Dosya Uzantılarını Göremiyorum/Değiştiremiyorum

Başlatan anlshn52, 01 Ağustos 2017 - 01:58:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

anlshn52

Merhaba ben yeni linux kullanmaya başladım dosya uzantılarını istediğim gibi düzeliyemiyorum örneğin boş belge oluşturduktan sonra onu .html olarak kaydetmek istiyorum ama sadece ismi değişiyor ben türünü değiştirmek istiyorum nasıl yapabilirim bunu

UNC

[mention=629448]@anlshn52[/mention]
Tam olarak anlamdım sorunu fakat
Dosyayı kaydederken uzantısıyla birlikte kaydedbilrsn
örn: deneme.html

veya ismi degiştirirken uzantısınıda yaz

anlshn52

ben böyle yapınca sadece adı değişiyor türü değişmiyor sorunu anlamışsınız

edge35

Sorunlarımı çözerken her şeyiyle öğrenmeye çalışıyorum. Bana balık verenden Allah razı olsun, ama bana balık tutmayı öğretenden Allah daha çok razı olsun :)

lnxdev

UNC arkadaşımızın yaptığı gibi olması lazım. Eğer olmuyor ise herhangi bir metin düzenleyici ile dosyayı açıp sonrasında ise dosyayı dosyaismi.html olarak kaydedin.

ekremsenturk

Bir HTML dosyasını kayıt edebilmek için dosyayı html formatında  yazmak gerekir. HTML bir protokoldür ve kendi yazım biçimi var. Bir dosyanın uzantısını değiştirmek dosyanın türünü değiştirmez.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Ağustos 2017 - 01:12:01

HTML dosyasıda gerçekte bir metin dosyasıdır ancak kendi protokolü var ve HTML dosyasını çalıştıracak olan varsayılan uygulama bu dosya içinde o protokolün gerektirdiği yazım biçimini arayacaktır. O yazım biçimini de editör yazmaz, yazar olan kişi bilmeli ve uygulamalı. Office programları metni otomatik dönüştürürler ama basit editörler böyle bir özelliğe sahip değiller

mhmtkrktr

Linux dosya türü tanımlamada Windows'dan farklı olarak mimetype kullanır. Bu sebeple dosya türü tanımlamada dosya uzantısı belirleyici olmaz. Uzantı isim gibi görünür. Dosya türünü @ekremsenturk'ün söylediği gibi içerik belirler ve uzantı sadece uygulama ve simge seçiminde mime için belirleyici olur.
Örneklemeye çalışırsak;
cd /tmp

echo 'yazı denemesi' > deneme.txt
file -i deneme.txt
## sonuç : text/plain
xdg-mime query filetype deneme.txt

echo '<html>' > deneme.txt
file -i deneme.txt
## sonuç : text/html

echo '<#!/bin/sh>' > deneme.txt
file -i deneme.txt
## sonuç : text/x-shellscript

Görüldüğü üzere dosya türü içeriğe göre değişiyor fakat uygulama verisi sabit kalıyor. Şimdi aynı örneği içeriği sabit tutup, uzantıyı değiştirerek deneyelim.

echo 'yazı denemesi' > deneme.txt
file -i deneme.txt

echo '<yazı denemesi>' > deneme.html
file -i deneme.txt
xdg-mime query filetype deneme.html
## sonuç : text/html

echo '<yazı denemesi>' > deneme.sh
file -i deneme.txt
xdg-mime query filetype deneme.sh
## sonuç : application/x-shellscript

Diğerinin tersi olarak, uygulama bilgisi uzantıya göre değişti fakat içerik text olduğu için, tür hiç değişmedi.

anlshn52

Teşekkürler yanıtlarınız için , sistemde sorun vardı sanırım tekrar yükledim bugün düzeldi farklı kaydetten bile düzeltemiyordum önceden

edge35

Sorunlarımı çözerken her şeyiyle öğrenmeye çalışıyorum. Bana balık verenden Allah razı olsun, ama bana balık tutmayı öğretenden Allah daha çok razı olsun :)