[Çözüldü] SD karta Ubuntu yükleme sorunu yaşıyorum.

Başlatan saisik, 28 Aralık 2008 - 19:04:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

saisik

Sayın Forum Kullanıcıları,

Yıllarca windows kullandım... Bir Eee PC 900 satın alınca ve 1.8 30 gb ve 3600 rpm harddisk inanılmaz yavaş ve windows işletim sisteminde aşırı yavaşlığa sebep olunca cihazın üzerindeki sd kart yuvası üzerinde 8 gb sd  kart üzerinde çalışacak bir işletim sistemi arayışınıa girince eeebuntuyu buldum... müthiş hoşuma gitti... flash disk üzedinde sorunsuz çalışan ubuntu sd karta bir türlü yüklenmiyor... sd kart markası A-data SDHC class 6 ... bahsi geçen kart yalnızca fat 32 şeklinde format kabul ediyor... ancak live cd halinde 8.1 olarak sd kartı gören sistem disk bölümlemeye geldiğinde bicimleme safhasında ext3 seçilince %5 de kalıyor ve devam etmiyor... ext3 yerine fat32 seçince de bu kere kök dizin bulunamadı uyarısı veriyor...

Linux ve ubuntu dağıtımı bilgim sıfır ,daha tanışalı 2-3 gün oldu ... ama ubuntu özellikle 8.10 daki masaüstü, arkaplan hali ile çok hoşuma gitti ve keza flash bellek üzerinde gayet hızlı ...yani sdkart üzerdinden boot edilebilir hali ile kurmak ve kullanmak istiyorum... yardım edebilicek birisinin bulunması halinde veya ankarada bana yardım edebilecek bir yer bilinmesi halinde yardımcı olur paylaşırsanız sevinirim...

Saygılar

heartsmagic

Başlığın ismini değiştirip daha uygun bir yere taşıdım.

Eğer kart fat32 haricinde bir şey desteklemiyorsa nasıl Ubuntu veya bir başka Linux dağıtımı kurulacak?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

saisik

Başlığı yanlış yare açtığım için üzgünüm ama Acemiler için ilk durak başlığını görünce ve benda acemi olduğumdan ilk durukta durdum sanırım...

Sayın "heartsmagic" çabuk cevap için teşekkür ederim. bende sizin sorduğunuz sorunun cevabını arıyorum... Fat16 olarak biçimli başka bir SD karta ubuntuyu yükleyebilmişken fat32 şeklinde biçimlenmiş başka bir SD karta neden yükleme yapamıyorum... ubuntu yükleyebilmek için muhakkak ext3 şeklinde mi fotmatlanmış olması veya formatlanabilir olması mı gerekiyor sd kartın ? fat 32 şeklinde formatlanmış kartı ext3 şeklinde fotmatlayabileceğim kurulumun dışında  bir yazılım var mı ? Veya A-data SDHC kart yalnızca fat32 fotmat mı kabul ediyor (googledan baktım ama convert ile ilgili birşey bulamadım ve keza windows altında biçimlemeye çalışınca fat16 yı kabul etmedi ve seçenek olarak yalnızca fat32 seçeneği çıktı , eeebuntu kurulumu sırasında bunu ext3 e convert edemedi , oysa daha evvel başka bir sd kartta fat16 yı ext3 olarak biçimledi)  ? 

Sorduğum sorular uzman veya bilgili arkadaşlar için sıkıntı yaratıyorsa şimdiden özür dilerim...

atomkarinca

http://gparted.sourceforge.net/liveusb.php

adresinden programı USB diske kurup SD kartınızı formatlamayı deneyebilirsiniz.

saisik

Sayın atomkarınca,Sayın heartsmagic ve sayın forum kullanıcıları

gparted yazılımı ile sd kartı ext3 olarak biçimledim. ama aynı yerde yine %5 göstergesinde takıldı ve yine aynı hata mesajını verdi... " ext3 dosya sistemi SCSI4(0,0,0) bölüm 1 (sdb) aygıtındaki / üzerine bağlama işlemi başarısız..." şeklinde ...

teşekkürler...

saisik

Bu arada aldığım hata mesajını google da arattım... buldugum bir dökümanda SCSI disklerin mantıksal sürücü olarak atandığı yazılı olduğundan sd kartla alakalı bölüm için sil ve yeni bölüm oluştur işlemlerini yaparak birincil değil  mantıksal bölüm olarak düzenleyip yükleme yapmayı denedim ama yine bölümün biçimlendiği yerde yine aynı yerde %5 de takıldı ve aynı hatayı aldım... tek farkla artık 1 bölüm değil mantıksal olarak atadığımdan 6.bölüm olarak yazıyordu ama diğer hata mesajları aynı....

