Wayland ve Xorg Arasında Geçiş Yapma

Başlatan mhmtkrktr, 14 Ağustos 2017 - 15:54:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mhmtkrktr

Wayland nedir, Xorg nedir diye anlatmaya gerek yok sanırım. İsteyen araştırıp bu konuda birçok kaynak bulabilir.
Fedora Türkiye bu konuda gayet açıklayıcı bir özet ve video paylaşımı yapmış.
http://fedoraturkiye.blogspot.com.tr/2014/06/wayland-projesi.html
Çok derinlere inmeyenler için bu bilgi yeterli olacaktır.

Gnome 3.22 itibarı ile ( xorg'u alternatif olarak bırakarak ) varsayılan görüntü yöneticisini wayland olarak değiştirdi. Wayland 'ın bu  zamandan itibaren gelişmesi oldukça hızlandı. (neden varsayılan olarak getirildiği sorusunun cevabı olur sanıyorum).
Ancak bunun yanında henüz tüm gelişimini tamamlamadığı için özellikle donanımsal birtakım sorunlara sebep olabiliyor. Bunun yanında henüz tüm programlar bu yeni görüntü sunucusu için çalışma yapmamış veya tamamlamamış durumda. Bu da özellikle yeterli deneyime sahip olmayan kullanıcılara sorun oluşturmakta.
Bu konuda donanımsal veya kullanmak istediği uygulamalarda sorun yaşayanlar, sorun çözülene kadar xorg tarafına geçip, eski düzende kullanıma devam edebilirler.

Öncelikle şu üç komuttan herhangi birisiyle, hangi görüntü biriminde olduğunuzu öğrenebilirsiniz.
echo $GDMSESSION
set|grep GDMSESSION
printenv|grep GDMSESSION

Birinden diğerine geçiş yapmak için giriş yöneticisi (şifre ekranı) üzerinde bulunan dişli görünümünde ki simgeye tıklayarak Wayland \ Xorg tercihinizi değiştirebilirsiniz. Fakat bunu yaparak sizin yaşadığınız sorunların tamamı çözülmemiş olabilir. Bu durumda aşağıdaki seçeneklerden kullanmak istediğiniz ortama uygun olan komutu yürütebilirsiniz.

Xorg tercihi için: (wayland'ı devredışı bırakır)
sudo sed -i "s/#WaylandEnable=false/WaylandEnable=false/" /etc/gdm/custom.conf

Wayland tercihi için: (xorg'u devredışı bırakır)
sudo sed -i "s/WaylandEnable=false/#WaylandEnable=false/" /etc/gdm/custom.conf

cokomoko

''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

mhmtkrktr

Nvidia modellerine göre değişken olabilir belki ama benim denediklerim gayet uyumlu çalışıyordu. Klavyede Türkçe karakter sorunu hâlâ devam ediyordu son denediğimde. Bende ki kablosuz farenin çalışıp kablolu olanın çalışmaması gibi bir durumda vardı. Bunun gibi sorunlar olabiliyor.

harun252525

[mention=629928]@mhmtkrktr[/mention] hocam iyi guzel wayland i anlatmissinizda. wayland kullanirken arsiv yoneticisinden surukle birak yapamiyordum, onu gectim glade ile bir widget i bile surukle birak yapamiyordum bukadar berbar olmus yani gelistirilmesi lazim cok sorunlari var bu yuzdende xorg a gectim anlamadim bukadar sorunu beraberinde getirirken fedora nasil waylanda gecmis, gelistirilmesi lazim eksikleri var
Kod Yazmak Bir Şiirdir.

Barlow

Elinize sağlık hocam, merak ettiğim bir durum var KDE/Wayland uyumu nasıl bir noktada acaba? Bir bilginiz var mı? Veya deneyen olmuşsa deneyimlerini aktarabilir mi?
Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen bu onlar için büyük bir şeydir. Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.

-Dostoyevski-

matrax_41

Alıntı yapılan: cokomoko - 17 Ağustos 2017 - 23:56:18
Nvidia wayland uyumluluğu nasıl acaba?

