kamera sorunu

Başlatan atiasi, 03 Eylül 2017 - 00:20:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

atiasi

selam,
lenovo y550 ideapad bilgisayarda 16.04 işletim sistemini kullanıyorum. kamera kendiliğinden devre dışı kalıyor. Peynir uygulaması ilk açıldığında algılıyor ama sonra "aygıt bulunamadı" hatası veriyor. skype veya hangout görüşmelerini yapamıyorum. (skype görüşmeleri sesli olarak yapılıyor, hangout hiç başlamadan hata mesajı veriyor). sorun bilgisayarda mıdır yoksa yapabileceğim şeyler var mı? Yardımcı olabilirseniz sevinirim. 17.04'e geçmemi tavsiye eder misiniz?

atilla@atilla-Lenovo-IdeaPad-Y550:~$ lsusb
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 008 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 007 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 006 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 005 Device 002: ID 046d:c52f Logitech, Inc. Unifying Receiver
Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub

atiasi

selam,
sistemimi 17.04'e yükselttim. Ama şöyle bir durum oluyor:
peynir uygulamasını uçbirimden de başlatsam simgesine tıklayarak da başlatsam aynı şey oluyor. kamera açılıyor, ama ilk görüntüde donuyor. şipşak fotoğraf çekebiliyorum ama video görüntüsü alamıyorum. skype ya da hangout bu yüzden kullanılamıyor sanırım. Bir fikir verebilirseniz sevinirim.

ahmet12

ekran kartini yuklediniz mi
ek suruculere bak bakalim yuklemedigin bir sey var mı

if

@ahmet12,

lsusb çıktısında kamera aygıtı görünmüyor.

ls /dev/video*
ls /dev/audio*

çıktılarına bakayım.

Kamerayı açıp kapatmanızı sağlayan bir kısayol tuşu var mı?

Cheese uygulamasını çalıştırdıktan sonra lsusb çıktısını alayım. Bir de gstreamer-properties komutunu uygulayın; açılan pencereden Video bölümüne tıklayın ve test tuşuna tıklayın. Bundan sonra pencereyi kapatıp lsusb komutunu yürütün.

atiasi

selam,
Lenovo-IdeaPad-Y550:~$ ls /dev/video*
/dev/video0

Lenovo-IdeaPad-Y550:~$ ls /dev/audio*
ls: '/dev/audio*''e erişilemedi: Böyle bir dosya ya da dizin yok

Fn+ESC kombinasyonu kamerayı kapatıyor ama geri açmıyor. cheese uygulamasını açtığımda ekranda ilk görüntü donuyor yani video çalışmıyor.
cheese açıkken
Lenovo-IdeaPad-Y550:~$ lsusb
Bus 002 Device 007: ID 090c:7371 Silicon Motion, Inc. - Taiwan (formerly Feiya Technology Corp.)
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 008 Device 002: ID 046d:c52f Logitech, Inc. Unifying Receiver
Bus 008 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 007 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 006 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 003 Device 002: ID 0a5c:2150 Broadcom Corp. BCM2046 Bluetooth Device
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub

gstreamer komutu
Lenovo-IdeaPad-Y550:~$ gstreamer-properties
gstreamer-properties: komut bulunamadı

çalışmadı.

if

@atiasi,

Windows işletim sistemi kullanıyorsanız onun üzerinden kamerayı açabilir misiniz?

atiasi

selam,
windows yok maalesef.

if

@atiasi,

Önce kamerayı açmamız gerek.

ls -l /dev/video0

atiasi

Lenovo-IdeaPad-Y550:~$ ls -l /dev/video0
crw-rw----+ 1 root video 81, 0 Eyl 22 13:57 /dev/video0

atiasi

selam,
chesse uygulamasını komut satırından açtığımda şöyle bir uyarı veriyor.

sudo cheese
[sudo] password for atilla:

(cheese:5168): Gtk-WARNING **: Theme file for default has no name

(cheese:5168): Gtk-WARNING **: Theme file for default has no directories

(cheese:5168): Gtk-WARNING **: Theme parsing error: cheese.css:7:35: The style property GtkScrollbar:min-slider-length is deprecated and shouldn't be used anymore. It will be removed in a future version
atilla@atilla-Lenovo-IdeaPad-Y550:~$ sudo cheese