Bu arada benim gibi acemilerin bu forum başlığını gezmeleri ve benimle aynı başlangıç ve adaptasyon sıkıntısı yaşayanları bilgilendirmek amaçlı olarak bahsi geçen belgeden öğrendiklerimi belirtmeliyim sanırım... ubuntu bölümlerde ext2 ve ext3 şeklinde formatlanıyormuş... fat şeklindeki bölümleri okuyup üzerine yazabiliyormuş ama NTFS yi okuyormuş ama üzerine yazamıyormuş...windows ise ext2 ve 3 ü görmüyormuş...ben önce usb flash belleğe yükledim sorunsuz yüklendi... sonra düşük kapasiteli bir SD karta yükledim yüklendi ama bellek yetmedi ... SDHC A-Data marka karta yüklemeyi denedim ama yukarıdaki sorunları yaşadım...

Felâsife

Kart desteği açıkca FAT32 diyorsa, ext3 olarak biçimlemeniz zaten zor gibi, anladığım kadarıylada bçimleyeme mişsiniz.
Fotoğraf makinesiyle filan biçimlemeyi deneyiniz.

Not:
Kart kiliti kapalı olabilir mi?
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

garafatma

üzgünüm ama kartın üreticisinde bile kart ile ilgili teknik desteği vermemişler. ne bir kullanma kılavuzu ve bir program...
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

Exodus

Alıntı yapılan: saisik - 28 Aralık 2008 - 22:44:50
Bu arada benim gibi acemilerin bu forum başlığını gezmeleri ve benimle aynı başlangıç ve adaptasyon sıkıntısı yaşayanları bilgilendirmek amaçlı olarak bahsi geçen belgeden öğrendiklerimi belirtmeliyim sanırım... ubuntu bölümlerde ext2 ve ext3 şeklinde formatlanıyormuş... fat şeklindeki bölümleri okuyup üzerine yazabiliyormuş ama NTFS yi okuyormuş ama üzerine yazamıyormuş...windows ise ext2 ve 3 ü görmüyormuş...ben önce usb flash belleğe yükledim sorunsuz yüklendi... sonra düşük kapasiteli bir SD karta yükledim yüklendi ama bellek yetmedi ... SDHC A-Data marka karta yüklemeyi denedim ama yukarıdaki sorunları yaşadım...
Linux Ntfs bolumleri NTFS-3G araciligi ile okuyup yazabiliyor ;=)
Arch Linux FTW!

heartsmagic

Edinilen bilgiler eskiye ait olduğundan eksiklik olmuş olabilir. @Exodus'un dediği gibi NTFS yazma-çizme olayları şu an Linux üzerinde de mümkün. Ancak bizim sorunumuz bu değil zaten.

Linux ext3, reiserfs,xfs vb gibi birçok dosya sistemi üzerine kurulabilir fakat doğrudan FAT veya NTFS üzeirne kurulmaz. Bu nedenle kuracağın dosya sistemi ext3 olmalı (veya diğer sayılanlardan biri). Senin aldığın hata bölümleme kısmında mı yoksa Ubuntu'nun kurulum kısmında mı ben tam olarak anlayamadım. Bir diğer mesele de sd kartı biçimlendirirken var olan bölümleri tamamen sildin mi yoksa doğrudan olanları mı biçimledin? Tamamını biçimleyerek, temizledikden sonra yeni bir bölüm oluşturmayı denedin mi?

saisik

Sayın Exodus
düzeltmeniz için teşekkür ederim...geçtiğim aşamaları notla 3.şahıslara bilgilendireyim derken yanıltıcı bilgi vermişim üzgünüm... sanırım okuduğum belge eski idi ...

Sayın atomkarıncanın önerdiği proğramla kartı formatlayabildim ama ext3 şeklindeki formatta da aynı probleme yaşadım..şimdi aynı yöntemle ext2 yi deneyeceğim...

kartın kilidi kapalı değil :))) hatta kilide güvenmeyip bant bile yapıştırıp denedim:))

cevaplara ve ilgiye teşekkür ederim... 

düzeltme yazım ile ilgilidir...

saisik

Sayın heartsmagic
Ubuntunun resimli kurulumu ile ilgili yönergeye uygun olarak kurulum yaparken önce mevcut sd olan bölümü sildim... elle kur bölümünden birisi takas olmak üzere iki bölüm kurdum.. yükleme yapacağım bölümü ext3 olarak seçtim ve bu bölümü işeretleyip kuruluma geçtim sonraki adımda bahsi geçen hata mesajlarını aldım...

