[Nasıl] "Deb paketi yükledim ama çalışmıyor"

Başlatan illedelinux, 23 Temmuz 2017 - 21:47:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

illedelinux

Neredeyse başlıkların yarısında denk geldiğim bir imdat cümlesidir bu "Deb paketi yükledim ama çalışmıyor".
Bunun için aslında başlık açmam gerekmiyor ancak arama sonuçlarında çıkması nedeniyle böyle bir başlığın gerekli olduğunu düşündüm...

Bu imdat çağrısı için yıllardır beni hiç yarı yolda bırakmayan iki komutu paylaşayım, zaten Debian tabanlılar ile az buçuk haşır-neşir olan herkesin bildiği komutlar, ancak 400-500 mesajlı arkadaşların dahi bu komutu bilmediklerine rastladım. Ayrıca kişisel önerim Gdebi adlı programı kullanmamanız yönündedir, çünkü Gdebi paketi yükler ama bağımlılıklar öylece kalır, bu durum bilmeyenlere çifte sorun çıkartır...

İnternetten indirdiğiniz deb uzantılı paketin olduğu dizine girin, aynı dizinde uçbirimi açın, indirdiğiniz pakete sağ tıklayın, Yeniden adlandır seçenegini seçin, açılan küçük penceredeki metnin tamamını kopyalayın, alttaki komutu girin ve kopyaladığınız paketin ismini komutun sonuna yapıştırın.
sudo dpkg -i paketin-tam-ismi

Örneğin GoogleChrome dosyası indirdik ve onu yükleyecegiz diyelim, bu durumda indirdiğim paketin ismine göre alttaki gibi bir komut gireceğiz.
sudo dpkg -i google-chrome-stable_current_amd64.deb

Bu komutla paket sisteme yüklendi ancak bağımlılıkları eksik ise çalışmaz ve genelde imdat sesleri burada yükseliyor.
Eksik bağımlılıkları yüklemek ve paketin çalışması için alttaki komutu girin.
sudo apt-get -f install

İlk komut paketi ikinci komut bağımlılıkları yükler ve büyük ihtimalle program çalışacaktır.
Ancak bazen bu yetmeyebiliyor, ilk komut ile paket yüklenmeyebiliyor.
Bunu öğrenmek için ilk komutun çıktısını inceleyin, çıktıda iki neden belirtir, biri paketin deposunun sistemde olmadığını ve o paketin sistemle uyumlu olmadığını belirtir, ikinci neden ise paketin yüklenmesi için xx bağımlılıkları yükleyin der.
xx paketleri yükleyin derse önce o paketleri alttaki komut örneğiyle yükleyin sonra yine ilk ve ardından ikinci komutu girersiniz.
sudo apt-get install xx-paketler

Ayrıca ilk komutta yüklenmeyen paket için sistemle uyumsuz sonucu çıkarsa onun da yükleme yolları vardır ama çok acil ve çok önemli değilse tavsiye etmem.

Bunun dışında dikkat etmeniz gereken, internetten indirdiğiniz bazı deb paketleri için sistem key ister, key isteyen paketleri önce indirdiğiniz siteden veya başka paylaşandan komutu öğrenin, aksi halde yüklemeye çalışmayın...
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

lubuntu

Ne zamandan beri gdebi bağımlılıkları yüklemiyor acaba??? Bende bu konuda problem yok!

illedelinux

Alıntı yapılan: lubuntu - 24 Temmuz 2017 - 10:33:00
Ne zamandan beri gdebi bağımlılıkları yüklemiyor acaba??? Bende bu konuda problem yok!

Merhaba @lubuntu.
Gdebi'nin eksik bağımlılıkları nasıl yüklediğini anlatırsanız, konuya katkısı olur.

Örneğin alttaki resimde görüldüğü gibi yüklemek istediğim paketin 6 tane eksik bağımlılığı olduğunu söylüyor, Gdebi bu 6 adet bağımlılığı nasıl yüklediğini anlatırsanız hem ben hem de ziyaretçiler öğrenir, olur ya bilmediğim bir özelliği olabilir...

edge35

[mention=629105]@illedelinux[/mention] bende böyle çıktığı zaman paketi kur dediğimde bazen kuruyor, bazen (galiba) eksik olduğu için kurmuyor.

