Nasıl Kaldırılacağını Bilmiyorum

Başlatan mhmmdslhttnk, 08 Ağustos 2017 - 14:52:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mhmmdslhttnk

İyi Günler Arkadaşlar
Benim şöyle bir sorum olacaktı
Ben ilk defa Linux işletim sistemi yüklemek için uzun bir araştırma yaptım ve sonunda güçlükle de olsa Elementary OS u kurdum. Ama tek yapabildiğim şey tarayıcı da gezmek oldu ne yapmam gerektiğini bir türlü öğrenemedim falan sonra eğitim setlerinin daha çok bol bulunan Kali Linux a geçmeye karar verdim ama şimdi ki sıkıntım bu Elementary OS un nasıl kaldırılacağı hakkında en ufak bir bilgim yok

Kurarken bilgisayarımın 1TB olan HDD sini 2ye ayırıp yarısını Windows da bıraktım yarısını ise Elementary ye verdim ve şuanda bilgisayarımda iki işletim sistemi var.Bu Elementary nasıl kaldıracağım konusunda lütfen yardımcı olun

edge35

Kali kurarken direk o bölümün üzerine kur. (Biçimlendirip sonra üzerinde kuruluyor olabilir) O silinir, yenisi kurulur.

Sorunlarımı çözerken her şeyiyle öğrenmeye çalışıyorum. Bana balık verenden Allah razı olsun, ama bana balık tutmayı öğretenden Allah daha çok razı olsun :)

mhmmdslhttnk

Alıntı yapılan: edge35 - 08 Ağustos 2017 - 16:32:22
Kali kurarken direk o bölümün üzerine kur. (Biçimlendirip sonra üzerinde kuruluyor olabilir) O silinir, yenisi kurulur.

nasıl yapacağım biraz daha açıklar mısınız

edge35

1)Kurulum yaparken harddiskin ilgili bölümünü boş gibi düşünün ve kurun. Muhtemelen bütün dosyalar silinecek gibi bir uyarı mesajı verir. Onaylayıp geçin.

Yeni bir işletim sistemi kurmak için ille eskisini kaldırmak gerekmez.

2) Yukarıdakine alternatif olarak herhangi bir linux dağıtımını canlı usb'de açarak gparted uygulamasını çalıştırın. İlgili kaliyi kurmak istediğiniz harddisk bölümünü biçimlendirin. Ardından Kali kurulumunu yapın.

Sorunlarımı çözerken her şeyiyle öğrenmeye çalışıyorum. Bana balık verenden Allah razı olsun, ama bana balık tutmayı öğretenden Allah daha çok razı olsun :)

mhmmdslhttnk

Alıntı yapılan: edge35 - 08 Ağustos 2017 - 22:12:08
1)Kurulum yaparken harddiskin ilgili bölümünü boş gibi düşünün ve kurun. Muhtemelen bütün dosyalar silinecek gibi bir uyarı mesajı verir. Onaylayıp geçin.

Yeni bir işletim sistemi kurmak için ille eskisini kaldırmak gerekmez.

2) Yukarıdakine alternatif olarak herhangi bir linux dağıtımını canlı usb'de açarak gparted uygulamasını çalıştırın. İlgili kaliyi kurmak istediğiniz harddisk bölümünü biçimlendirin. Ardından Kali kurulumunu yapın.

çok teşekkür ederim birinci yöntemi deneyeceğim

012rev3

Yalnız Elementary Os kurulumunda nasıl bir yol izlendi buna dikkat edin.
İlgili disk bölümlerinin nasıl sağlandığına göz gezdirebilmeniz için ben 2. öneriyi gözden geçirmenizi öneririm. Nitekim Kali Linux kurulumunda manüel kurulum yapacağınız için zorlanabilirsiniz. Disk bölümlerini sizin oluşturmanız gerekiyor.
"Her şey mümkün olduğunca basitleştirilmeli ancak sıradanlaştırılmamalıdır." Albert Einstein

mhmmdslhttnk

Arkafaşlar 1. Yöntemi yapmayı düşündüm ama bir türlü Bios menüyr giremedim sürekli grup ekranı geldi bende elementary yi sileyim direk disk yöneticisinden sileyim dedim. Galiba hayatımın hatasını yaptım. Bilgisayar ı kapattım sonra yeniden açmaya çalışırken açılmadı grup menü de kaldı ne yapmam gerekiyor

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Ağustos 2017 - 11:40:17

Alıntı yapılan: mhmmdslhttnk - 09 Ağustos 2017 - 11:35:15
Arkafaşlar 1. Yöntemi yapmayı düşündüm ama bir türlü Bios menüyr giremedim sürekli grup ekranı geldi bende elementary yi sileyim direk disk yöneticisinden sileyim dedim. Galiba hayatımın hatasını yaptım. Bilgisayar ı kapattım sonra yeniden açmaya çalışırken açılmadı grup menü de kaldı ne yapmam gerekiyor

