[Nasıl] Ubuntu'yu root oturumu ile başlatmak.

Başlatan 012rev3, 17 Ağustos 2017 - 13:54:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

012rev3

Merhaba arkadaşlar.
Bu anlatım Ubuntu'nun root hesabıyla kullanımı üzerine olacak.
Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, root oturumu sadece sistemde yaşanılan problemlerin düzeltilmesi adına kullanılmalıdır!
Bazılarımız gerek tekrar tekrar şifre girmeme ya da sistemde tam kontrol sağlama gibi unsurlardan dolayı bunu istiyor olabilir, bu tercihi tamamen size bırakıyorum.

İlk olarak Ubuntu'nun 17. sürümünü indirdim. Bunu "Universal USB Installer - Easy as 1 2 3" ile USB diskime yazdırdım. Siz Dvd de kullanabilirsiniz elbette.
Ardından bilgisayarımı canli cd modunda başlatıp sistemin öntanımlı kullanıcı hesabı(ubuntu) ile açılmasını bekledim.
Sistem arayüzüne erişimim ardından ilk olarak root hesabı için parola tanımlaması yaptım.
Bunu yapmak için;
sudo passwd
Ardından şifremi "12345" olarak iki kere girecek şekilde ayarladım. Artık root hesabı için bir parola belirlenmiş oldu.
Daha sonra oturumu kapattım(logout).
Kullanıcı adı olarak root parolayı da daha önce belirlediğim "12345" parolası ile giriş yaptım ve beni bir uyarı bildirimi karşıladı.
Bu uyardıda şunlar yazmaktaydı.
Error found when loading /root/.profile:
mesg: ttyname failed: Inappropiate ioctl for device
As a result the session will not be configured correctly.
You should fix the problem as soon as feasible.

Burada ".profile" dosyasının düzgün ayarlanmadığı için bu sorunun en kısa sürede düzeltilmesi gerektiğinden bahsediyor.
Tamam(Ok) dedikten sonra bir süre sonra sistem açılıyor. Ardından ben bu sorunu "ubuntu" kullanıcısında bulunan ".profile" dosya içeriğini "root" hesabındaki ".profile" içeriğine aktararak giderdim.
Hali hazırda root hesabındaki .profile dosya içeriğinde bulunan satırların başına diyez koyarak bu satırları işlevsiz hale getirdim. Bunu olası herhangi bir problemin çıkması halinde dosya içeriğini eski haline getirebilmek için yaptım. Siz farklı kaydet yöntemini veya ".bak" uzantısıyla kaydetmeyi deneyebilirsiniz.
İlk olarak root hesabının .profile içeriğini açın.
Ardından /home/ubuntu altında bulunan .profile içeriğini kopyalayın.
root hesabındaki ".profile" içeriğinin son hali şu şekilde oluyor;
# ~/.profile: executed by Bourne-compatible login shells.

# Aşağıdaki satırlara diyez koyularak etkisiz hale getirildi. Rott hesabının öntanımlı .profile içeriği. Yapılan değişiklikleri geri alabilmek için diyez işaretlerini kaldır ve sonradan eklenen satırları sil.

#if [ "$BASH" ]; then
#  if [ -f ~/.bashrc ]; then
#    . ~/.bashrc
#  fi
#fi

#mesg n || true

#Bundan sonraki kısım sonradan eklendi.
# if running bash
if [ -n "$BASH_VERSION" ]; then
    # include .bashrc if it exists
    if [ -f "$HOME/.bashrc" ]; then
. "$HOME/.bashrc"
    fi
fi

# set PATH so it includes user's private bin if it exists
if [ -d "$HOME/bin" ] ; then
    PATH="$HOME/bin:$PATH"
fi

Ardından dosyayı kaydedip oturumu tekrar kapattım ve yeniden root hesabıyla giriş yaptım. Bu sefer herhangi bir uyarı almadan root oturumu açılmış oldu.
Bu anlatımı canli cd modunda gerçekleştirildi. Yani kurulu bir Ubuntu sistemi üzerinde test edilmemiştir. Buna ek olarak kurulum yapan kişi hali hazırda root parolası belirlemiş olabilir şu halde yeniden bir root parolası belirlemesi yapmak gerekmez.
Bu anlatımın yardımcı olmasını umarak eğer anlatımda bir sorun varsa lütfen belirtin.
Herkese kolaylıklar diliyorum.

Kurulum sonrası root yapılandırması.

Kurulum sonrası root yapılandırmasını da başarılı bir şekilde gerçekleştirdim. Sadece bazı aşamalar farklılık gösteriyor.
Örneğin kurulum esnasında root için parola belirlenmiyormuş bu nedenle sonradan kullanıcı hesabımız üzerinden root için parola belirlemesi yapıyoruz. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz.
sudo passwd root
Ardından root için şifrenizi belirleyin ve doğrulamak için tekrar girin. Artık root için bir parola oluşturmuş oluyoruz. Daha sonra "/usr/share/lightdm/lightdm.conf.d/50-ubuntu.conf" dosya içeriğine bir satır eklememiz gerekiyor. Bunu oturum açma ekranından farklı kullanıcı ile oturum açma seçeneğini aktif edebilmek için yapıyoruz.
sudo gedit /usr/share/lightdm/lightdm.conf.d/50-ubuntu.conf
Eklenecek satır şu "greeter-show-manual-login=true"
Dosyanın son hali şu şekilde;
[Seat:*]
user-session=ubuntu
greeter-show-manual-login=true

Bu değişikliği kaydettikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.
Oturum aç'a tıklayıp kullanıcı adı root şifre root için belirlediğiniz parolayı girerek oturum açın. Yukarıda belirttiğim aynı uyarı ekranı bizi karşılamakta. Bu sorunu yukarıda belirttiğim şekilde düzeltebilirsiniz. Ancak bu dosyanın bu şekilde düzenlenmesi sorunu ne ölçüde düzeltiyor emin değilim.
"Her şey mümkün olduğunca basitleştirilmeli ancak sıradanlaştırılmamalıdır." Albert Einstein