Sorunlarımı çözerken her şeyiyle öğrenmeye çalışıyorum. Bana balık verenden Allah razı olsun, ama bana balık tutmayı öğretenden Allah daha çok razı olsun :)

lubuntu

[mention=629105]@illedelinux[/mention] paketi kura taıklayınca yükleme ekranına bak. Önce bağımlılıklar kuruluyor otomatik olarak sonrasında paket kurulup tamamlanıyor. Eğer bu sende olmuyorsa sisteminde problem var demektir.

illedelinux

Paketi kur tuşuyla eksik bağımlılığı olmayan paketleri kurar, eksik bağımlılık varsa onları kurmaz, bu yüzden açtığım başlıkta değindiğim gibi "Deb paketi yükledim ama çalışmıyor" feryatları başlar. Gdebi'nin eksik bağımlılıkları kurduğuna şahit olmadım, en azından kurduğum binlerce kurulumda denk gelmedim, ancak Gnome ve Kde masaüstlerinde eksik bağımlılıkları kuruyorsa bilemem, çünkü bu masaüstleriyle pek ilgim olmadı...

lubuntu

[mention=629123]@illedelinux[/mention]gdebi çıktığından beri durum yazan yerdeki paketleri otomatik kurar. Paket sistem uyuşmazlığı varsa bağımlılık hatası verir durum yazan yerde kurmadan evvel. Kullandığım, başkalarına kurduğum onlarca farklı debian tabanlı dağıtımların hepsinde durum böyleydi. Openbox kullanıyorsan gerekli izinleri kalıcı olarak vermelisin. Lubuntu aynı zamanda openbox ortamınada girebiliyorsun, ama orada da problem yok dediğim gibi otomatik kuruyor. Sende kurmayan bir yazılım söyle deneyelim bakalım.

illedelinux

@lubuntu, yüzlerce dağıtımda farklı masaüstlerinde denediğimi söylemiştim zaten, alttaki paketi kurmadıysan denermisin...
https://yadi.sk/d/He3corKf3LP4ud 

edge35

[mention=629157]@illedelinux[/mention] Pardus üzerinden gdebi ile açtığımda ayrıntılar sekmesi aşağıdaki gibi gösteriyor.

Fakat pardusta gdebi nedenini bilmediğim bir şekilde çaışmıyordu. Ubuntuya geçtim, buradan denedim. Aynıları ingilizce olarak (sistem dilinden dolayı) gösterildi. Kurulumu gerçekleştirdi. Uygulama şuan sorunsuz çalışıyor. Bu da uygulama görüntüsü;

İstediğiniz bir komut çıktısı var ise verebilirim.

Sorunlarımı çözerken her şeyiyle öğrenmeye çalışıyorum. Bana balık verenden Allah razı olsun, ama bana balık tutmayı öğretenden Allah daha çok razı olsun :)

alorak

Alıntı yapılan: edge35 - 26 Temmuz 2017 - 18:17:24
[mention=629157]@illedelinux[/mention] Pardus üzerinden gdebi ile açtığımda ayrıntılar sekmesi aşağıdaki gibi gösteriyor.

Fakat pardusta gdebi nedenini bilmediğim bir şekilde çaışmıyordu.

Pardus'ta gdebi yerine
dpkg -i xxx.deb
komutundan sonra
apt install -f
ile gerekli paketler inip yüklenecektir büyük ihtimalle.
özgürlük için

edge35

Gerektiği zaman o komutları kullanıyorum zaten. Ben illedelinux'un sorusuna cevap vermek amacıyla gdebi'yi kullandım. Teşekkür ederim.

illedelinux

@edge35, şimdi Ubuntu'yu indirip deneyeceğim, eğer Ubuntu da Gdebi eksik paketleri kurarsa bu Ubuntu veya Gnome'ye has bir özellik olabilir, çünkü daha önce de dediğim gibi Gnome ve Kde pek kullanmadım, böylece sayende Ubuntu ve Gnome'yi kullanmasam da ciddi bir süzgeçten geçireyim, sonucu yine bu başlıktan paylaşırım...

