Çift Tıklandığından Terminal Komutlarını Otomatik Giren Program Yapılabilir Mi?

Başlatan tyko, 05 Eylül 2017 - 13:39:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tyko

Bir uygulamayı açabilmek için yorucu bir işlem yapıyorum, dosya dizinine gidiyorum sonra terminali açıyorum bir komut yazıp programı açıyorum.
Windows'ta bunu bat dosyasıyla halledebiliyorduk. Linux bu konuda daha marifetlidir eminim fakat bunu nasıl yapabilirim?

alorak

.sh dosyasına çalıştırılabilir yetkisi verince üzerine çift tıklayınca çalışıyor sanırım. Veya alternatif olarak test.desktop isminde bir dosya oluşturup içeriğini aşağıdaki gibi düzenleyerek kaydedin:

[Desktop Entry]
Encoding=UTF-8
Version=1.0
Type=Application
Terminal=false
Exec=test komutunu tek satır için yazabilirsiniz
Name=Test1ismi
Icon=$HOME/ikonlar/testikon.png

kaynak: http://pardusforum.com/masaustu-ortamlari/masaustu-ikon-dosyasi-anatomisi/
özgürlük için

UNC

uygulama hakkında bilgi verirsen veya acmak için kullandığın komut.,öneride bulunmak daha kolay olur.

Tapatalk kullanılarak gönderildi

tyko

2 adet komut kullanacağım, masaüstünde ki bir program şu istediklerimi yapsa harika olur

$ cd /dizin/dizin/dizin/bin
$ ./dosya.sh

UNC

.sh dosyasına sag tıklayıp özellikler > dosyayı çalıştırmaya izin ver.

Kısayol eklemek için alarok un eklediği kodları
exec: kısmına bulundugu dizini
Name : kısmına ismini
Icon: kısmına icon dosyasının bulunduğu dizini ekleyip Dosya.desktop isminde farklı kaydedin.

İşlemler bittikten sonra  terminalden çalıştırın

sudo touch /usr/share/icons/hicolor ~/.local/share/icons/hicolor

sudo gtk-update-icon-cache

Edit: oluşturduğun kısayolu ~/.local/share/applications klasörüne kopyalayıp yukardaki komutları çalıştırın.

tyko

Alorak'ın önerdiğini uygulamam yetti diyebilirim, her ikinize de teşekkür ederim. Sorunum çözüldü.

UNC

Alıntı yapılan: tyko - 05 Eylül 2017 - 17:15:01
Alorak'ın önerdiğini uygulamam yetti diyebilirim, her ikinize de teşekkür ederim. Sorunum çözüldü.
Önemli değil
Bu konuda yardım isteyenler için not bırakalım: oluşturduğunuz kısayolun başlatıcı ve rıhtımda görünmesi için yukardaki adımları izlemen gerek