[Çözüldü] XFCE üzerinde Nautilus sağ tık menüsü eksiklikleri

Başlatan edge35, 31 Temmuz 2017 - 01:23:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

edge35

Pardus 17 - XFCE kullanıyorum. Thunardan pek hoşlanmadığım için Nautilus kurayım dedim. Fakat Nautilus'ta sağ tık ile gelen menüde bazı şeyler eksik. Belki tercih edilen uygulama olmadığı içindir deyip ayarlardan değiştirdim. Fakat değişme olmadı. Menüde sadece "Yeni Klasör / Yeni Belge / Yapıştır / Hepsini Seç / Özellikler"  var. Eksikleri (burada terminal aç gibi) geri nasıl yükleyebilirim.?

Sorunlarımı çözerken her şeyiyle öğrenmeye çalışıyorum. Bana balık verenden Allah razı olsun, ama bana balık tutmayı öğretenden Allah daha çok razı olsun :)

illedelinux

@edge35 sen de benim gibi seçenekleri denemek-karıştırmak hoşuna gidiyor galiba  :)

Thunar oldukça gelişmiş bir dosya yöneticisidir, Thunar'daki özelleştirme seçeneğini hiç birinde göremezsin, Thunar'ı bilmediğim zamanlar onu basit zanederdim, oysa Thunar bir cevherdir...

Thunar sağ tık ile yapamayacağın hiç bir şey yok desem yeridir, fakat bunu tek tek anlatmak yerine alttaki adreslerden yararlanabilirsin...
https://illedelinux.blogspot.com.tr/2017/06/thunar-arama-ozelligi-ekleme.html   
https://illedelinux.blogspot.com.tr/2017/06/thunar-ile-hash-degerleri-ogrenme.html 
https://illedelinux.blogspot.com.tr/2017/04/thunar-sag-tk-ozellestirme.html 
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

edge35

[mention=629412]@illedelinux[/mention] teşekkür ederim, belki de nautilusa geçmek yerine thunarı ona benzetirim :) özelleştirme özellikleri oldukça gelişmiş ne de olsa :) falat yukarıdaki sorum halen devam etmekte, nautilusta nasıl yapabilirim?

Sorunlarımı çözerken her şeyiyle öğrenmeye çalışıyorum. Bana balık verenden Allah razı olsun, ama bana balık tutmayı öğretenden Allah daha çok razı olsun :)

UNC

[mention=629424]@edge35[/mention]

sudo apt-get install nautilus-open-terminal
nautilus -q && nautilus &

edge35

[mention=629425]@UNC[/mention] sanırsam Pardus'ta bu yok
myilmaz@pardus:~$ sudo apt-get install nautilus-open-terminal
[sudo] password for myilmaz:
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
nautilus-open-terminal paketi mevcut değil, ancak başka paket içerisinden işaret edilmiş.
Bu durum bu paketin kayıp, eskidiği için bırakılmış, ya da başka bir
yazılım kaynağında bulunduğu anlamına gelebilir.
Yine de aşağıdaki paketler onun yerine geçecek:
  gnome-terminal:i386 gnome-terminal

E: 'nautilus-open-terminal' paketi için kurulum adayı yok
myilmaz@pardus:~$

Dışarıdan deb indirerek kurmayı denedim, aşağıdaki çıktıyı aldım.
myilmaz@pardus:~$ sudo dpkg -i nautilus-open-terminal_0.20-1_amd64.deb
Daha önce seçili olmayan nautilus-open-terminal paketi seçiliyor.
dpkg: nautilus-open-terminal_0.20-1_amd64.deb dosyası, nautilus-open-terminal paketi:
gnome-terminal, nautilus-open-terminal paketi ile çakışır
  nautilus-open-terminal (sürüm 0.20-1) kurulacak.

dpkg: nautilus-open-terminal_0.20-1_amd64.deb arşivi işlenirken sorun yaşandı (--install):
paketler çakışıyor - nautilus-open-terminal kurulmayacak
İşleme sırasında hatalarla karşılaşıldı:
nautilus-open-terminal_0.20-1_amd64.deb
myilmaz@pardus:~$

edge35

Hangisini yaparken oldu bilmiyorum ama "uçbirimde aç" geldi. gnome-terminal 'i kurunca kendiliğinden gelmiş olabilir. Herkese teşekkürler