@edge35 denediğin Ubuntu sürümü hangisi?

edge35

Gnome'u bilmem ama Ubuntu şuan hala Unity'yi kullanmakta.
Pardus görüntüsünü de atmıştım, pardus ise XFCE kullanmakta.

illedelinux

Gdebi programının bağımlılıkları yükleme testi için Ubuntu 17.04'ü kurdum, ancak Gdebi'den ziyade Ubuntu beni uğraştırdı.
Önce depo listesini güncelleyemedi, onu hallettim, bu defa da paket kurmada sorun çıkardı, tam paket kuracakken bu defa da dosya yöneticisi kafayı yedi.
Neyse kan-ter içinde sorunları çözdüm, Gdebi ile örnekteki paketi ve Mintstick 1.3.1 adlı paket yükledim, maalesef yine bağımlılıklar yüklenmedi.
Bir günlük uğraştan sonra sadece test etmekle kalmadım, ayrıca Unity ve Gnome kullanmamakta doğru bir şey yaptığımı kendime yeniden teyit etmiş oldum.
Tabi bu bir kişisel görüştür, genel anlamda  yorumlamak yanlış olur.
Konumuza katkıda bulunan arkadaşlara teşekkür ederim, her zaman böyle arayış içinde olmamız daha fazla bilgi kazanmamızı sağlıyor  :)

edge35

Peki bizde bağımlılıkları yüklemesi hakkında bir görüşünüz var mı?

illedelinux

Alıntı yapılan: edge35 - 27 Temmuz 2017 - 20:37:29
Peki bizde bağımlılıkları yüklemesi hakkında bir görüşünüz var mı?

Bu konuda en küçük bir fikrim yok ama oldukça merak ediyorum, hatta bu durum için farklı masaüstü ve farklı dağıtım üzerinde testler yaptım, üstelik sanal makinede değil, gerçek kurulumlarda deneyledim ama hiç bir fark olmadı.
Test ettiğim dağıtımlar alttadır, bu arada bu dağıtımları da yeniden deneyimlemiş oldum...

Debian 9 bütün kalıpları.
Maalesef hepsi infilak etti  :) :(

Debian 9.1 Lxde, Xfce.
Sonuç başarısız  :-[

Fedora.
Kurulum şeklini değiştirmiş, defalarca denedisem de kuramadım  :'(

Solydxk.
Kararsız ve ram'i sürekli dolduruyor, yarım saat içinde kendiliğinden ram kullanımı 2 Gigabayta çıktı.

Voyager live.
Xfce olmasına ragmen bir gigabayt ram kullanıyor ve yavaş çalışıyor.

Sparkylinux.
Stable de dahil bütün masaüstleri kararsız ve donuk çalışıyor.

Manjaro.
Farklı zamanda dört defa kurdum, hepsinde güncellemeden sonra bir daha açılmıyor.

Antergos.
Openbox ve Xfce masaüstlerini yükledim bütün işler bittikten sonra programlar düzgün çalışmıyor, iki defa kurdum sonuç değişmedi.

Emmilinux.
Kararlı, akıcı, kullanışlı, sistem kullanımı iyi, sorunsuz, performansı iyi ve mükemmel  ;D

Mageia.
İstediğim paketler depoda olmayınca vazgeçtim.

ObRevengeos.
Grub kurulumunu yapıyor ama kurulu diğer sistemleri algılamıyor, Openbox'a göre sistemi fazla kullanıyor ve bütün dosyaları rootluyor.

Revenge kurulumlu Arch.
Obrevengeos'da olan sorunların aynısı bunda da mevcut.

Linux mint Xfce.
Her on-onbeş dakikada bir python3'ün çalışması işlemciyi yüzde seksanlara çıkardı.

Xubuntu.
Kararlı, kullanışlı, ancak harici yüklenen bazı paketler çalışmayabiliyor.

Enchantment OS.
Kararlı, akıcı, kullanışlı, sistem kullanımı çok iyi, sorunsuz, hızlı, performansı iyi ve mükemmel  ;D

Pardus 17.
Önemli sorunları yok sayılır, ancak geliştirilmesi gerekiyor...

edge35

Acaba Gdebi uygulamasının açıklamasında falan bağımlılıklar için bir şey geçiyor mu? Bi bakmak lazım.
Bir de acaba sizden başkasında Gdebi'nin bağımlılıkları kurmama sıkıntısını yaşayan oldu mu? Acaba neye göre yükleyip neye göre yüklemiyor merak ettim.