012rev3

Eğer windows'un olduğu bölüme hasar vermediyseniz panik yapmanıza gerek yok.
Siz elementary os bölümüne müdahale ettiğiniz için grub yöneticisi de düzgün çalışmamış.
Öncelikli olarak kurulum aşamaları ile ilgili wiki kaynaklarını okuyun.
Şu durumda sizin yeniden kurulum yapmanız gerekiyor ve grub yöneticisinin yeniden kurulumunu sağlayarak ilgili işletim sistemleri arasında geçişi sağlayabilirsiniz.
Yanılıyorsam bağışlayın ama yine de söylemek isterim ki yetersiz bilgiyle Kali Linux kullanmanızı tavsiye etmem.
"Her şey mümkün olduğunca basitleştirilmeli ancak sıradanlaştırılmamalıdır." Albert Einstein

mhmmdslhttnk

Alıntı yapılan: 012rev3 - 09 Ağustos 2017 - 12:00:57
Eğer windows'un olduğu bölüme hasar vermediyseniz panik yapmanıza gerek yok.
Siz elementary os bölümüne müdahale ettiğiniz için grub yöneticisi de düzgün çalışmamış.
Öncelikli olarak kurulum aşamaları ile ilgili wiki kaynaklarını okuyun.
Şu durumda sizin yeniden kurulum yapmanız gerekiyor ve grub yöneticisinin yeniden kurulumunu sağlayarak ilgili işletim sistemleri arasında geçişi sağlayabilirsiniz.
Yanılıyorsam bağışlayın ama yine de söylemek isterim ki yetersiz bilgiyle Kali Linux kullanmanızı tavsiye etmem.

Haklısınız bilgim aşırı derecede yetersiz mesela şu bahsettiğiniz şeyi nasıl yapacağım hakkında hiçbir fikrim yok. Ama bir heves kullanmak istedim ve kali linux hakkında baya bir eğitim seri buldum onları deneye deneye öğrenmeye çalışacağım. Ama önce bu durumu atlatmam gerekiyor. Şuanlık ne yapmam gerekiyor. Bir kaç yabancı sitede kaynak buldum ama ingilizcem yetersiz neyi kastettiğini anlayamadım

edge35

grub ekranının en altındaki seçeneğin bios'a girmesi gerekiyor. Anladığım kadarıyla şu an grub geliyor, devamı gelmiyor. Eğer öyle ise grub ekranındaki en alttaki seçenekle biosa giriniz. Usb ile başlatmayı seçerek kaliyi kurmayı deneyiniz.

mhmmdslhttnk

Alıntı yapılan: edge35 - 09 Ağustos 2017 - 16:33:39
grub ekranının en altındaki seçeneğin bios'a girmesi gerekiyor. Anladığım kadarıyla şu an grub geliyor, devamı gelmiyor. Eğer öyle ise grub ekranındaki en alttaki seçenekle biosa giriniz. Usb ile başlatmayı seçerek kaliyi kurmayı deneyiniz.

Grup ekranın altında bios gözükmüyor ki
Ne yapmam gerekiyor acaba
Bilgisayar açılırken F2 ye basıp BİOS a girmesi gerekiyor ama girmiyor direkmen bu grup ekran geliyor sadece

edge35

Biosa neden giremediğiniz hakkında bir bilgim yok maalesef. Umarım başka arkadaşlar yardımcı olacaktır.

012rev3

[mention=629730]@mhmmdslhttnk[/mention]
Bu durumun biosu etkileyeceğini düşünmüyorum. Sizde farklı bir durum mu var bilemedim.
F2, Delete, F12 , F9 filan değişiyor bunların her birini deneyerek bilgisayarınız açılana kadar sürekli basıp biosun açılmasını bekleyin.

mhmmdslhttnk

Alıntı yapılan: 012rev3 - 09 Ağustos 2017 - 21:53:30
[mention=629730]@mhmmdslhttnk[/mention]
Bu durumun biosu etkileyeceğini düşünmüyorum. Sizde farklı bir durum mu var bilemedim.
F2, Delete, F12 , F9 filan değişiyor bunların her birini deneyerek bilgisayarınız açılana kadar sürekli basıp biosun açılmasını bekleyin.

Bios tuşu f2 olarak gözüküyor ama f2 işe yaramıyor ben bu windowsa nasıl erişicem lütfen yardım

Barlow

Neden Kali kurmak istiyorsunuz ki? Kali hem kurulum açısından hem de kullanım açısından dost canlısı bir dağıtım değildir.

