pycharm tar.gz programı kuramıyorum

Başlatan sociologist, 31 Temmuz 2017 - 22:21:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sociologist

Öncelikle herkese merhaba.Bu linux işinde çok yeni olduğum için biraz saçma bir şey sorduğumun farkındayım.Mazur görünüz.
Konuyu açmadan önce çeşitli yerlerde fazlaca araştırdım ama artık başlığı açmanın vakti geldiğini düşündüm. Elimde bulunan tar.gz uzantılı dosyşanın adı pycharm-professional-145.597.11.tar.gz ve ./configure make gibi komutlarla bu dizinde terminal açıp yükleme yapmaya çalıştığımda :"No such file or directory" tarzından bir hata alıyorum ve kod yazmaya devam edemiyorum.Sonuç olarak tar.gz uzantılı dosyamı yükleyemiyorum.
Teşekkürler yardımlarınızı bekliyorum

lnxdev

Dosyanın bulunduğu klasörde dosyanın üzerinde sağ tıklayıp "Arşivden Çıkar" seçeneğini denediniz mi ? Eğer bunu gerçekleştirmeyi sağlayamıyor sanız aşağıdaki komut ile açabilirsiniz.

tar -xvzf pycharm-professional-145.597.11.tar.gz

sociologist

evet extract here işleminden sonra "pycharm-145.597.11 " adında bir folder belirdi şuanda.Aynı şekilde bu folder'in içinde terminal açıp
./configure komutlarını falan da denedim yine aynı sonucu alıyorum.

lnxdev

Ne için configure yapmak istiyorsunuz? Pycharm zaten derlenmiş ve binary şeklinde dağıtılan bir uygulama o yüzden programı açıp gui üzerinden ayarlama yapmalısınız. Pycharm çalıştırmak için çalıştırabilir dosya ya izin verin ve açın

sudo chmod +x pycharmdosyasi && pycharmdosyasi