Açık kaynak sürücüler sıkıntısız çalışıyor ama Nvidia'nın kendi sürücüleri sorunluydu.

mhmtkrktr

Alıntı YapKDE/Wayland uyumu nasıl bir noktada acaba?
Qt masaüstleri hakkında hiçbir fikrim yok mâlesef. ;-(

Alıntı YapAçık kaynak sürücüler sıkıntısız çalışıyor ama Nvidia'nın kendi sürücüleri sorunluydu.
Açık kaynak tam uyumlu sanırım ama sahipli sürücülerde her model için sorunlu değil gibi. Örneğin şuan kullandığım bilgisayarda, İntel + Nvidia kartta sahipli sürücü kullanıyorum. Wayland üzerinde bir sorunla karşılaşmadım.

Bu arada Wayland modunu Plank sebebiyle kullanmıyorum ama @rico kardeş sonunda çalışmaya başlamış sanırım o tarafa.
https://code.launchpad.net/~ricotz/plank/wayland

matrax_41

Alıntı Yap
Açık kaynak tam uyumlu sanırım ama sahipli sürücülerde her model için sorunlu değil gibi. Örneğin şuan kullandığım bilgisayarda, İntel + Nvidia kartta sahipli sürücü kullanıyorum. Wayland üzerinde bir sorunla karşılaşmadım.

İntel sürücüleriyle çalıştığı için olabilir. Ben Fedora 25 ve 26 üzerinde 650 ti ile denedim ama çalışmadı kapalı sürücülerle.

hatas

@mhmtkrktr, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Bu bilgileri Viki'de bir belge haline getirdim: Wayland ve Xorg arasında geçiş yapma
Konuya ayrıca Ekran kartları sayfasının sonunda da deyinerek bağlantı verdim.

mhmtkrktr

@hatas rica ederim.

Alıntı Yap2. Yol
Wayland ile Xorg arasında geçiş, alttaki komutlar yardımıyla da yapılabilir.
Xorg tercihi için (Wayland'ı devredışı bırakır):
Wayland tercihi için (Xorg'u devredışı bırakır):

Şunu da ayırayım. 1. yol da yapılan seçim, masaüstü için yeterli aslında. 2. yolun amacı gdm 'nin de (giriş yöneticisi) xorg üzerinde başlamasını sağlamak. Kullanılan şifrede Türkçe karakterlerin olması, ekran kartı uyumsuzluğu gibi durumlarda oluşan sorunların giderilmesi için. 

Barlow

Alıntı yapılan: Barlow - 15 Ekim 2017 - 17:32:30
Elinize sağlık hocam, merak ettiğim bir durum var KDE/Wayland uyumu nasıl bir noktada acaba? Bir bilginiz var mı? Veya deneyen olmuşsa deneyimlerini aktarabilir mi?

Bugün denedim ve kurulumunu gerçekleştirdim. XORG üzerinde Plasma çalıştırırken, gerçekten sistemde arada kasmalar oluşuyordu. Wayland'a geçtiğimde, hızlı ve akıcı bir şekilde Plsma kullanabildiğimi fark ettim. Ancak bazı uygulamaların Wayland ile olan problemi devam ediyor.
Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen bu onlar için büyük bir şeydir. Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.

-Dostoyevski-

hatas

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 21 Ekim 2017 - 00:15:50
Şunu da ayırayım. 1. yol da yapılan seçim, masaüstü için yeterli aslında. 2. yolun amacı gdm 'nin de (giriş yöneticisi) xorg üzerinde başlamasını sağlamak. Kullanılan şifrede Türkçe karakterlerin olması, ekran kartı uyumsuzluğu gibi durumlarda oluşan sorunların giderilmesi için.

Gerekli değişiklikleri yaptım. Herhangi bir yanlışlık olup olmadığını kontrol edebilirseniz sevinirim.

mhmtkrktr

Alıntı YapWayland'a geçtiğimde, hızlı ve akıcı bir şekilde Plsma kullanabildiğimi fark ettim. Ancak bazı uygulamaların Wayland ile olan problemi devam ediyor.
Xorg daki gibi yırtılma benzeri görüntüler kesinlikle oluşmuyor. Pencere hareketlerinde çok açık olarak farkı hissedebiliyorsun. Fakat xorg un tamamen yerini alabilmesi için daha zaman var. Geçmişi 14 yılı bulan ve temeli oluşturan baş yapılardan birini değiştirmenin kolay olmayacağı aşikar. 

