Boot alani genisletme

Başlatan Neof07, 14 Ağustos 2017 - 18:59:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Neof07

Arkadaslar Linux mint 18 yeni kurdum ve kurarken boot kismini 200 mb girdim. Ancak simdi 8 mb lik az bir alan kaldi uyarisi cikti. Boot alani nasil genisletebilirim

012rev3

"Her şey mümkün olduğunca basitleştirilmeli ancak sıradanlaştırılmamalıdır." Albert Einstein

Neof07

@012rev3, Yeni bir disk alanı oluşturdum diyorda, boş alana new diyerek mi gparted ile yapıyoruz onu ?

012rev3

Eğer halihazırda en aşağı 1Gb lik boş yer ayarlanmamışsa bunu live cd modunda kendiniz gparted programıyla ayarlayabilirsiniz. Bunu disk bölümlerinizin birinden kısarak yapıyorsunuz.
Ancak konuda çekirdek güncellemesi ile ilgili sorun yaşanmış.
Konu içerisindeki kaynak olarak belirtilen dış bağlantıdaki yöntem uygulanabilir ancak ben bu yöntemi hiç denemedim açıkçası ihtiyaç da duymadım. Boot bölümü için cimrilik yapmıyorum pek :)
"Her şey mümkün olduğunca basitleştirilmeli ancak sıradanlaştırılmamalıdır." Albert Einstein

Neof07

O zaman atadan kalma yöntemi uygulayacağız :D Kurulum için videolar izlediğimde hep 100 mb ayırıyorlardı, bende öyle yapıyordum. Bu arada boot birimine daha sonradan neden dosya eklenir ki ? Ya da ben ilk güncellemelerimi yaptığım için mi böyle şişti. Önceden olmuyorduda.