Ubuntu Software üzerindeki programıı terminal ile nasıl yüklerim?

Başlatan acaki07, 15 Ağustos 2017 - 15:36:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

acaki07

Ubuntu'da yeniyim. Ubuntu Software üzerinde bulduğum bir programı terminal kullanarak nasıl yükleyebilirim?

meda

"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

acaki07

Alıntı yapılan: meda - 15 Ağustos 2017 - 16:13:44
sudo apt install yazılımadı örnek sudo apt install vlc
Yazılım adını nereden bulacağım benim yükleyeceğim vlc gibi pek bilindik değil.

meda

Mesela yazılım ismi nedir çünkü resmi depolarda olmayabillir.
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

edge35

Ubuntuda olmadığım için tarayıcı üzerinden ubuntu yazılım merkezini açtım. Rastgele bir uygulamayı açtım. Aşağıdaki görüntü geldi. Uygulama simgesinin altında "uygulamaadi"/"yazilimadi" yazıyor. Yanlış hatırlamıyorsam uygulama isimleri ubuntu yazılım merkezi uygulamasında da bir yerlerde yazıyordu.

Not: Örnek için "accerciser"

Sorunlarımı çözerken her şeyiyle öğrenmeye çalışıyorum. Bana balık verenden Allah razı olsun, ama bana balık tutmayı öğretenden Allah daha çok razı olsun :)

acaki07

[mention=629983]@meda[/mention]
Yüklemek istediğim program bu. "Kur" butonuna tıkladığımda bir şey olmuyor.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

meda

[mention=629991]@acaki07[/mention] Firefox üzerinden https://extensions.gnome.org/ adresinden eklentiye gidip yükleyebilirsin.

sudo apt install gnome-accerciser

olarak deneyebilirsin. Bu mantığı genele uygulayamıyorsun paket sürümü değişip kısaltma ya da ismini değiştirme gibi durumlar oluyor.

Yandaki adreste paketler hakkında bilgiler mevcut biraz yardımcı olabilir.  :) https://packages.ubuntu.com/

acaki07