Ubuntu 14.04 Openvpn ile aynı anda nasıl 2 vpn e bağlanır?

Başlatan efurkank, 02 Ağustos 2017 - 15:33:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

efurkank

Ubuntu 14.04 de Openvpn ile aynı anda nasıl 2 vpn e bağlanılır?

efurkank

Ubuntu 14.04 Openvpn ile aynı anda nasıl 2 vpn e bağlanır

efurkank

Ubuntu 14.04 Openvpn ile aynı anda nasıl 2 vpn e bağlanır

ali159

Bildiğim kadarı ile hiç bir işletim sisteminde iki vpn e birden bağlanmazsin. Böyle bir şey teknik olarak imkansız.

efurkank

Yurtdışı kaynaklı bazı sitelerde network manager ile router tablolar üzerinden yapıldığını söylüyorlar. Ama ben malesef çözümleyemedim. Ve bunu yapmamı isteyen kişi gayet olduğundan emin.Başka fikri olan var mı? Yakın zamanda öğrenirsem burdan ayrıntılı paylaşıcağım :)

MuhammedOzby

Şöyle yaparsın teknik olarak 2 sanal network çıkışı oluşturup onların çıkışlarını VPN'e vermen gerek o da linux'te bilmediğim ama winde kullandığım bir durumdur.(Zaten kolay atama ama linux'te o kadar uzman değilim.)

efurkank

Arkadaşlar sanal network oluşturmadan yada tun kullanmadan script dosyası ile zorda olsa çözüme kavuşturdum."Ubuntu 14.04"
Forumu bu konu için kullanmaya başlamıştım pek hakim değilim paylaşım yeri burasımı diye o sebeple bu sorunu yaşayanlar bana ulaşırlarsa yardımcı olurum.

if

@ efurkank,

Paylaşım yeri tam da burası. Herkes bildiğini paylaşsın, birbirlerine yardımcı olsun diye var burası.

efurkank

Teşekkür ederim cavabın için. Forumda yeni olduğum için sorduğum sorunun altında mı farklı yerde mi paylaşayım manasında demiştim. Haftasonu paylaşayım zamanım olur.

if

Anladım:) BU soru altında paylaşmanız uygun olur. Ya da yeni bir konu açarsınız - bir Nasıl anlatımı - sonra bağlantısını buraya geçebilirsiniz.

efurkank

Aynı anda birden fazla vpn e default olarak bağlanılmıyor 14.04 te. Hele ki 2den fazla vpn var ise sıkıntı kaçınılmaz. Bu sorunu çözdük ve geç de olsa paylaşmak istedim.

vim /usr/bin/vpns
#Bununla connect.all sh ile çalısması gerekenlerin yolunu gösterdik
currentDir=`pwd`;
cd /home/"sizinvpnsdosyasınınyolu"/vpns/;
bash connectall.sh $1 01-TCP 01-TCP1 01-TCP2 01-TCP3 01-TCP4
cd $currentDir;
***************************************************************************************
chmod 777 /usr/bin/vpns
mkdir /home/vpnsadındaklasorolusturduk/vpns
cd  /home/klasorıcınegırelım/vpns

vim connectall.sh
#Bununla root olarak calısmak zorunda olan ve, yolu ıle ovpnleri commandla calıstıran script yazmıs oluyoruz
#!/bin/bash

if [[ $EUID -ne 0 ]]; then
   echo "This script must be run as root"
   exit 1
fi

daemonname=openvpnsametimeallconnect
command=$1;
if [ $command == "up" ]; then
        for var in "$@"
                do

if [ -d "$var" ]; then
                        #echo "$var is directory ok.";
                        cd  $var;
                        echo " command openvpn --config $var.ovpn";
                        result=`openvpn --config $var.ovpn --daemon $daemonname$var`;
                        #echo "result is $result";
                        cd ..;
                fi;
        done
elif [ $command == "down" ]; then
        killall -w openvpn
fi
chmod 777 /home/connectallshyolu/vpns/connectall.sh

vim login.conf
#benim bütün vpnlerin username ve parolası aynı buraya kullanıcı adı ve parolayı yazıyoruz ki şifresiz olarak bağlanabilelim.

kullanıcıadımız
paralomız
chmod 777 /home/logınconfdosyasıyolu/vpns/login.conf

vpns up komutu ile hepsine şifresiz bağlanırız artık.
Tek tek öldürmek için;
ps aux | grep openvpn ile pid baktık
kill _TERM pidsi
vpns down ile hepsi kapanır.
--daemonla şifresiz geçiyor bağlantya.  connctall.sh da çunkı logın.conf aynı klasorde.
Yanlız bütün vpn dosyaları klasor halınde vpns klsoru altında. O klasorde logın cofda war.şöyle ki;

/usr/bin/ içerisinde vpns adında dosyam var. Vpns klasörü altında  01-TCP, 01-TCP1, 01-TCP2, 01-TCP3 ve 01-TCP4 klasör isminde vpnlerim vardı. her vpn klasorunde malum ovpn, cert vekey dosyaları war. Ve yine bu klasörde connectall.sh var. login.conf var. login confda şifre ve parola yazıyor. yanlız her username ve parolam aynı oyuzden sıkıntısız çalısıyor. farklı username ve parolanız var ise eşleştirme ımkanınız varsa eşleştirin yoksa connectall.sh dan daemon lu kullanımı kaldırıp logın confu sılersenız vpns up komutu yaptıgınızda elle hepsıne username ve password gırerek sorunu asarsınız.

Yardımcı olabildiysem ne mutlu.Kolay gelsin...