Evet tamamını biçimleyip yeni bölüm oluşturmayı denedim birkaç sefer..şimdi aynı yöntemi ext3 değilde ext2 için deniyorum...

heartsmagic

Kuruluma geçtin ancak ext3 biçimlemesinde mi sorun verdi? Eğer böyleyse kartın ext3 ile sorunu olabilir diye geçiyor içimden. ext2 bayağı geride kaldı, pek kullanmanı tavsiye etmiyorum ancak denize düşen yılana sarılırmış.

saisik

sayın forum kullanıcıları

ext2 yi de denedim bu kere ext3 de olduğu gibi %5 de değilde ilk seferde %25 de diğer seferde %15 de takıldı ... sonrasında yine aynı hata mesajını verdi...

sayın heartsmagic,
hatanın nereden kaynaklandığını bulmaya çalışıyorum aslında ... SDHC karta ubuntuyu yükleyebiliyormuyum bunu anlamaya çalışıyorum... flash belleğe yükledim...eğer problemin elimdeki kart kaynaklı olduğu sonucu çıkarsa ortaya kartı değiştirebileceğimi düşünüyorum...Ama yerine alacağım başka marka kartında sorunsuz çalıacağından emin olabilmem için bu karttaki sorunu bilmem gerektiği düşüncesindeyim...

Kuruluma geçki ve " ext3 dosya sistemi SCSI4(0,0,0) bölüm 1 (sdb) aygıtındaki / üzerine bağlama işlemi başarısız..." şeklinde hata mesajı aldım.. ext2 de de yine aynı mesajın ext2 olanının aldım...

Çağlar

Fat 16 sistem üzerinde Ubuntu kullandım. Hızı tatminkardı. Eğer işinizi görecekse Fat 16 yapın.
Not: Bendeki flash disk aynısını yapmıştı.
We got a badass over here!

saisik

Sayın Çağlar,
Kurulum sırasında disk bölümleme bölümünden Fat16 yı seçince kuruluma geçmeye çalışınca /dos ve hem /windows seçeneklerinde kök dosya siztemi yok şeklinde hata mesajı alıyorum... bunu nasıl aşmıştınız...

Çağlar

Ben böyle bir sorun yaşamamıştım. Diski bilgisayarımdaki Gparted ile biçimlendirdim ,ki sanırım sizde windows var, sonra kurulum yaptım. Şöyle yapın tavsiyem çalışan sisteminiz altında biçimlendirin sadece FAT yazıyor yanlış hatırlamıyorsam. Sonra kurulum esnasında swap alanı ayarlayıp bağlama noktasını da / yapın ben sorun yaşamamıştım.

saisik

Sayın Çağlar,

Malesef çalışan başka sistemde Gpart ile Fat olarak biçimlememem müsade etmiyor...

Çağlar

Sanırım SD kartınız bu biçimi desteklemiyor. Başka çare bulursam döneceğim.

saisik

Sayın Çağlar , Sayın heartsmagic , Sayın keiser_soze, Sayın atomkarınca, Sayın mono , Sayın Exodus

Sorunumla ilgili cevaplarınız ve çabanıza teşekkür ederim.

Bahsi geçen kartı bir SanDİsc SDHC kartla değiştirice sorunum çözüldü... Resimli Ubuntu kurulumun takip ederek ( ki sorunu çözmeye çalışırken tüm safhaları ezberlemişim) eeebuntu' mu yükleyebildim... Simdi makineyi açarken esc ye basarak boot aygoto olarak cartreaderı seçip SD kart üzerinden ubuntuyu açıyorum... eeebuntu netbooklar için derlendiğinden hiçbir sıkıntı yaşamadan tüm fonksiyonlarını kullanıyorum...

Arabirimi gerçekten çok şık... Ama ben 8.10 un kahverengi arkaplanına bayıldım (birde sudo dergisinin ilk sayısının kapagındaki grafiğe) şimdi onu nasıl yükleyeceğimi araştırıp yükleyeceğim...Bu arada Ubuntu kullanılmaya devam edilecek ise ( ki ilk izlenim windowsu unutturacakmış gibi gözüküyor) C ile ilgili en azından temel komutları öğrenmek lazım sanırım...İlk fırsatta bu forumdaki dergi nüshalarını izleyerek başlangıç yapacağım... Belki bir kitap önerisi olan olursa o kitabı da alabilirim...

Sayın forum kullanıcıları bu başlığın özeti şudur : A-datat 8 GB SDHC class 6 Asus Eee PC 900 modeline iyi gelmedi.. iyi gelen Sandisc 8 GB ... kadı kızının kusuru ise class 2 olması ...

Herkesin ubuntuyu denemesi dileğiyle...

heartsmagic

Geri dönüp bilgi verdiğin için teşekkürler. Konuyu kapatabiliriz böylece. Fakat hemen belirteyim ki öğrenmen gereken kodlar C kodları değil. Linux bilmek için programlama bilmeye gerek yok. Sadece kendisine has komutları vardır ve bazı durumlarda çok yararlı olabilir (hatta olur). Windows üzerindeki

ipconfig /all

örneğini düşünebilirsin. Kısacası kod değil komut öğreneceksin ve öğrendikçe daha fazla seveceksin Linux'u.

Tekrar teşekkürler.