Klasöre Yazma İzini Veremiyorum (Hdd nin diğer bölümüne)

Başlatan yokboyleolay, 12 Ekim 2017 - 20:44:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yokboyleolay

Klasöre yazma izini vermeye çalışıyorum, vereceğim klasör başka bir hdd bölümü içinde Yeni Birim diye geçiyor. Kendi hdd içindeki yazma izinlerini verebiliyorum ama diğer birim bağlı olduğu halde komutu girdiğimde çok fazla argüman diye bir hata veriyor. Diğer bölüme ulaşmak için farklı bir yol mu var?

sda3 diye geçiyor

/dev/sda3 diye deniyorum geçerli birim değil diyor. Nedir bu saçmalık. Dosya yöneticisi ile içinde gezinebiliyorum bir sorun yok ama yazma izini veremiyorum, ne uçbirimden ne gksu dan, 5 saattir debelenip duruyorum. Wiki yi forumu aramadığım yer kalmadı

illedelinux

Yazmak istediğin bölümün yolunu kopyala, altta belirlediğim yere yapıştır ve komutun hepsini uçbirime gir.

sudo chmod 777 YAZILACAK BÖLÜMÜN TAM YOLU -R

Örneğin bende böyle.

sudo chmod 777 /media/ubmini/3ba8a87c-ea3a-4592-981b-3699b179beea/ -R
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

yokboyleolay

Bölümün tam yolu : /media/user/Yeni Birim

fakat bu şekilde girmeme rağmen şöye bir uyarı veriyor: çok fazla argüman

ne yaptıysam çözemedim. Yazdığın komutlarla kendi diskim içindeki klasörlere izin verebiliyorum fakat hdd nin farklı bir bölümüne denediğimde yukarıdaki hatayı alıyorum

sendeki etiketi göremiyorum, o etiketi görebilmem için ne yapmam gerekiyor? Yeni birim diye geçiyor bende

mhmtkrktr

Arada ki boşluktan kaynaklanıyor olabilir. Terminale sudo chmod -R 777 yaz ve değiştirmek istediğin dizini terminale sürükle bırak.

yokboyleolay

Onuda denedim

chmod: ``777''den sonra eksik işlenen
Try 'chmod --help' for more information.

Hardiskin yeni birim diye isimlendirmesiyle ilgili bir hata olamazmı? Yeni birim diye cd bile yazsam erişemiyorum hdd ye

mhmtkrktr

Girdiğin komutu ve çıktısını birebir kopyalayıp kod etiketi içinde paylaşırmısın.

yokboyleolay

sudo chmod 777 /media/user/Yeni Birim/ -R

chmod: '/media/user/Yeni''e erişilemedi: Böyle bir dosya ya da dizin yok
chmod: 'Birim/''e erişilemedi: Böyle bir dosya ya da dizin yok

Böyle bir hata veriyor fakat yol doğru çünkü klasöre girdiğimde uçbirim açtığımda bana bu yolu veriyor. Ayrıca bu yol hdd nin başka bir bölümü, sda6 diye diye geçiyor. Kodu sda6 olarak değiştirdiğimde yine aynı hatayı veriyor. Aynı kodla sistemin kurulu olduğu kilitli klasörlere izin verebiliyorum. Ama hdd nin diğer bölümünde yol bulunamıyor.

illedelinux un verdiği örnekte hdd nin 3ba8a87c-ea3a-4592-981b-3699b179beea bu şekilde isimlendirildiğini görüyorum. Bende sadece Yeni Birim diye gözüküyor. Sanırım sorun bundan kaynaklı

illedelinux

Bir de alttaki gibi dene.
sudo nautilus /media/user/Yeni Birim/

Ardından alttaki kodu gir.
chmod 777 /media/user/Yeni Birim/ -R 

Uçbirimi kapatmadan bu şekilde denemek için küçük bir dosya taşı veya bölümde sağ tık ile dosya-dizin oluştur.

Elessar

sudo chmod 777 /media/user/Yeni\ Birim/ -R

Yazarak tekrar deneyin.

Sorun klasör (dizin) adının içinde boşluk olmasından kaynaklanıyor.
USE="peace justice" emerge --newuse --update --deep world

yokboyleolay

sudo nautilus /media/user/Yeni Birim/

** (nautilus:7574): CRITICAL **: Another desktop manager in use; desktop window won't be created

-----------------------------------------
sudo chmod 777 /media/user/Yeni\ Birim/ -R

chmod: '/media/user/Yeni Birim/''e erişilemedi: Böyle bir dosya ya da dizin yok

İkiside olmadı arkadaşlar.
O bölümde daha önceki kurulumlarda dosya yönetcisinden direk erişim yapabiliryordum daha önce izin bile gerekmiyordu. Temiz kurulum yaptım bu sefer kilitli geldi o bölüm. Ek bilgi o bölüm ntfs

illedelinux

Alıntı yapılan: yokboyleolay - 13 Ekim 2017 - 14:41:58
Ek bilgi o bölüm ntfs

O halde o bölümde önemli bir şeyin yoksa Gparted ile ext4 olarak formatla öyle dene.

Barlow

Bağlanılan disk bölümü Salt Okunur modda bağlanmış olabilir mi? Diski bağlayıp, Terminal'de dizin içeriğine geçiş yapın ardından:

sudo touch dosya.txt

şeklinde bir kullanım ile, deneyin. Verilen Çıktı:

touch: cannot touch 'dosya.txt': Read-only file system

Şeklindeyse bu şekilde, izin veremezsiniz.. NTFS ve EXT4 farklı dosya sistemleridir.
Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen bu onlar için büyük bir şeydir. Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.

-Dostoyevski-