[Çözüldü] Ubuntu açılmıyor.

Başlatan Atak, 11 Ağustos 2017 - 23:53:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Atak

Dual boot olarak başarılı bir şekilde kurdum. Biraz kullandıktan sonra sistem güncellemesi varmış onu yükledim ve kapadım. Kurduğum gün de birkaç kez açıp kapamıştım. 2. gün yani bugün ne yazık ki açammıyorum. Boot menüden ubuntuyu seçiyorum sonra GNU doğru hatırlıyorsam onla ilgili ekran gelmiyor yüklenip şifre ekranı direk geliyor. şifreden sonra ekran karışıyor, 4-5 saniye sonra siyah ekran geliyor. En son dednediğimde siyah ekran deği de masaüstünde olan tek jpg dosyası göründü arkası siyahtı. Açıkçası bu ubuntuyu ikinci yükleşim, öncesinde de doğru olan şifremi kabul etmiyordu, silmiştim. Bir yıl aradan sonra heves edip tekrar yükledim, yardımcı olursanız çooook mutlu olurum, umarım ben de kendime bu dünyada bir yer bulabilirim. Cevaplarınızı bekliyorum, teşekkürler.

Reverser

sistem güncellemesi dışında herhangi bir sürücü yükledin mi ?

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

Atak

Hayır
ama onun öncesinde bir uygulama yüklemiştim ama adını hatırlayamıyorum.

Reverser

uygulamayı nereden yükledin peki ? ya da amacı neydi onu hatırlıyor musun ?

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

Atak

Salakça gelebilir adını unutmam ama kendi mağazasından indirdim, yani çok basit herkesin bildiği bişeydir onla ilgisi olucağını zannetmiyorum, ya nasıl unuturum, zaten ilk heyecanla indirdiğim şeylerden sonra da gezinmeye başladım kullanamadım diye hatırlıyorum neyse uygulama.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Ağustos 2017 - 00:28:29

Yardımcı olabilecek birisi var mı

012rev3

Güncelleme ekran kartı sürücülerini ya da başka bir ayarı değiştirmiş olabilir.
Grub seçeneklerinden recovery moduyla başlatabileceğiniz gibi, siyah ekran aldığınız zaman ctrl+alt F1 ile konsol arayüzüne geçersiniz. Burada yine kullanıcı adı ve parola girmeniz gerekiyor, ardından startx yazıp hatayla ilgili çıktıyı görme şansınız var. Aynı şekilde ctrl+alt F5/F6/F7 bunlardan birinde sizin ekran bulunmakta bunlara basarak da hatanın çıktısını terminal ekranı şeklinde görebilirsiniz.
Bu çıktıyı bizimle paylaşırsanız belki yardımcı olabiliriz.
"Her şey mümkün olduğunca basitleştirilmeli ancak sıradanlaştırılmamalıdır." Albert Einstein

Atak

Bu arada VLC media player yüklemiştim. Dediklerinizi deniyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Ağustos 2017 - 12:47:41

Forumda fotoğraf nasıl paylaşabilirim? Boyutu fazla diyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Ağustos 2017 - 13:42:34

Yardım edebilcek olan var mı?

012rev3

Görseli hizliresim.com adresine yükleyip, ardından linki forum içerisinde şu şekilde paylaşabilirsiniz.
[ img width=600 height=362]hizli resim görsel linki[/img ]
Sonda ve başta bulunan boşlukları silin(img'den önce, img'den sonra)
"Her şey mümkün olduğunca basitleştirilmeli ancak sıradanlaştırılmamalıdır." Albert Einstein

Atak

decent

@Atak,
Bu bir sorun değil, Başlangıç dizinindeki varsayılan alt dizinlerin isimleri İngilizceye çevriliyor ve sizden onay istiyor.
Devam edince masaüstü geliyor mu ?

Atak

bu masaüstü sayılırsa bazen bu açılıyor: https://i.hizliresim.com/JlydmQ.jpg

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Ağustos 2017 - 20:13:47

Ne yapmalıyım?

012rev3

startx komutu girilmeden önce şu komutlarla olası problemlerin düzeltilmesini deneyin;
sudo apt-get check
sudo apt-get install -f

Bilgisayarı yeniden başlatın.
Düzelmezse masaüstü ortamını yeniden kurmayı deneyin.
sudo apt-get install ubuntu-desktop
Bilgisayarı yeniden başlatın.
Bilgisayarı yeniden başlatmak için şu komutu verebilirsiniz;
reboot

Atak

sudo apt-get check
sudo apt-get install -f

İkisini de yazdım sonra reboot ile bir daha başlattım açıldı. Çok teşekkür ederim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Ağustos 2017 - 21:35:34

Çözümü açıklama şansınız olabilir mi anlayabilmem için?

012rev3

İlk komutla bozuk paket bağımlılıklarının denetlenmesi gerçekleşiyor.
Bir sonraki komut da buna ek olarak eksik bağımlılıkların onarılmasını sağlıyor.

Daha detaylı bilgiler için wiki kaynaklarına göz gezdirmek isteyebilirsiniz.

Rica ederim. Çözülen başlılar için çözüldü etiketini kullanabilirsiniz.
Kolay gelsin.

Atak

Çok teşekkürler. Çözüldü diye nasıl değiştirebilirim peki?

012rev3