Siz Gparted ile Elemantary'i kaldırdığınızda GRUB'a artık erişilemiyor. GRUB'a erişmek için tekrardan onarılması yani bir Linux dağıtımının kurulması gerekiyor. Bunun için de USB'ye yazdırdığınız Linux dağıtımını boot etmeniz gerekmektedir. Ki sorun da burda başlıyor zaten..

1. Windows'a erişim için bir yol var ancak bu yolu anlatacak veya uygulacak bilgi biriklimim malesef ki yok.

2. Eğer BIOS menüsü gelmiyorsa, herhangi bir Lİnux dağıtımını DVD'ye yazdırmanızı tavsiye ederim. DVD'nin otomatik bir şekilde boot edilme şansı var en azından..
Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen bu onlar için büyük bir şeydir. Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.

-Dostoyevski-

mhmmdslhttnk

Alıntı yapılan: Barlow - 11 Ağustos 2017 - 00:46:37
Neden Kali kurmak istiyorsunuz ki? Kali hem kurulum açısından hem de kullanım açısından dost canlısı bir dağıtım değildir.

Siz Gparted ile Elemantary'i kaldırdığınızda GRUB'a artık erişilemiyor. GRUB'a erişmek için tekrardan onarılması yani bir Linux dağıtımının kurulması gerekiyor. Bunun için de USB'ye yazdırdığınız Linux dağıtımını boot etmeniz gerekmektedir. Ki sorun da burda başlıyor zaten..

1. Windows'a erişim için bir yol var ancak bu yolu anlatacak veya uygulacak bilgi biriklimim malesef ki yok.

2. Eğer BIOS menüsü gelmiyorsa, herhangi bir Lİnux dağıtımını DVD'ye yazdırmanızı tavsiye ederim. DVD'nin otomatik bir şekilde boot edilme şansı var en azından..

Bir usb ye elementary yazdırmıştım onu takıp bilgisayarı yeniden başlatsam düzelir mi ki?

Barlow

[mention=629781]@mhmmdslhttnk[/mention] O USB'yi taksanız bile BIOS'tan boot edilmesi gerekiyor.
Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen bu onlar için büyük bir şeydir. Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.

-Dostoyevski-

012rev3

[mention=629770]@mhmmdslhttnk[/mention]
Siz elementary os'un kurulu olduğu bölümü silerek bios'a zarar vermezsiniz/verilmemeli. Şu durumda ya F2 tuşunuz bozuldu ya da bir yerlerde yanlış yapıyorsunuz kanımca.
Bilgisayar marka modelini de yazabilir misiniz?

Bios'a erişmeden bir şeyler yapabilmemiz son derece güç. Bu yüzden eğer farklı bir alternatif yoksa şöyle bir şey yapılabilir. Benim için basit bir şey olsa da siz sadece risk payını düşünerek bu işi yapın. Söz konusu laptopsa biraz sıkıntı olabilir.
Bilgisayarınızdan disk bağlantısını kopartıp bilgisayarınızı bu şekilde açmayı deneyebilirsiniz. Biostan anlamıyorsanız ne bu yöntemi ne de bios'u kurcalamayı denemeyin!

mhmmdslhttnk

Alıntı yapılan: 012rev3 - 11 Ağustos 2017 - 08:57:31
[mention=629770]@mhmmdslhttnk[/mention]
Siz elementary os'un kurulu olduğu bölümü silerek bios'a zarar vermezsiniz/verilmemeli. Şu durumda ya F2 tuşunuz bozuldu ya da bir yerlerde yanlış yapıyorsunuz kanımca.
Bilgisayar marka modelini de yazabilir misiniz?

Bios'a erişmeden bir şeyler yapabilmemiz son derece güç. Bu yüzden eğer farklı bir alternatif yoksa şöyle bir şey yapılabilir. Benim için basit bir şey olsa da siz sadece risk payını düşünerek bu işi yapın. Söz konusu laptopsa biraz sıkıntı olabilir.
Bilgisayarınızdan disk bağlantısını kopartıp bilgisayarınızı bu şekilde açmayı deneyebilirsiniz. Biostan anlamıyorsanız ne bu yöntemi ne de bios'u kurcalamayı denemeyin!

F2 tuşum çalışıyor çünkü basınca lütfen bekleyin yazıyor ama direk o gösterdiğim grub yazısı geliyor. Bilgisayarım Samsung marka modelini ise şuanda hatırlamıyorum 2. Nesil bir bilgisayar fazla bilinen bir modeli değil.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Ağustos 2017 - 17:20:22

Yardım bekliyorum