Wayland ve Xorg Arasında Geçiş Yapma

Başlatan mhmtkrktr, 14 Ağustos 2017 - 15:54:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mhmtkrktr

Wayland'ın canlı testleri daha 1 yıllık süreç içinde başladı. O da çok kısıtlı bir alanda. Binlerce farklı donanım bileşeninin içinde, bu kadar sürede her şeyin mükemmel olacağı hayaline kapılmayalım. ;-)
X gibi 10 çeşit donanım içinde başlatılılan bir proje olmadığı gerçeği var öncelikle.

cokomoko

Dün bu wayland ne alemde diye bir gnome-shell kurayım dedim ama sadece xorg'da açılıyor, gnome. Neyse wayland için şöyle bir komut varmış
dbus-run-session -- gnome-shell --display-server --wayland
Komutu giriyorum ama açılmıyor hata verip duruyor, bir de nouveau ile deneyeyim dedim, ama onda da aynı sorun. Bu arada gdm ile giriş yapıyorum.
Acaba wayland'ı nvidia 230m benzeri alt seviye kartlarla çalıştıran var mı?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Şubat 2018 - 19:46:51

Tamam nouveau sorununu çözdüm sanırım şu paketlerin değişiminden dolayı sorun olmuştu:
:: xf86dgaproto paketini extra/xorgproto ile değiştirmek ister misiniz? [E/h] e
:: xf86vidmodeproto paketini extra/xorgproto ile değiştirmek ister misiniz? [E/h] e
:: xineramaproto paketini extra/xorgproto ile değiştirmek ister misiniz? [E/h] e
:: xproto paketini extra/xorgproto ile değiştirmek ister misiniz? [E/h] e

Nvidia için ise 340xx sürümleri çok eski kartlar olduklarından şu an için wayland desteği yokmuş. Daha yeni kartlar için tabiki destek var ama wayland ile performans sorunları yaşattığı da yazılmış.
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

metehan66

Wayland'da '' sudo nautilus'' komutu çalışmıyor. Şöyle bir ileti alıyorum:  '' mete@mete-All-Series:~$  sudo nautilus
No protocol specified
Unable to init server: Bağlanılamadı: Bağlantı reddedildi
(nautilus:8091): Gtk-WARNING **: 20:46:20.805: cannot open display: :0  ''

Bu sorunu aşma imkanı var mı acaba?

gecegezen

Alıntı yapılan: metehan66 - 21 Aralık 2018 - 20:48:48
Wayland'da '' sudo nautilus'' komutu çalışmıyor. Şöyle bir ileti alıyorum:  '' mete@mete-All-Series:~$  sudo nautilus
No protocol specified
Unable to init server: Bağlanılamadı: Bağlantı reddedildi
(nautilus:8091): Gtk-WARNING **: 20:46:20.805: cannot open display: :0  ''

Bu sorunu aşma imkanı var mı acaba?

wayland farklı kullanıcılar ile çalışamıyormuşşun tam tekniğini bilmiyorum ama şunu tavsiye ediyorlar.xhost -si:localuser:root
https://wiki.ubuntu.com/Wayland/gks
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw