Lİnux root hesabı açmak yardım

Başlatan ramazan1478, 16 Ağustos 2017 - 12:24:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ramazan1478

Lİnux root hesabı açmak mümkünmü? ben bir program açıyorum sürekli şifre istiyor windows kullanmak istemiyorum artık  notepad olarak sublime text kullanıyorum önerebileceğiniz bir yöntem varmı? şifre sormasın ve kök dizinlerde düzenleme yetkisine sahip olayım kendi sublime text'imi açınca sürekli şifre soruyor her kaydedişimde, xammp server kullanıyorum onun için dizinde yetki sahibi olmam gerekiyor komut satırıyla yetki almak istemiyorum sürekli yetkisi olan bir hesap açmak istiyorum nasıl yapabilirim?

012rev3

root yetkilerine sahip olmak istiyorsanız root olarak oturum açın.
Bunun haricinde kullanıcı hesabınıza root yetkilerini sağlayabilmek için sudoers dosyasını editleyebilirsiniz.
sudo nano /etc/sudoers
root satırını bulun bir altsatıra geçip örneğin sahip kullanıcısı için;
sahip ALL=(ALL) ALL
ekleyin ve bilgisayarı yeniden başlatın.
"Her şey mümkün olduğunca basitleştirilmeli ancak sıradanlaştırılmamalıdır." Albert Einstein

ramazan1478

Teşekkürler yardım için deniyorum

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Ağustos 2017 - 15:21:42

Hocam nasıl kaydedicem yazdım kaydettim birdahaki açılışta birşey değişmedi CTRL O yapıp enter yaparak kaydettim

delicesineseven

nano belgesini kaydetmek için ctrl x ile kaydedip
Evet:e ya da Yes:y tıklayıp enter yapacaksınız

ramazan1478

Sudoers dosyam böyle yeniden başlatmama rağmen aynı root dizinine erişemiyorum tam yetki yok

#
# This file MUST be edited with the 'visudo' command as root.
#
# Please consider adding local content in /etc/sudoers.d/ instead of
# directly modifying this file.
#
# See the man page for details on how to write a sudoers file.
#
Defaults   env_reset
Defaults   mail_badpass
Defaults   secure_path="/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin:/snap/bin"

# Host alias specification

# User alias specification

# Cmnd alias specification

# User privilege specification
root   ALL=(ALL:ALL) ALL
ramazan    ALL=(ALL:ALL) ALL
ramazan ALL=(ALL) NOPASSWD: ALL

# Members of the admin group may gain root privileges
%admin ALL=(ALL) ALL

# Allow members of group sudo to execute any command
%sudo   ALL=(ALL:ALL) ALL

# See sudoers(5) for more information on "#include" directives:

#includedir /etc/sudoers.d

012rev3

Dosya içeriklerini paylaşırken ya da herhangi komut bilgisi paylaşırken iletinizi kod etiketi içerisine almanızı öneririm.
Nano'da düzenlenmiş içeriği kaydedebilmek için F3 - Enter - F2 ile çıkış yolunu takip edebilirsiniz.

Sadece ## Allow root to run any commands anywhere açıklamasının altına bu satırı ekleyin diğerlerine eklemeye gerek yoktu.
sudo komutuyla root dizinine erişim sağlayabilirsiniz.
Örneğin;
sudo nautilus /root

Bu arada kullanıcı hesabınız wheel grubuna dahil mi?
Bunlarla uğraşmadan kullanıcı giriş ekranına root yazıp şifre ekranında eğer root için şifre belirlemişseniz şifrenizi girerek root haklarıyla oturum açmış olursunuz.

Tüm bunlarla birlikte şu başlığa göz atmanızı öneririm;
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=54370.0
"Her şey mümkün olduğunca basitleştirilmeli ancak sıradanlaştırılmamalıdır." Albert Einstein

ramazan1478

Alıntı yapılan: 012rev3 - 16 Ağustos 2017 - 16:42:51
Dosya içeriklerini paylaşırken ya da herhangi komut bilgisi paylaşırken iletinizi kod etiketi içerisine almanızı öneririm.
Nano'da düzenlenmiş içeriği kaydedebilmek için F3 - Enter - F2 ile çıkış yolunu takip edebilirsiniz.

Sadece ## Allow root to run any commands anywhere açıklamasının altına bu satırı ekleyin diğerlerine eklemeye gerek yoktu.
sudo komutuyla root dizinine erişim sağlayabilirsiniz.
Bu arada kullanıcı hesabınız wheel grubuna dahil mi?
Bunlarla uğraşmadan kullanıcı giriş ekranına root yazıp şifre ekranında eğer root için şifre belirlemişseniz şifrenizi girerek root haklarıyla oturum açmış olursunuz.