@hatas, uğraşın için teşekkür ederim.

Barlow

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 22 Ekim 2017 - 12:19:12
Xorg daki gibi yırtılma benzeri görüntüler kesinlikle oluşmuyor. Pencere hareketlerinde çok açık olarak farkı hissedebiliyorsun. Fakat xorg un tamamen yerini alabilmesi için daha zaman var. Geçmişi 14 yılı bulan ve temeli oluşturan baş yapılardan birini değiştirmenin kolay olmayacağı aşikar. 

Kesinlikle haklısınız, ancak fark ettiğim kadarıyla QT5 tabanlı uygulamalar Wayland'da sorun çıkarmıyor :) Sadece KDE'nin Wayland ile çalışması için yine xorg-server-xwayland paketini kurmak gerekiyor, umarım Wayland gelişmeye devam eder.

-Dostoyevski-

dolor

Merhaba teamviverin yüklenip internete bağlı değilsiniz hatasının wayland kaynaklı olduğunu öğrendim verdiğiniz adımları takip ediyorum ancak hata alıyorum. Ayrıca o dişli nedense bende görünmüyor.

set|grep GDMSESSION
GDMSESSION=ubuntu
printenv|grep GDMSESSION
GDMSESSION=ubuntu
udo sed -i "s/#WaylandEnable=false/WaylandEnable=false/" /etc/gdm/custom.conf
sed: /etc/gdm/custom.conf okunamıyor: Böyle bir dosya ya da dizin yok

mhmtkrktr

Alıntı YapMerhaba teamviverin yüklenip internete bağlı değilsiniz hatasının wayland kaynaklı olduğunu öğrendim verdiğiniz adımları takip ediyorum ancak hata alıyorum. Ayrıca o dişli nedense bende görünmüyor.

Giriş yöneticisi Gdm ise geçerli bu konu. Masaüstünün Gnome, Giriş yöneticisinin Gdm olduğundan eminmisin.
Diğer ortamlara ait bir yöntem varsa da, ilgili ortama dâir araştırma yapmak gerekebilir.

=======================================================

Gnome giriş yönetiminde xorg seçeneği artık görünmüyor. Ubuntu için hâlâ geçerli olacaktır fakat sürümü önden giden dağıtımlar için, artık konunun geçerliliği kalmamış olabilir.

Arch Linux güncel sürüm;
gnome-shell --version
GNOME Shell 3.26.2

Paket sürümü;
pacman -Q gnome-shell
gnome-shell 3.26.2-1

Son güncelleme sonrasında sadece Gnome seçeneği var. Otomatik giriş tercihinden dolayı, bu geçişin olduğunu biraz geç farkettim. Çünkü Wayland üzerinde gördüğüm sorunların tamamı ortadan kalkmış. (benim bilgisayarımda) Plank çalışıyor, klavyede Türkçe karakter sorunu vs.

hatas

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 14 Ağustos 2017 - 15:54:57
Xorg tercihi için: (wayland'ı devredışı bırakır)

Wayland tercihi için: (xorg'u devredışı bırakır)

Bu komutlarda sanırım gdm yazan yerlerin gdm3 olması gerekiyor, en azından bende /etc/ altında gdm adında bir dizin yok (Ubuntu 17.10). Gerçi bende bu ayar dosyasında WaylandEnable=false yazan yerin başındaki # işaretini kaldırıp false yerine true yazsam da hiç bir şekilde Wayland'a geçmiyor, giriş ekranında dişli simgeside yok.

mhmtkrktr

Dağıtıma göre değişiklik var anlaşılan. Ubuntu'nun yaptığı özelleştirmelerden kaynaklanan bir durum olabilir.
# Arch Linux
◀|22:47|▶ ~ _ ls /etc/gdm/
custom.conf  Init  PostLogin  PostSession  PreSession  Xsession

