[Çözüldü] Uygulama dosyaları nerede olmalı?

Başlatan edge35, 26 Temmuz 2017 - 20:38:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

edge35

Bir uygulama yazmaktayım, uygulamanın sürekli olarak verileri aldığı dosyalar var. Linux dosya hiyerarşisinde bu dosyaları nereye koymam gerekiyor? Kullanıcının "~" klasöründe mi olması gerekiyor acaba?

Sorunlarımı çözerken her şeyiyle öğrenmeye çalışıyorum. Bana balık verenden Allah razı olsun, ama bana balık tutmayı öğretenden Allah daha çok razı olsun :)

alorak

Kişiyi bağlayan bilgiler olmadıkça ~ altına konulmamalı.

/usr/{bin,lib,share}/uygulamaismi/ şeklinde bir klasör oluşturup orada tutmak en genel geçer yöntem.
özgürlük için

edge35

Fakat uygulama sürekli dosyalara veri yazmakta ve okumakta, okurken sıkıntı olmaz ama yazarken izin gerekiyor. Sürekli sudo komutuyla çalıştırmak da pek hoş olmaz gibi geldi.

Sorunlarımı çözerken her şeyiyle öğrenmeye çalışıyorum. Bana balık verenden Allah razı olsun, ama bana balık tutmayı öğretenden Allah daha çok razı olsun :)

alorak

Alıntı yapılan: edge35 - 26 Temmuz 2017 - 21:09:05
Fakat uygulama sürekli dosyalara veri yazmakta ve okumakta, okurken sıkıntı olmaz ama yazarken izin gerekiyor. Sürekli sudo komutuyla çalıştırmak da pek hoş olmaz gibi geldi.

İlgili klasör ve alt klasörlerin izinlerinde other'a okuma ve yazma yetkisi verirseniz sorun olmaz. sahibi ve grubu root olsa da.
özgürlük için

edge35

Çalıştıracağım dosyaya mı vermeliyi yetkiyi, yoksa veri alınan dosyalara mı?

Bir de bu yetki "chmod +x" ile verdiğimiz yetkiyle aynı oluyor değil mi? (sadece öğrenmek için soruyorum)

alorak

Alıntı yapılan: edge35 - 26 Temmuz 2017 - 21:34:57
Çalıştıracağım dosyaya mı vermeliyi yetkiyi, yoksa veri alınan dosyalara mı?

Bir de bu yetki "chmod +x" ile verdiğimiz yetkiyle aynı oluyor değil mi? (sadece öğrenmek için soruyorum)

Veri aldığınız dosyalara;
chmod o+r /usr/share/uygulama/xdosyasi

Veri alıp verdiğiniz dosyalara;
chmod o+rw /usr/share/uygulama/ydosyasi

Çalıştırılabilir dosyalar için;
chmod o+rx /usr/share/uygulama/zdosyasi

Vermeniz uygun olandır.

Her kullanıcı için ayrı bir veri kullanılacaksa da ~/.local/share/uygulama altına yapabilirsiniz.
özgürlük için

edge35

Yardımınız için çok teşekkür ederim :)

Amenofis

Aksi gerekmedikçe $HOME/.uygulama dizininde olmalı. Ayar dosyaları da .config dizini içinde. Linuxta standart bu şekildedir. Kullanıcıdan yazma yetkisi isteyen uygulamalar sevilmez, şüphe uyandırır.

edge35

[mention=629422]@Amenofis[/mention] teşekkür ederim