python da çalıştırabilir program nasıl yapılıyor.

Başlatan nelanbu, 15 Ağustos 2017 - 22:02:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nelanbu

Arkadaşlar birkaç haftadır pythonla baya ilgileniyorum.. Kullanımı kolay dil c++ oranla çok çok basit..
yazdığımız proğramları etkileşim kabuğunda test edip çalıştırıyoruz iyi güzel. yazdığımız python programlar kodlarını .py  adında kaydetim. etkileşim kabuğunda da çalıştırıyoruz iyide bu hep böylemi olacak.?
programların bir çalıştırılabilir dosyası olur tıklarız ona çalışır. Bu linusta da winde de aynıdır. C++ her iki işletim dili için program yapılıp çalıştırılır dosası elde etmek mümkün. Peki bu python da nasıl?

mhmtkrktr

Alıntı Yapprogramların bir çalıştırılabilir dosyası olur tıklarız ona çalışır
çalıştırılabilir dosyası yazıp uygulamana yönlendirdiysen öyle olur zaten.
Şuradaki içeriklere bakarak örnek oluşturabilirsin.
ls /usr/share/applications
Kendi hazırlayacağın dosyada Exec satırı senin uygulamanın yolu olacak. Veya varsayılan yolların tutulduğu PATH içerisinde herhangi biryere taşıyarak sadece ismini yazabilirsin.
echo $PATH

nelanbu

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 15 Ağustos 2017 - 22:31:05
Alıntı Yapprogramların bir çalıştırılabilir dosyası olur tıklarız ona çalışır
çalıştırılabilir dosyası yazıp uygulamana yönlendirdiysen öyle olur zaten.
Şuradaki içeriklere bakarak örnek oluşturabilirsin.
ls /usr/share/applications
Kendi hazırlayacağın dosyada Exec satırı senin uygulamanın yolu olacak. Veya varsayılan yolların tutulduğu PATH içerisinde herhangi biryere taşıyarak sadece ismini yazabilirsin.
echo $PATH
Sanırım ben bunu anlayacak kadar Python da ilemedim :)) bişey anlamdım.. Basit bir program yapalım örnek kullanıcı dan yarı çapı alsın sonra dairenin alanını versin
yaricap=input("dairenin yarı çapını giriniz")
Pi=3.14
Cap=pi*yaricap*2
print(Cap)

Bunu. py kadetip etkileşim kabuğunda çalıştırıyoruz bunu eklşeşim kabuğunda değilde bir çalıştırılabilir program olarak nasıl yapabiliriz..

ironic

Tıkla çalıştır için arayuz yazman lazım ya da terminal içinde çalışacak şekilde betiği ayarlamalısın ama bu sağlıklı bir yöntem değil.

Bunun yerine

.bashrc dosyasına
export PATH=$HOME/bin:$PATH
değerini ekle.

cd ~
mkdir bin

komutu ile ev dizinine bin adlı dizin oluşturalım. Yazdığın betikleri bu dizine ekle ve betiklere çalıştırılabilir hakkı ver.
chmod 755 bin/*

bu şekilde betiklerini doğrudan adıyla çalıştırıp kullanabilirsin.

nelanbu

ekremsenturk

İlk satıra
#!/usr/bin/env python
Satırını eklersin ve dosyayı kayıt ettikten sonra sağ tıklayıp yetkiler bölümünden çalıştırılabilir olarak işaretlersin. Dosya artık tıklandığında Çalıştır veya Aç seçenekleri sunarak başlatılabilir olacaktır. Windows'ta bu ilk satır ve tanım gerekmiyor.