WaylandEnable=false için false\true seçimi olmaması gerekiyor bildiğim. Kaynak kodundan hatırladığım değerin var olup olmadığına bakılmış sadece. Yani, diyez varsa değer yok, etkin. Diyez yoksa devre dışı olması gerektiği bilgisi var.
Sözünü ettiğim güncelleme sonrasında bu seçenek etkinliğini kaybetmiş gibi görünüyor. False değerinin karşılığı kalmamış çünkü. Xorg seçeneğini kökten kaldırmışlar. ;-)

printenv|grep GDMSESSION
çıktısı xorg olarak mı görünüyor? Oturum Wayland 'da ise wayland olarak yazmıyor. Sadece gnome olarak görünüyor.

hatas

custom.conf dosyasıda ilgili satırı şu şekilde eski haline getirdim; #WaylandEnable=false

printenv|grep GDMSESSION       ya da       set|grep GDMSESSION
komutlarını girdiğimde her ikisinde de "GDMSESSION=ubuntu" şeklinde sonuç veriyor.

echo $XDG_SESSION_TYPE
bu komutta ise "x11" şeklinde sonuç veriyor.

Ubuntu 17.10'u ISO'dan kurdum (güncelleme ile değil) kurduğumdan beri bu şekilde yani öntanımlı görüntü sunucusu X11, dişli çark yok ve komutlar kullanılarak da geçilemiyor. Şahsen Wayland'a geçmek gibi bir ihtiyacım yok. Benim gibi bazı kullanıcılarda dişli çark simgesinin olmayışının, Wayland'a geçilememesinin sebebini anlamak için yazdım aslında. Buna göre vikide daha doğru bilgi verebilmek için... Teşekkürler.

mhmtkrktr

Giriş yöneticisinde ki Gnome seçeneği önceden olduğu gibi Wayland 'ı değil Xorg 'u açıyormuş. Seçenekten kaldırılan aslında Wayland 'mış.
Ubuntu için ise, ne kadar güncel bilmiyorum ama şunu buldum. https://wiki.ubuntu.com/Wayland
Alıntı YapWhen will Wayland become the default on Ubuntu?
This has not been decided.

Burada da 17.10 da Wayland seçeneği olacak gibi birşeyler yazıyor. http://www.omgubuntu.co.uk/2017/08/ubuntu-confirm-wayland-default-17-10

Arch içinse şöyle bir yazı buldum. Benim durum bununla alakalı olabilir belki. https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?pid=1709007#p1709007

Şuan için, bu konunun wiki de olup olmayacağı konusu size kalmış. ;-)

hatas

@mhmtkrktr verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Belge vikide kalsın bence ilerde kaldırabiliriz ya da duruma göre güncelleyebiliriz.

ata1

sorunları bitince bende geçeceğim.  :)) her yerde sorun şuanda wayand

mhmtkrktr

Donanımlar geliştikçe, birileri için her zaman bir sorun olacaktır. Sorunların en aza indirilmesi için kullanmak ve sorunlar için geri bildirim yapmak gerekiyor. Yürüyen kaplumbağa yatan tavşandan daha çok yol alıyor. Bunu biliyorsun. ;-)

ata1

çözmeyi s3verim fakat waylandı pek sevemedim bana karı yok zararı var kullandığım xfce

WaylandIZMIR

Dün PuhuTV de Fi yi izliyorum. En son Xorg açık kalmış. Baktım dizi oynarken yırtılmalar oluyor. Hemen oturumu kapatıp Wayland'a geçtim. En ufak bir yırtılma ve başka bir problem olmadı. Wayland gerçekten başarılı ama daha gelişmesi gerekiyor. Phoronix yayınladığı testlerde Xorg ve Wayland halen kafa kafaya gidiyor, hatta bazı yerlerde Xorg daha iyi performans gösteriyor. Waylandın en az 1-2 senesi daha var gibime geliyor. Yaşadığım bir sorun var o da şu; usb bellekten veya diskten film izlersem ubuntu komple donuyor ve resetten başka hiç bir çare kalmıyor. Orada bir sıkıntı var ama anlayamadım.
Devrimin amacını kavramış olanlar, sürekli olarak onu koruma gücüne sahip olacaklardır.
Mustafa Kemal Atatürk