Gönderen Konu: [Çözüldü] Uygulama dosyaları nerede olmalı?  (Okunma sayısı 820 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« : »
Bir uygulama yazmaktayım, uygulamanın sürekli olarak verileri aldığı dosyalar var. Linux dosya hiyerarşisinde bu dosyaları nereye koymam gerekiyor? Kullanıcının "~" klasöründe mi olması gerekiyor acaba?
« Son Düzenleme: 26 Temmuz 2017 - 21:47:01 Gönderen: edge35 »

Sorunlarımı çözerken her şeyiyle öğrenmeye çalışıyorum. Bana balık verenden Allah razı olsun, ama bana balık tutmayı öğretenden Allah daha çok razı olsun :)

« Yanıtla #1 : »
Kişiyi bağlayan bilgiler olmadıkça ~ altına konulmamalı.

/usr/{bin,lib,share}/uygulamaismi/ şeklinde bir klasör oluşturup orada tutmak en genel geçer yöntem.
özgürlük için

« Yanıtla #2 : »
Fakat uygulama sürekli dosyalara veri yazmakta ve okumakta, okurken sıkıntı olmaz ama yazarken izin gerekiyor. Sürekli sudo komutuyla çalıştırmak da pek hoş olmaz gibi geldi.

Sorunlarımı çözerken her şeyiyle öğrenmeye çalışıyorum. Bana balık verenden Allah razı olsun, ama bana balık tutmayı öğretenden Allah daha çok razı olsun :)

« Yanıtla #3 : »
Fakat uygulama sürekli dosyalara veri yazmakta ve okumakta, okurken sıkıntı olmaz ama yazarken izin gerekiyor. Sürekli sudo komutuyla çalıştırmak da pek hoş olmaz gibi geldi.

İlgili klasör ve alt klasörlerin izinlerinde other'a okuma ve yazma yetkisi verirseniz sorun olmaz. sahibi ve grubu root olsa da.
özgürlük için

« Yanıtla #4 : »
Çalıştıracağım dosyaya mı vermeliyi yetkiyi, yoksa veri alınan dosyalara mı?

Bir de bu yetki "chmod +x" ile verdiğimiz yetkiyle aynı oluyor değil mi? (sadece öğrenmek için soruyorum)

« Yanıtla #5 : »
Çalıştıracağım dosyaya mı vermeliyi yetkiyi, yoksa veri alınan dosyalara mı?

Bir de bu yetki "chmod +x" ile verdiğimiz yetkiyle aynı oluyor değil mi? (sadece öğrenmek için soruyorum)

Veri aldığınız dosyalara;
Kod: [Seç]
chmod o+r /usr/share/uygulama/xdosyasi
Veri alıp verdiğiniz dosyalara;
chmod o+rw /usr/share/uygulama/ydosyasi
Çalıştırılabilir dosyalar için;
chmod o+rx /usr/share/uygulama/zdosyasi
Vermeniz uygun olandır.

Her kullanıcı için ayrı bir veri kullanılacaksa da ~/.local/share/uygulama altına yapabilirsiniz.
özgürlük için

« Yanıtla #6 : »
Yardımınız için çok teşekkür ederim :)

« Yanıtla #7 : »
Aksi gerekmedikçe $HOME/.uygulama dizininde olmalı. Ayar dosyaları da .config dizini içinde. Linuxta standart bu şekildedir. Kullanıcıdan yazma yetkisi isteyen uygulamalar sevilmez, şüphe uyandırır.

« Yanıtla #8 : »
@Amenofis teşekkür ederim