorum. Bahsettiğim dağıtım Debian-Unstable üzerine inşa edilmiş bir dağıtımdır.  Deepin dağıtımının çöktüğünü hatırlamıyorum bile. :)  Sürücü namına sadece Nvidia ekran kartını kuruyorum geri kalan tüm donanımı tanıyor. Demem o ki o dereden çok sular aktı. Neredeyse ayda 1 Windows tarafına geçerim o da sistemi güncellemek için.  ;D

Sanal makine ile gerçek makine arasında tabii ki de fark var. Gerçek makine çok daha performanslı ve kararlı olacaktır. Mint-Cinnamon X64 sürümünü Windows yanına kurun. Mint üzerinde donanım tanıma aracı ile geliyor; sistem açıldığında bu aracı çalıştırıp eksik sürücüyü kendisi buluyor size de sadece yükle deyip yeniden başlatmak kalıyor.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

lnxdev

Ubuntu'nun çökmesini anlıyorum da Linux Mint için aynı şeyi söyleyemeyeceğim şayet Linux Mint'i yaklaşık 2 sene kadar kullanmıştım zamanında sürüm atlatırken bile herhangi bir şey olmamıştı. Şuan belli sebeplerden dolayı arch kullanıyorum denediğim tüm dağıtımlar dan çok daha stabil ve performanslı. Bence siz meda arkadaşımızın dediği gibi yapın şuan işler çok değişti.