(cheese:5200): Gtk-WARNING **: Theme file for default has no name

(cheese:5200): Gtk-WARNING **: Theme file for default has no directories

(cheese:5200): Gtk-WARNING **: Theme parsing error: cheese.css:7:35: The style property GtkScrollbar:min-slider-length is deprecated and shouldn't be used anymore. It will be removed in a future version

temalarla bir ilgisi olabilir mi acaba?

sinan54

Guvcview yazılımını deneyin,belki onda sorun yaşamazsınız.Cheese'den daha hafiftir,birçok kullanıcı Cheese'den daha iyi olduğunu düşünüyor.
Birde kullanmadım ama kameralı görüşmelerde Cheese ile bağlanırsanız,kamera seçimi yapmak gerekli diye hatırlıyorum.Tamda emin değilim.

atiasi

selam,
dediğin programı kurdum. onda da aynı şey oluyor. kamera ışığı yanıyor, ekrana fotoğraf geliyor ama görüntü yakalayamıyor. komut satırı çıktısını veriyorum. belki bir fikir verir.

atilla@atilla-Lenovo-IdeaPad-Y550:~$ guvcview
GUVCVIEW: version 2.0.4
V4L2_CORE: (UVCIOC_CTRL_MAP) Error: Böyle bir dosya ya da dizin yok
V4L2_CORE: (VIDIOC_G_EXT_CTRLS) failed
V4L2_CORE: using VIDIOC_G_CTRL for user class controls
V4L2_CORE: (VIDIOC_G_EXT_CTRLS) failed
V4L2_CORE: using VIDIOC_G_EXT_CTRLS on single controls for class: 0x009a0000
V4L2_CORE: control id: 0x009a0903 failed to get (error -1)
ALSA lib pcm.c:2495:(snd_pcm_open_noupdate) Unknown PCM cards.pcm.rear
ALSA lib pcm.c:2495:(snd_pcm_open_noupdate) Unknown PCM cards.pcm.center_lfe
ALSA lib pcm.c:2495:(snd_pcm_open_noupdate) Unknown PCM cards.pcm.side
ALSA lib pcm_route.c:867:(find_matching_chmap) Found no matching channel map
Cannot connect to server socket err = Böyle bir dosya ya da dizin yok
Cannot connect to server request channel
jack server is not running or cannot be started
JackShmReadWritePtr::~JackShmReadWritePtr - Init not done for 4294967295, skipping unlock
JackShmReadWritePtr::~JackShmReadWritePtr - Init not done for 4294967295, skipping unlock

(guvcview:10523): Gtk-WARNING **: Theme parsing error: gtk-dark.css:2642:16: Invalid name of pseudo-class

(guvcview:10523): Gtk-WARNING **: Theme file for default has no name

(guvcview:10523): Gtk-WARNING **: Theme file for default has no directories
V4L2_CORE: Could not grab image (select timeout): Özkaynak geçici olarak kullanılamaz durumda
V4L2_CORE: Could not grab image (select timeout): Özkaynak geçici olarak kullanılamaz durumda
V4L2_CORE: Cou

sinan54

Pek anladığım şey değil fakat her iki yazılımda'da tema dosyası ile ilgili uyarı var.Birde yazılım kaynaklarından V4L2 arayın yüklü birşeyler varmı bakın yoksa yükleyin, sorun olursa tekrar kaldırırsınız.

atiasi

selam,
v4l2 çıktısını veriyorum. orada da aynı şey oluyor. kamera fotoğraf makinası gibi davranıyor. hiç görüntü gelmese kamera bozuk diyeceğim ama görüntü var.

atilla@atilla-Lenovo-IdeaPad-Y550:~$ qv4l2

(qv4l2:14038): Gtk-WARNING **: Theme parsing error: gtk-dark.css:2642:16: Invalid name of pseudo-class
Error Exposure, Auto Priority: Girdi/�?kt? hatas?