Tüm bunlarla birlikte şu başlığa göz atmanızı öneririm;
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=54370.0

#
# This file MUST be edited with the 'visudo' command as root.
#
# Please consider adding local content in /etc/sudoers.d/ instead of
# directly modifying this file.
#
# See the man page for details on how to write a sudoers file.
#
Defaults   env_reset
Defaults   mail_badpass
Defaults   secure_path="/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin:/snap/bin"

# Host alias specification

# User alias specification

# Cmnd alias specification

# User privilege specification
root   ALL=(ALL:ALL) ALL

# Members of the admin group may gain root privileges
%admin ALL=(ALL) ALL

# Allow members of group sudo to execute any command
%sudo   ALL=(ALL:ALL) ALL

# See sudoers(5) for more information on "#include" directives:

#includedir /etc/sudoers.d
Bu koddaki hata nerede peki  yardım edebilirmisiniz ? ve hayır whell gurubuna dahil değil ve ekleyemiyorumda

012rev3

Bir hata değil de fazladan eklenmiş satırlar var. Dosya içeriği değişken olabilir.
Siz en iyisi son yaptığınız düzenlemeleri geri alıp sadece;
## Allow root to run any commands anywhere
root ALL=(ALL) ALL

kısmını bulup bir altsatıra ekleme yapın. Aynı satırları tekrar tekrar eklemenin bir anlamı yok.
Bir de eğer kullanıcı yetkili olarak ayarlanmışsa bu satırı eklemeye de gerek kalmıyor.

ramazan1478

Alıntı yapılan: 012rev3 - 16 Ağustos 2017 - 16:55:54
Bir hata değil de fazladan eklenmiş satırlar var. Dosya içeriği değişken olabilir.
Siz en iyisi son yaptığınız düzenlemeleri geri alıp sadece;
## Allow root to run any commands anywhere
root ALL=(ALL) ALL

kısmını bulup bir altsatıra ekleme yapın. Aynı satırları tekrar tekrar eklemenin bir anlamı yok.
Bir de eğer kullanıcı yetkili olarak ayarlanmışsa bu satırı eklemeye de gerek kalmıyor.

Ekledim ama bir değişiklik olmadı root hesabına nasıl geçiyoruz bunun için bir makale varmı okuduğum bütün makaleler hep komut satırında root açmayı gösteriyor

012rev3

Yukarıda açıklama yapmıştım aslında. Bir değişiklik olmadı dediniz, nerde olmadı root dizinini mi açamadınız?
Şifresiz filan kullanmak için root haklarıyla oturum açma konusuna gelince, şuanki kullanıcı hesabınızdan çıkış yapıp oturum açma ekranından kullanıcı adına root yazın.
Root için şifre belirlemişsinizdir muhakkak, ardından şifrenizi girerek root oturumunu açmış olursunuz.
Bu söylediklerimi ubuntu dağıtımında bizzat denemedim, kullandığım diğer dağıtımlarda bu şekilde oturum açıyordum.
Örneğin OpenSuse de kullanıcı hesabıma giriş yapamamıştım ve root oturumu açarak yeni kullanıcı tanımlayıp oturum açamadığım kullanıcıyı silmiştim.

ramazan1478

Alıntı yapılan: 012rev3 - 16 Ağustos 2017 - 17:28:06
Yukarıda açıklama yapmıştım aslında. Bir değişiklik olmadı dediniz, nerde olmadı root dizinini mi açamadınız?
Şifresiz filan kullanmak için root haklarıyla oturum açma konusuna gelince, şuanki kullanıcı hesabınızdan çıkış yapıp oturum açma ekranından kullanıcı adına root yazın.
Root için şifre belirlemişsinizdir muhakkak, ardından şifrenizi girerek root oturumunu açmış olursunuz.
Bu söylediklerimi ubuntu dağıtımında bizzat denemedim, kullandığım diğer dağıtımlarda bu şekilde oturum açıyordum.
Örneğin OpenSuse de kullanıcı hesabıma giriş yapamamıştım ve root oturumu açarak yeni kullanıcı tanımlayıp oturum açamadığım kullanıcıyı silmiştim.
şu an ubuntudan mint sürümüne geçtim minttede aynı şekildemi root hesabına giriyoruz mint daha güzel windows'a benzerliği konusundada iyi mint kullanıcam sanırım deniyorum otourumu kapatıp roota geçmeyi ve root dizinine erişim vermiyor privila öye * bir şey yönetici yetkisi yok diyor ana dizinden dosyada kopyalanmıyor dosyada oluşturulamıyor birde mintte root hesabına girmek daha değişik sanırım buda kopyalarken verdiği hata : Error opening file: Permission denied -- bunun yanı sırada yeni dizin oluştur yada yeni belge oluştur kapalı

012rev3

Root oturumu açıp nasıl oluyor da root dizinine erişim vermiyor, burada farklı bir durum var ya da ben anlayamadım.

