Login Problemi

Başlatan mustafa_b1r, 02 Eylül 2017 - 13:11:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mustafa_b1r

Merhabalar ubuntu 17.04 kullanıyorum. Herhangi bir problem yaşamıyordum. Bugün bilgisayarı açtım grub menüsünde Ubuntu'yu seçtim. Yüklendi ve parola ekranına geldi. Şifremi girdiğimde öylece kalıyor. Kapatıp tekrar açtım. bilerek yanlış yazdım şifre yanlış uyarısı verdi. Ancak doğru şifreyi yazınca donuyor . Donuk vaziyette esc tuşuna başınca şifre kutucuğu tekrar geliyor ama ötesine geçemiyorum. Son oturumdan önce herhangi bir yükleme, kaldırma düzenleme yapmadım. Birde grub customizerle grub menüsündeki diğer seçenekleri gizlemiştim yani grub menüsünde sadece ubuntu ve Windows görünüyor. CTRL + ALT + F1 ile konsol açılıyor. masaüstünü kaldırıp yeniden yükledim ama değişen bir şey olmadı Ne yapmam gerekiyor. Şimdiden çok teşekkürler.
ve kahramanlar can verir yurdu yaşatmak için..

012rev3

Konsol arabiriminde login olduktan sonra startx komutu vererek hatayla ilgili bilgiye erişebiliriz. Bu ekran kartıyla ilgili veya başka bir durumla ilgili olabilir.
Ayrıca şu başlığa göz atabilirsiniz;
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=57150.msg630018#msg630018
"Her şey mümkün olduğunca basitleştirilmeli ancak sıradanlaştırılmamalıdır." Albert Einstein

mustafa_b1r

Startx komutunu yazıp entera basınca bi anda göremeyeceğim hızda bi çıktı gelip gidiyor ve ekran simsiyah oluyor ardından herhangi bir işlem yapılamıyor. linkteki konuyu inceleyeceğim teşekkür ederim. iyi bayramlar

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Eylül 2017 - 14:25:44

startx komutu girilmeden önce şu komutlarla olası problemlerin düzeltilmesini deneyin;
Kod: [Seç]
sudo apt-get check
sudo apt-get install -f
Bilgisayarı yeniden başlatın.
Düzelmezse masaüstü ortamını yeniden kurmayı deneyin.
sudo apt-get install ubuntu-desktop
Bilgisayarı yeniden başlatın.
Bilgisayarı yeniden başlatmak için şu komutu verebilirsiniz;
reboot

Verdiğiniz linkteki bu işlemleri yaptım ancak böyle bir sonuç aldım

012rev3

Siyah ekranda kaldığınızda Ctrl+Alt F5/F6/F7 bunlardan birinde olması gerek tek tek deneyip çıktıyı görme şansımız var mı yok mu deneyebilir misiniz?
Bunun haricinde bahsedilen sorun ekran kartıyla ilgiliyse, hangi ekran kartı modeline sahip olduğunuzu bilmemiz gerek. Eğer açık kaynak sürücüleri kullanıyorsanız(mesa) yeniden kurulum yapabilirsiniz. Komut satırına geldiğinizde;
sudo apt-get purge mesa-utils
sudo apt-get install mesa-utils
"Her şey mümkün olduğunca basitleştirilmeli ancak sıradanlaştırılmamalıdır." Albert Einstein

mustafa_b1r

CTRL + ALT + F5 ile startx çıktısı şu şekilde:

Ayrıca ubuntu kurulum sırasında ekran donma problemi yaşıyordum araştırdım çift ekran kartı yüzündenmiş. Yükleme ekranında 'e' tuşuna basıp 'nomodeset' düzenlemesiyle kurulumu tamamlayıp nvidianın kendi yazılımını kurup intel ekran kartını devreden çıkartıp kullanıma devam ettim. Herhangi bir sorun yaşamıyordum. Bu problemimden önce herhangi bir düzenlemede yapmadım. Ekran kartım Nvidia Geforce Gtx 950m

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Eylül 2017 - 11:41:56

Açık kaynak sürücü kullanmıyorum Nvidianın kendi yazılımını kullanıyorum. Söylediğiniz yazılımı kurayım mı?

012rev3

Xorg yapılandırılmamış ya da ayarları değişmiş gibi görünüyor.
Yeniden nvdia sürücülerini kurmayı deneyebilirsiniz ancak bunun için kurulum aşamalarını ve yapılandırmaları gözardı etmemelisiniz. Ekran kartı modeliniz nedir? Bir de xorg için log kaydı tutulmuş, onu buraya kod etiketi içerisinde aktarabilir misiniz?
Açıkçası nvdia kullanmayalı yıllar oldu bu yapılandırma dosyaları için bilen arkadaşlar yardımcı olacaktır. Forum içi aramayı kullanarak nvdia kurulum aşamalarını takip edebilirsiniz.

mustafa_b1r

nvidia kurulumunu araştıracağım teşekkür ederim. xorg log kaydını istemişsiniz. kayda hangi kod ile ulaşacağım bilmiyorum