[Çözüldü] flaş disk boot option olarak görünmüyor

Başlatan Rambo, 27 Temmuz 2017 - 10:45:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Rambo

herkese merhaba öncelikle benzer bir konu varsa affedin aradım ama bulamadım. Sorun şu ubuntu nun yanına başka bir sistem kurmak istedim ve sistemi flaş diske attım. Ama bios ta flaş boot option olarak görünmüyor. Başka flaşlar görünüyor ama onların da alanı yetmiyor sistem için. Yardım ederseniz sevinirim. Şimdiden sağolun.

Flaş disk modeli sandisk ultra USB 3.0 16 gb

Rambo

ata1

Rambo

Şey bilgisayardan direk flaşa attım ama sanırım sorun bu değil. flaş boot option olarak görünmüyor bile.

lnxdev

Ubuntu'da iken:

lsblk

buradan senin 16 gb lık olan birimi bulman lazım ve onun cihaz ismini alman lazım. Örn: /dev/sdb. Sonra ilgili kalıp dosyasının bulunduğu klasöre git ve orada terminal aç.

sudo dd bs=4M if=kalıpdosyasıismi.iso of=/dev/sdb status=progress && sync
of= olan kısım senin usb cihazının olduğu yer yani onu tespit edip emin olduktan sonra oraya yaz. Bu yöntemle daha sağlıklı bir boot usb etmiş olursun.

mhmtkrktr

Kalıp dosyasını kopyala yapıştır şeklinde usb içerisine atamazsın. (çalışmaz)
Kalıp yazmak için geliştirilmiş uygulamalar var veya @lnxdev 'in tarif ettiği şekilde uçbirim üzerinden yazabilirsin.

Diğer sorun; Bazı bios'lar da, usb belleği doğrudan göremeyebilirsin. Bu tip bios içeriğinde bellek, diskler veya harddiskler menüsünün altına gelir. Yapman gereken, bu menüde usb belleği kurulum için ilk sıraya taşımak.
Not : Kurulum tamamlandığı zaman, dahili harddiski tekrar ilk sıraya alman gerekebilir. Aksi durumda usb bellek takılı iken işletim sistemini açamayabilirsin.

Rambo

$ lsblk
'lsblk' komutu bulunamadı, şunu mu demek istediniz:
'lsblk' paketinden 'util-linux' komutu (main)
lsblk: komut bulunamadı

illedelinux

Bu işte çok yeniysen yukarıda verilen DD komutu ile harddiskin silinmesine neden olabilirsin, Mintstick ile denemeni öneririm.

Önce Gdebi paketi yüklü değilse alttaki komutu uçbirime gir ve yükle.
sudo apt-get install gdebi   

Alttaki paketi indir.
http://packages.linuxmint.com/pool/main/m/mintstick/mintstick_1.3.4_all.deb 

İndirdiğin pakete sağ tıkla Gdebi ile kur.
Usbyi tak.
Kurduğun paketin menüde iki tane simgesi olacak.
Usb bellek biçimlendirici ile biçimlendir, biçimlendirdikten sonra usbyi çıkar geri tak görünecektir.
İso yazdırmak istersen, Usb bellek yazıcı ile isoyu yazdır...
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

UNC

[mention=629241]@Rambo[/mention]
Gnome disk utility' i  aç kurulu degilse aşagıdaki komutla kurabilrsn.

sudo apt-get install gnome-disk-utility

terminalden çıkmadan aşagıdaki komutla çalıştır veya launcherdan başlat farketmez.

gnome-disks

1. usb cihazını seçip biçimlendir.

2.Disk kalıbını geri yükle seçenegine tıkla

3.iso dosyasını seç

4.Geri yüklemeyi başlat

işlem tamamlandıgında sorunsuz boot olması gerekir.

lnxdev

[mention=629241]@Rambo[/mention], dediğim işlemi yapamadıysanız lütfen etcher kullanın sadece 3 fare tıklama işlemi ile yapabilirsiniz.

https://etcher.io

Rambo

Herkese teşekkür ederim. Flaş usb 2.0 da çalışıyor. Ama hala 3.0 da çalışmıyor. Birde iso dosyasını flaşa yazdırdım ama grub ön yükleyicide takılıyor. Not iso dosyası eksik değil. Sorun nereden bulamadım yardım edermisiniz. Ve usb neden 3.0 da boot option olara görünmüyor

Rambo

şu anda tek sorun flaşın usb 3.0 da çalışmaması yardım edermisiniz

lnxdev

3.0 portunda bir problem olabilir mi ? Başka bir çıkarılabilir aygıtla denedin mi ? Ayrıca USB'yi 3.0 portuna taktığınız zaman bios tan baktınızmı görüyormu ? 2.0 portunda görüp 3.0 da görmüyorsa portta bir problem var demektir.

Rambo

3.0 olan flaşı 3.0 portu biosta görmüyor. Ama 2.0 olan flaşı biosta görüyor 3.0 portu. Normal kullanımda ise 3.0 portu hiç sorun yaratmıyor.

mhmtkrktr

Bu söylediğin bilinen bir sorun. Şuan için çözümü üretilmiş mi araştırabilirsin ancak neden sorun ettiğini anlayamadım. 2.0 portundan kurulumu yap, çalışan sistem üzerinde zaten bu sorun olmuyor. ;-)

Rambo

O zaman herkese teşekkür ederim yardımları için.