Ubuntu LAMP sonrası bazı ufak sorular

Başlatan atiokt, 25 Ağustos 2017 - 18:31:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

atiokt

Merhaba arkadaşlar,

Yılda bir kaç kere heveslenip, Ubuntu yükler sonrasında pes edip tekrar windows'a dönerim.

Web programlama ile uğraşmaktayım. Laravel, Php, Google Cloud, SSH, Linux Hosting (cpanel) gibi konularla uğraştığım için Linuxu komple kullansam fena olmayacak.

Evde can sıkıntısına Proxmox kurdum ve üzerinde aktif olarak PfSense, 1 adet Win7 ve Centos deneme sunucusu bulunmakta.

Benim sormak istediğim konu şu; Bugün Ubuntuyu kurdum. İçerisine hatalara karşın VirtualBox kurdum ve içerisine de iki tane os kurdum biri Ubuntu diğeri Win10. Amaç Adobe işlerini Win10'da yapmak. Ana Os Ubuntu'da bir işlem yapmadan önce sanal ubuntuda testleri yapıp, kendimi garantiye almak.

Lamp kurulumu yaptım. Virtual host kısımları tamam. Deneme.Com yazınca /var/www/deneme.com/public_html dizininde bulunan php sayfası çalışıyor. PhpMyAdmin vs de tmm.

Ancak aynı ağda bulunan başka bir bilgisayarda ip ile denediğimde /var/www/html/ dizini gelmekte.

Ben atıyorum windows bilgisayarımın host dosyasına, ipadresi deneme.com şeklinde yazdığımda ubuntu bilgisayarımda ki sayfayı görüntülemek istiyorum.

Bir nevi test sunucusu yapmak. Yani hem ubuntu da kodlamamı yapayım. Hemde başka birisine sunum yapmak istediğimde, DNS olarak bir şekilde çözdüreyim ve benim bilgisayarımda lokalimde koşan site görüntülensin.

İnternet ve forumda bayağı araştırdım ancak pek bir data bulamadım. Kullanmakta olduğum bilgisayara DNS Server kursam saçma olur gibi geldi. Sonuçta canlıda kullanmak için yapılan ns, aname ve cname kayıtları olmayacak.

Ubuntu yeni olduğumdan, üstatlara danışmak istedim.

Saygılar.

atiokt

sayz

bence dns server kurabilirsiniz. çok zor bir işlem değil bind ile çok kısa sürede yapabilirsiniz.hem de tecrübe edinmiş olursunuz.

https://www.digitalocean.com/community/tutorials/how-to-configure-bind-as-a-private-network-dns-server-on-ubuntu-14-04

atiokt

Yanıt için teşekkürler @sayz. Sonrasında da oluşturduğum dns server ipsini aynı ağda bulunan diğer client makinanın ip özelliklerinden dns olarak girmem gerekecek sanırım?

sayz

evet tabii ki, dns sorgularını ona yapmanız gerekiyor istemcilerden.