[Çözüldü] Başka konumdaki dosyayı çalıştırma

Başlatan edge35, 27 Temmuz 2017 - 02:33:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

edge35

gcc ile derlediğimiz bir dosyayı ve ya bash dosyalarını ve ya diğer çalıştırılabilir dosyaları komut satırı üzerinden ./dosya_adi şeklinde çalıştırabiliyoruz. Fakat başka bir konumdaki dosyayı nasıl çalıştırabilirim? Örnek vermek gerekirse /usr/share/uygulama/dosya dosyasını .//usr/share/uygulama/dosya şeklinde çalıştıramıyorum.

Sorunlarımı çözerken her şeyiyle öğrenmeye çalışıyorum. Bana balık verenden Allah razı olsun, ama bana balık tutmayı öğretenden Allah daha çok razı olsun :)

matrax_41

Bash için sh /usr/share/uygulama/dosya şeklinde çalıştırabilirsin.

C programını da yol (Sistemin çalıştırılabilir, binary dosyaları tuttuğu klasörler) denilen klasörlerden birine attığında direk adıyla çalıştırabilirsin.

edge35

Bash için olduğu gibi C için de yok mu? İlla belli dizinlerde mi (/usr/bin gibi) bulunması gerekli.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Temmuz 2017 - 04:08:16

Bana lazım olan şeyi ayrıntılı açıklamak gerekirse, kendi çapımda küçük bir C programı yazıyorum. /usr/bin içerisinde ki dosyadan diğer derlesnmiş C dosyalarını nasıl çağırabilirim? Örneğin
sandik -u
sandik -b
kodları farklı farklı derlenmiş C dosyalarını çalıştıracak.

Uygulama geliştirme konusunda fazlasıyla acemiyim. Belki en temel kısımlarından olan (artık adı her ne ise) o doyayı bile nasıl oluşturacağımı bilmiyorum Ben de geçici olarak direk tek komut olan bir bash dosyasıyla işimi görmeyi denemştim. En azından o dosyanın nasıl, ne kurallarına göre oluşturulacağını öğrenene kadar.

Sorunlarımı çözerken her şeyiyle öğrenmeye çalışıyorum. Bana balık verenden Allah razı olsun, ama bana balık tutmayı öğretenden Allah daha çok razı olsun :)

alorak

Dosyanın çalıştırılabilir yetkisi varsa ve ikili(binary) yapıya sahipse aşağıdaki gibi çalıştırabilirsin: [ düzeltme ]

/usr/share/uygulama/dosyaadi

Betik dili ile yazılmışsa (python veya bash):

python3 /usr/share/uygulama/dosyaadi.py

/usr/bin klasörü içerisine link oluşturursan (ln komutu ile yapılabilir) yalnızca "dosyaadi" şeklinde de çalıştırabilirsin.
özgürlük için

edge35

./usr/share/uygulama/dosyaadi şeklinde denediğimde dosya bulunamadı, dosya yok gibi bir hata vermişti

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Temmuz 2017 - 14:26:56

/usr/share/uygulama/dosyaadi
Başındaki noktayı kaldırarak çalıştırabiliyormuşuz. Anlaşılan o "." bulunan dizini temsil eden noktaymış. Yardımlarınız için teşekkür ederim :)