AMD RAYZEN SİSTEM LİNUX DA STABİL Mİ ?

Başlatan şenol, 27 Ağustos 2017 - 03:42:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

şenol

selam arkadaşlar . öncellikle ben sistemi değiştirdim 3 gün öncesine kadar  amd ye geçtim . ama ekran kartı nvidia . ve yeni alacağım ekran kartıda nvidia olucak . yeni çıkan rayzen işlemciler çok iyi . elimdeki işlemci giriş seviyesi 4 çekirdek 3.10 ghz de çalışan işlemci ben onu 4.00 ghz hız aşırttım . gayet stabil . oyunlarda 50 dereceyi geçmiyor . anakart en iyi am4  soketini kullanan anakartlardan biri msi x 370 hız aşırtma için bire bir . asıl konuya gelecek olursam ubuntu 16.04 de sorunlar mavi ekranlar filan çıktı . bende 17.04 geçtim . hiçbir sorun yok şu an . 16.04 teki sorun eski kernelden ötürüymüş . 4.10 kernelde hiç bir sorun yok rayzen işlemcilerinde am4 sistemlerinde . oyunlara tam anlamıyla bakamadım bu sistemle . çalışıyorum çünkü . anakart ve işlemci daha çok yeni . yeni güncelemelerle daha da stabil olucağını düşünüyorum . oyunları deneyip haber vericem sizlere . saygılar

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Ağustos 2017 - 22:14:44

WAR THUNDER = cpu kullanımı % 30 ! en az 10 tank var etrafta ! intel i5 3330 da % 90 kullanıyordu işlemciyi !
STAR CONFLİCT = % 25 lerde geziyo cpu ! yanlız 4.00 ghz o.c ettiğimizi unutmayalım işlemciyi . onunda farkı var .
çok çok iyi çıktı rayzen işlemciler :) diğer oyunlara bakıcam   

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Ağustos 2017 - 22:17:40

Alıntı yapılan: şenol - 27 Ağustos 2017 - 03:42:29
selam arkadaşlar . öncellikle ben sistemi değiştirdim 3 gün öncesine kadar  amd ye geçtim . ama ekran kartı nvidia . ve yeni alacağım ekran kartıda nvidia *olacak . yeni çıkan rayzen işlemciler çok iyi . elimdeki işlemci giriş seviyesi 4 çekirdek 3.10 ghz de çalışan işlemci ben onu 4.00 ghz hız aşırttım . gayet *kararlı . oyunlarda 50 dereceyi geçmiyor . anakart en iyi am4  soketini kullanan anakartlardan biri msi x 370 hız aşırtma için bire bir . asıl konuya gelecek olursam ubuntu 16.04 de sorunlar mavi ekranlar filan çıktı . bende 17.04 geçtim . hiçbir sorun yok şu an . 16.04 teki sorun eski kernelden ötürüymüş . 4.10 kernelde hiç bir sorun yok rayzen işlemcilerinde am4 sistemlerinde . oyunlara tam anlamıyla bakamadım bu sistemle . çalışıyorum çünkü . anakart ve işlemci daha çok yeni . yeni güncelemelerle daha da *kararlı olucağını düşünüyorum . oyunları deneyip haber vericem sizlere . saygılar

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Ağustos 2017 - 22:14:44

WAR THUNDER = cpu kullanımı % 30 ! en az 10 tank var etrafta ! intel i5 3330 da % 90 kullanıyordu işlemciyi !
STAR CONFLİCT = % 25 lerde geziyo cpu ! yanlız 4.00 ghz o.c ettiğimizi unutmayalım işlemciyi . onunda farkı var .
çok çok iyi çıktı rayzen işlemciler :) diğer oyunlara bakıcam
cpu / amd ryzen 7 / 1700 / 3.90 ghz o.c
anakart / msi b 350 tomahawk . gpu / amd rx 580 8 gb  
24 gb / ddr 4 ram / 3066 mhz de çalışıyorlar
250 gb / samsung 850 evo ssd

şenol

selam arkadaşlar ryzen agesa 1.0.06 bıos güncelemesi ile ! a 320 . b 350 . x 370 çipsetli bios anakart güncelemesiyle ram sorunu ortadan kalktı . hemen hemen bütün ramleri takıp kullananabilirsiniz . yanlız msi da 3200 mhz den yukarısı çalışmıyor şu an . yeni günceleme gelecektir . ben 2800 mhz de kullanıyorum şu an fazlasıyla yeterli . zaten doğru dürüst ekran kartım yok bu ramlere yetişecek . saygılar

mthnzbk

Ben de 1500x li bi kasa toplamıştım, ama Ubuntu hariç hiç bi dağıtımı(manjaro, kaosx, antergos) kuramadım. Manjaro kernel ile ilgili bir hata verirken diğerlerinde uefi load yada not found sorunu oluyordu. Nasıl olduysa ubuntu da live açıp sistemi kurabildim. Ancak ondan sonra kaosx i kurabildim. Ama Manjaro hala kurulamıyor. Arkadaşın dediğine göre ryzenler kernel 4.10 altında sorunluymuş. Ya yamalı olcak ya 4.10 ve üstü dedi. Ve manjaro 4.9 iken kaosx 4.11 kernel kullanıyor. Bu da bilgi olarak dursun.