tema böyle bir soruna yol açabilir mi ki?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Eylül 2017 - 20:25:55

temayı varsayılan olarak değiştirdiğimde çıkan hata da bu:

atilla@atilla-Lenovo-IdeaPad-Y550:~$ qv4l2

sinan54

Cheese ve Skype sizin için çok önemli ise Pearl linux denemenizi öneririm.Bence Distrowach'da hak etmedigi bir sıralamada,dün 5.2 mate sürümünü denedim hayran kaldım.Kurulum yapmadan kameranızı deneyin Cheese ve Skpe kurulu geliyor.Diger mate sürümlerine göre biraz fazla ram kullanıyor.Compiz'den olabilir.

atiasi

Alıntı Yap
Cheese ve Skype sizin için çok önemli ise Pearl linux denemenizi öneririm.Bence Distrowach'da hak etmedigi bir sıralamada,dün 5.2 mate sürümünü denedim hayran kaldım.Kurulum yapmadan kameranızı deneyin Cheese ve Skpe kurulu geliyor.Diger mate sürümlerine göre biraz fazla ram kullanıyor.Compiz'den olabilir.
tekrar merhaba,
cheese programı kullandığım bir program değil. ben onu kamera çalışyor mu çalışmıyor mu diye kurcalıyordum. bu gidişle zaten formattan başka çare kalmayacak. pearl linux tavsiyenizi dikkate alacağım, ama kurulum yapmadan kamerayı nasıl deneyeceğim? onu biraz açabilir misiniz?

sinan54

Pearl linuxta Cheese ve Guvcwiev kurulu geliyor.Sistemi kurmadan usb üzerinden kullana bilirsin,kamera proğramlarını çalıştırarak deneye bilirsin. Ben dediğim şekilde birçok yazılımı denedim.Usb'den çalışması ve güncelleme olmadan bu kadar kararlı ve hızlı çalışmasına hayran kaldım.Zaten Ubuntu tabanlı,birden fazla indirme seçeneği var sourceforge den indiriliyor.Fakat şuan site açılmıyor,sebebi nedir bilmiyorum.

atiasi

selam,
pearl linux değil de linux mint kurarak denedim. cheese'i terminalden yükledim. kamera sorunsuz çalışıyor. buradan da sorunun ubuntu kaynaklı olduğu anlaşılıyor galiba. ubuntu için çözüm önerebilecek olan var mı acaba?

sinan54

Linux mint'de çalışıyorsa Ubuntu'da çalışır.Eger ubuntu tarafında siz bir hata yapmadıysanız yazılım sürüm numarası farklı olabilir,veya kernelden kaynaklanıyor olabilir,

atiasi

selam,
bir de chmod ile izinleri değiştireyim dedim. şöyle bir uyarı geldi:

atilla@atilla-Lenovo-IdeaPad-Y550:~$  ls -l /dev/video0
crw-rw----+ 1 root video 81, 0 Eyl 27 00:16 /dev/video0
atilla@atilla-Lenovo-IdeaPad-Y550:~$ sudo su
[sudo] password for atilla:
root@atilla-Lenovo-IdeaPad-Y550:/home/atilla# chmod 777 /dev/video0 -R
root@atilla-Lenovo-IdeaPad-Y550:/home/atilla# ls -l /dev/video0
crwxrwxrwx+ 1 root video 81, 0 Eyl 27 00:16 /dev/video0
root@atilla-Lenovo-IdeaPad-Y550:/home/atilla# cheese

(cheese:4293): Gtk-WARNING **: Theme parsing error: gtk-dark.css:2642:16: Invalid name of pseudo-class

(cheese:4293): Gtk-WARNING **: Theme file for default has no name

(cheese:4293): Gtk-WARNING **: Theme file for default has no directories

(cheese:4293): Gtk-WARNING **: Theme parsing error: cheese.css:7:35: The style property GtkScrollbar:min-slider-length is deprecated and shouldn't be used anymore. It will be removed in a future version

(cheese:4293): cheese-WARNING **: Tampon belleklerin bir çoğu bırakılıyor.: gstbasesink.c(2834): gst_base_sink_is_too_late (): /GstCameraBin:camerabin/GstViewfinderBin:vf-bin/ClutterGstVideoSink:cluttergstvideosink0:
There may be a timestamping problem, or this computer is too slow.

ya timestamping hatası veriyor (türkçesinden emin olamadım) ya da bilgisayar yavaş diyor. ama dediğim gibi mint'de sorun olmadı. üstelik usb'den çalıştırmama rağmen.