/boot boyutunu artırmak

Başlatan marslı, 11 Ağustos 2017 - 00:40:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

marslı

Merhaba arkadaşlar.
Yeni kurulum yaptım ve /boot dizinini farklı bir disk alanına kurdum. Bu disk alanının boyutunu hem live da hemde sistem üzerinde değiştiremiyorum. Disk boyutunu küçültebiliyorum ama artıramıyorum. Çekirdek güncellemesinde de hata veriyor disk dolduğu için. Bu boyutu artırabilir miyim

Elessar

Kullanmadığınız kernelleri (çekirdekleri) kaldırın.

Terminalden aşağıdaki komutu verin:

dpkg --list | grep linux-image | awk '{ print $2 }' | sort -V | sed -n '/'`uname -r`'/q;p' | xargs sudo apt-get -y purge

USE="peace justice" emerge --newuse --update --deep world

marslı

Boyutu artırmayı sormuştum çekirdekleri değil ama biraz olsun boş yer açıldı. 

012rev3

[mention=629800]@marslı[/mention]
Ben bu yöntemi pek anlayamadım ama belki size yardımcı olabilir diye paylaşmak istedim.
Aslında söylenileni anladım ama yapılmasının riskli olup olmayacağı konusunda da emin değilim.  ???
https://unix.stackexchange.com/questions/247661/how-to-expand-boot-partition-on-ubuntu-15-10
"Her şey mümkün olduğunca basitleştirilmeli ancak sıradanlaştırılmamalıdır." Albert Einstein

marslı

Anladığım yda benim aklıma gelen fikir yeni bir disk alanı oluşturup orayı boot olarak belirlemek sanırım. Cevapta da buna bezner bişey diyor. Ama sistemde boot olarak bağlanan alanın bir yapılandırması yok mudur? Değiştirince bulamadığı için hata alır ve sistemi geri açamazsam?

012rev3

Görselde dev/sda2 den 800 mb kısıp oradan kısılan 800mb bölümü /boot bölümüne aktarmaktan bahsediyor. Yeni bir boot bölümü oluşturmak işleri berbat eder kanımca.
Boot bölümünün bir yapılandırması elbette mevcut bu nedenle içerdiği dosyalar hasar görürse sistem düzgün çalışmayacaktır.
Eğer siz denildiği gibi diğer bölümden kısıp /boot bölümüne aktarmayı yapabilirseniz deneyin. Haliyle soran arkadaş çözümün işe yaradığını onaylamış. Ama bir şeyler yanlış giderse sistemin çökme ihtimali de var. Bu yüzden buna göre hareket etmenizi öneririm.
"Her şey mümkün olduğunca basitleştirilmeli ancak sıradanlaştırılmamalıdır." Albert Einstein

marslı

Bu iş oldukça uğraştıracak herhalde. Peki bu /boot dizinini sisteme bağlamanın yolu da mı bu yoldan geçiyor? Enin de sonunda bu disk alanı dolacak kerneli temizlesek bile. Olmadı yeni kurulum yapayım 

012rev3

Tam olarak anlayamadım ama /boot dizini sistem kurulumunda belirleniyor. Yani manüel kurulumda siz belirliyor ve boot işaretini aktif ediyorsunuz atomatikte ise sistem kendi ayarlıyor.
Eğer linkte bahsedilen yöntemden bahsediyorsanız burada yeniden bir /boot bölümü atanmıyor sadece /boot bölmüne fazladan alan sağlanıyor. Açıkçası denemediğim için nasıl aktarıldığına dair bir fikrim de yok.
Format atmak gibi bir seçeneğiniz de varsa format işleminden önce ne kaybederim mantığıyla belki bu yöntemi denemek istersiniz. Ya da biraz daha bekleyip tecrübeli arkadaşlardan yardım bekleyebilirsiniz.
Eğer siz kendiniz deneyip buraya geri dönüş yaparsanız biz de bu bilgiden yararlanmış oluruz. :)

marslı

Alıntı YapTam olarak anlayamadım ama /boot dizini sistem kurulumunda belirleniyor. 
Yani demek istediğim /boot dizinini disk alanına değilde kök dizine bağlamak. 

Tabi uğraşıp yapabilirsem buraya yazarım nasıl yaptığımı.

Reverser

gparted ekran görüntüsü alabilir miyim ?

XFCE ROCKS !