şenol

tabiki dursun arkadaşım teşekkür ederim bilgi için . doğru yabancı sitelerde de araştırdım en az 4.10 kernel istiyor . ryzene destek ondan sonra gelmiş . ben sırf oyun oynuyorum ubuntuda . tek sistem kullanıyorum . steam ve play on linux la windows oyunlarını oynuyorum . zaten ryzen yeni işlemci ve linux la çok çok stabil sistem . ubuntu 17.04 iyidir . ubuntuya alıştık :) diğerlerini pek kullanamam açıkcası beceremem . şu steam os çıksın adam akılı bir yapsınlar sistemi . gececez steam os a . ve şunuda ekliyeyim . windows 10 yerlerde sürünüyor ryzen sistemle . çok sorunlu oyun oynarken reset atıyor pc windows 10 da varmı böyle bir şey :) ubuntu da bir kere hata görmedim kasma donma görmedim . steam e göremi optimize ettiler artık ne yaptılarsa kerneli . steam de mükkemel çalışıyor ryzen sistem  . saygılar

lubuntu

[mention=630985]@mthnzbk[/mention]Antergos kullanın, manjaro yerine. 4.12.8 kernel sürümünde şu anda. 4.12 kernel üstü ryzenlerde daha sorunsuz. Ya da Ubuntu 17.10 sürümünü bekleyin.

mthnzbk

Antergos da boot olmuyor. vmlinuz u bulamıyor. Sonrasında loader.efi bulunamadı diyor. Bi dağıtımı kuracağım diye yabancı içeriklerin içinde kaybolamıyacağım. KaosX ile idare ediyorum. En azından benim yazdığım kaptan ı kullanıyorlar(forklayıp) :D

alicilin

Rayzenleri bilmiyorum da 7. jenerasyon A10-9600P( 4 x 2.50 ghz turbo: 3.10 ghz ) işlemci var laptobumda. Tamamen enerji tasarrufu üzerine inşa edilmiş bir işlemci modeli olsa da beni performansı ile çok fena şaşırttı diyebilirim. Bu güne hep intel ve nvidia ürünleri kullanmıştım ilk defa amd kullandım. Ama artık intel makinalara öyle fazladan para vermek zoruma gidiyor.
<Developer/>

şenol

amd le tanışmam ryzen le oldu :) senelerce bende intel kullandım çoğumuz gibi . intel iyidir tabiki koskoca şirket çoğu bilgisayara hükmediyor dünyada . sorunsuz da diyebiliriz . yanlız fiyat politikası çok abartı . microsoft gibi tekel olma yolunda . yanlız amd ryzen işlemcilerle inanılmaz yükselişe geçti . ben tahmin bile etmiyordum bu kadar iyi olacaklarını . çoklu çekirdek kullanımında ryzenler fark atıyor intele . render yapma gibi işlemleri hiç saymıyorum bile ryzenle . düşünün bendeki giriş seviyesi en düşük işlemcisi ryzen 3 / 1200 . 4 ghz e hız aşırttığımda . intelin i5 7500 le aynı perfonmansı veriyor . i5 7500 de 7 jenerasyon orta seviye bir işlemci yanlış anlaşılmasın . ryzenlerin albenisi çarpan kilidinin olmaması . bu işlemcinin 4.5 ghz kadar yolu var . ben gayet memnunum ben herkese ryzen işlemci tavsiye ederim . saygılar   

meda

Dizüstü bilgisayar tarafında yaygınlaşırsa on numara olur. Zaten ülkece fakiriz Dolar, Euro durumu belli. Rekabet her türlü işimize gelir. Ekran kartlarında da işlemcilerdeki gibi rakibine ile fark atacak durumda olursa; AMD, ATİ illa ki bir yerlerde sorun çıkararır düşüncem silinir. 3-4 sene önce AMD tabanlı sisteminde Linux hatalarından ziyadesiyle canımı sıkmıştı.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

şenol

laptop için asus yaptı fiyatı 7000 lira :) tabiki alınmaz o fiyata bu başlangıc ryzen için . prototip gibi bir şey olmuş :) diğer firmalarda laptoba geçerler yavaş yavaş . sistem daha çok yeni anakartı işlemcisi . daha anakartların biosları habire değişiyor . stabil olmadı anakartlar daha . ryzen işlemciler 10 numara harbiden . amd nin yaptığı en iyi işlemci bence . benim sistemde 4.00 ghz de 50 dereceyi geçmiyor işlemci . eskiden fx lerde ateş gibiydi işlemciler . ekran kartını pek stabil yapamıyor amd o doğru . yanlız rx 580 ler iyi . herhalde ilerde alacam bir rx 580 . fiyatları çok pahalı şu an