Format esnasında cpu hızı düşürme nasıl yapılır?

Başlatan kaan-topcu, 03 Ağustos 2017 - 00:00:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kaan-topcu

Merhaba arkadalar kullandığım bilgisayarda cpu kaynaklı ısnma problemi mevcut. Maddi imkanlardan dolayıda değiştirme şansım şuanlık yok. Windows 7 yi kışın soğularda bilgisayarın altına buz koyarak vesaire bir şekilde format atmayı başarmıştım bilgisayar acıldıktan sonra zaten cpu hızını düşürünce problem kalmıyor. Şimdi ubuntuyu kurmak istiyorum ama format esnasında ısınıp kapanıyor. Format süresince cpu frekansını düşürme şansım var mı? Yada kurulumu başka nasıl yapabilirim. Sanal makinede kullanmak istemiyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

mhmtkrktr

Format dahi atılamayacak kadar ısınıyorsa donanım üzerinde sorun olabilir. İşlemci fanı temizliğini ve sağlam oturup oturmadığını kontrol et istersen. Donanım sorunu olmadığı halde bu kadar ısınıyorsa, tek çözüm BIOS un söylediğin seçeneklere sahip olması.
O da yoksa, bence hiç kurcalama, olduğu gibi kullanmaya bak. ;-)

matrax_41

https://askubuntu.com/questions/394502/set-a-lower-p-state-for-my-cpu-underclocking

cpufreq aracı ile yapıldığı söylenmiş bağlantıda. Usb'den ubuntuyu başlattığında yapabilirsin. Yüklü değilse cpufrequtils paketini yüklemelisin.

kaan-topcu

Belli aralıklarla temizliyorum fanı tabiki. Gpuda maalesef öyle bir seçenek yok. [mention=629554]@matrax_41[/mention] Cpufrequtils i kullanarak format esnasında kabuk oluşturup çağırmayı denedim ama oradaki kabuk bunu yapabileceğim kadar gelişmiş değildi. Usbden başlatıp öyle düşürsem pc kapanınca format modulune geçtiğimde yine kaybolucak.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Ağustos 2017 - 09:59:52

Farklı bir yol düşündüm live moddayken cpu frekansını düşürüp çalıştırabiliyorum. Diskte ayırdığım yere live moddayken kurulum yapmasını nasıl sağlarım ?

matrax_41

Eğer dizüstü değilse biostan da düşürebilirsin.

UNC

[mention=629555]@kaan-topcu[/mention]

1.ubuntuyu dene butonuna ( try ubuntu ) tıkla . cpu hızını ayarla

2.işlemlerini bitirdikten sonra masaüstündeki ubuntuyu yükle (install ubuntu) simgesine tıkla kurulumu başlat.

012rev3

Benim görüşüm, sistem kurulumu üzerine düşünmeden önce bilgisayar donanımları üzerine düşünmeniz gerektiğidir. Eğer bios ayarları öntanımlı şekildeyse cpu frenkansını düşürme çözümü bana pek sağlıklı gelmiyor. Cpu'nuzun macununu tazelemeniz, bilgisayar çevresinde tıkalı gözenekleri açmanızı önerebilirim. (Bu şekilde format atmakta zorlandığım/kapanan sisteme rahatlıkla format atabilmiştim.) Tabi bunlar donanımsal sorun yoksa işe yarayabilir aksi halde tecrübeli olduğum konu ekran çipi hakkındadır. (Bu tecrübem format atma sırasında ekran çipinin aşırı ısınması ve artık görüntü alamamam şeklinde oldu.) Eğer sorun ekran çipinin fazla ısınıyor olması ise sistemi zorlamanız halinde böyle bir durumla da karşılaşabilirsiniz. Mümkünse sisteminizin ısı kontrolünü yapabilirsiniz. Yanlış yönlendirmek istemem. 
"Her şey mümkün olduğunca basitleştirilmeli ancak sıradanlaştırılmamalıdır." Albert Einstein

illedelinux

Farklı bir çözüm önereyim, eğer amacınız herhangi bir işletim sistemi kurmak ise alttaki dağıtımı rahatlıkla kurabilirsin.
Bu kalıbın kurulması bir (1) dakika sürüyor ve daha önemlisi o bir dakikanın 30 saniyesi işlemciyi yüzde elli geri kalan 30 saniyesi ise yüzde on civarında kullanır.
Bu da makineniz ısınsa dahi kurulumu bitirme şansınızın yüksek olduğu anlamına gelir.
Ayrıca kurulum esnasında internet bağlantısına da gerek olmadığından artı yük bindirmez.
Bu dağıtım 150 megabayt civarında ram kullanır, kurulum sonrası muhtemelen rahat kullanabilirsiniz.
Kendisi Debian 8.8 jessie 64bit Openbox masaüstüdür, umarım işinizi görür...
https://netix.dl.sourceforge.net/project/illedelinux/debianopenbox.iso 
md5: 1d7238c3a1e50a8c5f54b3e016def7e4
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...