Şuan elimde ne ubuntu ne de mint dağıtımı var bu yüzden deneyip size geri dönüş yapamıyorum. Eminim bu dağıtımları kullanan arkadaşlar daha iyi yardımcı olacaktır.
Bu konuda kaynak eksikliği bulunuyorsa yakın zamanda bir deneme yapıp bilgilendirmeye çalışırım.

ramazan1478

Alıntı yapılan: 012rev3 - 16 Ağustos 2017 - 18:04:15
Root oturumu açıp nasıl oluyor da root dizinine erişim vermiyor, burada farklı bir durum var ya da ben anlayamadım.

Şuan elimde ne ubuntu ne de mint dağıtımı var bu yüzden deneyip size geri dönüş yapamıyorum. Eminim bu dağıtımları kullanan arkadaşlar daha iyi yardımcı olacaktır.
Bu konuda kaynak eksikliği bulunuyorsa yakın zamanda bir deneme yapıp bilgilendirmeye çalışırım.

Yinede yardımınız için teşekkürler :) çözüm aramaya devam...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Ağustos 2017 - 18:55:58

Denediğim ve başarılı olduğum yöntem kopyalama ve diğer yöntemler için oldu CHMOD ile yaptım güvenlik sorunu size ait, ne gibi güvenlik açıkları oluştuğu hakkında makaleler var

Barlow

Sanırım siz kullanıcının şifresini kaldırmak istiyorsunuz:

sudo nano /etc/passwd

Burada dosyayı açınca kullanıcı isminizle başlayan satırı bulun. Örneğin;

barlow:x:1000:100::/home/barlow:/bin/bash

Şifre sormasını engellemek için buradaki x karakterini silin ve dosyayı kaydedin. X karakteri silindikten sonra satır bu şekilde görünecektir:

barlow::1000:100::/home/barlow:/bin/bash

Eğer sistemi root olarak kullanmak istiyorsanız bunu giriş yöneticisinde ayarlamanız gerekmektedir. Ubuntu sanırım gdm3 kullanıyordu bunun için root kullanıcısını dahil etmek sanırım, o konuda bilgi veremeyeceğim..
Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen bu onlar için büyük bir şeydir. Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.

-Dostoyevski-

delicesineseven

Ben denedim olmadı halen şifre soruyor. Linux mint 17.3 xfce kullanıyorum.benim istediğim şu şekilde mesela klasöre sağ tıklayıp yönetici haklarıyla aç dediğimizde, synaptic'e tıkladığımızda, uçbirime sudo yazdığımızda şifre sormasın

Barlow

Doğru denediğinize emin misiniz? Verdiğim çözümün işe yaraması gerek.. Dosyayı açtığınızda sadece kullanıcıya ait x karakterini sileceksiniz.
Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen bu onlar için büyük bir şeydir. Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.

-Dostoyevski-

delicesineseven

sizin yöntemi denediğimde bu sefer uç birime sudo yazdığımızda şifre geçersiz oluyor üzgünüm yeniden deneyin diyor. sizin yöntemi yapınca klasöre sağ tıklayıp yönetici haklarıyla aç deyince şifre sormadan yönetici haklarıyla klasörü açıyor

Barlow

İşin ilginç tarafı böyle bir durumla akrşılaşmanız nedenini pek anlayamadım. Genelde tüm Linux dağıtımlarının bu durumun geçerli olması gerekliydi..

-Dostoyevski-

illedelinux

Alttaki işlem ile parolanı bir defa girdikten sonra bilgisayarı bir daha açana kadar bütün işini parolasız görebilirsin, ancak bu işlem ile kök hakkı aldığın için çok dikkatli olman gerekiyor, bunun için önce sistem yedeği almanı öneririm.

Kurulu değilse önce alttaki paketi kur.
sudo apt-get install gksu

Alttaki komut ile sistemin hayatı senin ellerinde.
gksu nautilus

Bu komuttan sonra bütün işini açılan Nautilus ile yapabilirsin, işi kolaylaştırmak için iki sekme açarsın, birinde sistemde kurulu bütün programların kısayollarının barındığı /usr/share/applications/ dizini diğeri sana kalmış...

Püf noktası:
Ben Openbox kullandığım için bu komutu sağ fareye yerleştirdim, böylece bir sağ tık yetiyor...

İpucu:
Debian'da bu komutu bir defa girdikten sonra dosya yöneticisini kapatsan da her açmada parola sormuyor...
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

012rev3

Kurulu bir sistem üzerinde denemedim, yakında kurulumu gerçekleştirip bu konuda bilgi aktarmaya çalışacağım.
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=57201.new#new