[Çözüldü] fedora26 gtk-warning **: cannot open display: :0 hatasi

Başlatan harun252525, 11 Ağustos 2017 - 02:03:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

harun252525

arkadaslar fedora24 te boyle bir hata yoktu simdiki surumum 26 nezaman sudo komutu ile uygulama acsam meslea sudo gedit bu hatayi aliyorum nasil cozerim lutfen yardim edin
Kod Yazmak Bir Şiirdir.

012rev3

Bir çeşit güvenlik önlemi ya da bug olabilir.
Ya terminalden su komutuyla root yetkisi alın ya da sudo komutuna parametre ekleyerek deneyin.
1;
su
2;
sudo -E
"Her şey mümkün olduğunca basitleştirilmeli ancak sıradanlaştırılmamalıdır." Albert Einstein

illedelinux

Bu sorun Wayland'dan kaynaklanıyormuş, uçbirimden bir çok program açılmıyormuş, Wayland henüz gelişme aşamasındaymış, Fedora'nın bir kobay dağıtım olması da bunu zaten doğruluyor. Bu bilgiler Fedora'nın kendi sitesinden...
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

burak öztürk

xhost + kullanıcı_adı ile düzelmesi gerek ama wayland durumu nedir bilmiyorum.

012rev3

[mention=629794]@burak öztürk[/mention]
kullanici$ xhost + kullanici
No protocol specified
xhost:  unable to open display ":0"

"Her şey mümkün olduğunca basitleştirilmeli ancak sıradanlaştırılmamalıdır." Albert Einstein

harun252525

sorunu uygulamalari calistirmadan once xhost +local: komutunu calistirarak cozdum hepinize tesekkurler
Kod Yazmak Bir Şiirdir.

Reverser

konu hakkında sormak istediğin başka bir soru yoksa, konuyu kilitleyelim.

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

012rev3

Konuyu kilitlemeden önce bir bilgi aktarmak isterim.
xhost'tan sonra kullanıcı adı değil de hostname adını yazmak gerekiyor.
Önce hostname adımızı öğreniyoruz.
echo $HOSTNAME
Output: localhost.localdomain

Daha sonra hostname adını xhost'a tanıtıyoruz.
xhost + localhost
Output: localhost being added to access control list

harun252525

arkadaslar iyi guzel calisiyorda fakat bunu oturum acildiginda otomatikmen yapabiliyormuyuz ?
Kod Yazmak Bir Şiirdir.

mhmtkrktr

Alıntı Yaparkadaslar iyi guzel calisiyorda fakat bunu oturum acildiginda otomatikmen yapabiliyormuyuz ?
İki şekilde yapabilirsin fakat bunu soruyorsan tavsiyem wayland yerine xorg oturumu açman olur ;-)
Forumda bununla ilgili çok fazla konu var aslında ama arama bölümü başlık yerine içeriğe baktığı için akla gelen en uygun terimlerle aramana rağmen en alakasız konular indexleniyor. ;-)  (bu da yönetime çaktırmadan sikayetim olsun)
Kısaca autostart içerisine falanca.desktop veya systemd içerisine servis oluşturabilirsin.
Bunların nasıl yapılacağını soracaksan uygun kelimelerle farklı bir başlık açman daha uygun olur zannımca.

harun252525

[mention=629876]@mhmtkrktr[/mention] hocam tesekkur ederim yorumunuz icin peki bu xorg u hatirladim evet peki bu wayland dan xorga nasil gececegim gecersem sorunlar olurmu ? fedora neden wayland i tercih etmis. tesekkur ederim

Edit: hocam sagolun waylandi degistirip xorg yaparak sorunu cozdum tesekkur ederim. cozuldu tamamiyle.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Ağustos 2017 - 02:41:25

Konu Kilitlenebilir Cozuldu.
Kod Yazmak Bir Şiirdir.